Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Olteanu Daniel

modificare filtraj

Recommended Posts

Salutare , sunt cam foarte incepator in ale electronici si as vrea sa ma lamuriti cu cateva chestii daca se poate , am un sistem tevion 5.1 are 3 finali 2x20 watts(front rear) 8 ohmi si unu 2x25 watts(centru woofer) 4 ohmi inainte avea filtrajul cu 2 condensatori 4700uF si cand volumul ajungea la peste 50% incepea sa se piarda din claritate si parca sunetul nu are innalte  . Am schimbat condensatori de 4700uF cu unii de 10000 uF si s-a schimbat treaba acum claritatea pe sateliti este mult mai buna  incepe sa distorsioneze de pe la 80-90 % si acum zici ca  am pus tweetere :))   problema este alta parca wooferul nu mai este la fel de puternic reda bass ul mult mai clar dar puterea parca a scazut care sa fie problema sau acum sateliti acopera wooferul  ? Sa schimb puntea ar afecta cumva finali daca ar avea amperaj mai mare ? 

Edited by Olteanu Daniel

poi transformatorul si puntea e dimensionata pt puterea amplificatorului ...doar daca ai ceva probleme cu un consum mai mare ..finalii nu se incalzesc ..daca spui ca ai sunet distorsionat la volum aproape maxim ..atunci problmea e cu tensiuna ..dar trafu se incalzeste ??

finalii sigur se incalzesc la volum mare are un mic ventilator care scoate caldura din amplificare cred ca este normal :d nu stiu daca depasesc temperatura limita cred ca ar intra in protectie termica si cand spun sunet distorsionat ma refer la volum maxim pe anumite melodii cu o anumita frecventa suna ceva mai aiurea probabil nici satelitii nu mai fac fata cat despre transformator nu am idee daca se incalzeste pe el scrie 120 grade :)) daca nu ma insel ... zilele urmatoare o sa`l desfac sa vad ce scrie mai exact pe el si`i fac si niste poze dar nu e vro grozavie .Per total atat m-a deranjat wooferul parca nu mai are puterea dinainte insa claritatea sunetului este mult imbunatatita pe sateliti si woofer 

Edited by Olteanu Daniel

dap ii ghini di tat sunt multumit de investitie 20 ron si parca am alt sistem :))) radeau niste prieteni de mine cei cu care am pus condensatori ziceau ca o sa iasa fum din sistem :d pe viitor probabil voi face alti sateliti cu tweeter medie si filtre 

Sa nu mai deschid un alt subiect as mai avea o problema sistemul din fabrica este 2.1 si avea un emulator draci sa`l ia care puteai face din 2 canale 5.1 si cum eu aveam placa de sunet 5.1 am lasat sistemul 2.1 si am pus direct fire pe finalul de rear si pe center dar este aiurea ca pt front si woofer am volum din telecomanda si pe centru si rear din potentiometre care`i destul de aiurea cum as putea sa fac un master pt toate 

Edited by Olteanu Daniel

pai cum sa pun punet si conds doar pt woof :-? finalul de woofer este si pt center este un tda 2x25  ... si toti cei trei finali sunt alimentati de la aceasi sursa trebuie modificat pcb ...

Edited by Olteanu Daniel

pai cum sa pun punet si conds doar pt woof :-? finalul de woofer este si pt center este un tda 2x25  ... si toti cei trei finali sunt alimentati de la aceasi sursa trebuie modificat pcb ...

Urechea face diferenţe calitative doar comparînd nivelul înaltelor cu al joaselor, faţă de medii şi toate în funcţie de claritate. Dacă una din benzi se aude mai slab, celelalte ''ies în faţă''. Prin mărirea capacităţii filtrajului se îmbunătăţeşte din capul locului redarea frecvenţelor joase cît şi ''claritatea'' la volum mai mare (scad distorsiunile datorate sursei de alimentare). De multe ori, o schimbare minoră, fără consecinţe măsurabile are efect placebo ptr începători (să le zicem aşa), chiar se extazia cineva cum s-a modificat sunetul că a schimbat cablul de alimentare sau a întors ştecherul în priză...

O dimensionare mai mare a sursei de alimentare nu strică niciodată, începînd cu ştecherul, cablul de reţea, întrerupător, trafo de reţea, punţi şi condensatori. Un filtru de reţea nu strică niciodată, la fel ca şuntarea contactelor de pe reţea cu cond de 2,2...10nF/250...400Vca sau 1...2kVcc ceramici albaştri.

...............

După multă muncă, frămîntări şi compromisuri vei constata că un alt sistem e mai necesar.

probabil intr-un viitor apropiat finalul pentru center si woofer il voi lasa doar pt center, voi anula inul de wof si voi face o alta amplificare pt woof separat doar ca o sa fie aiurea cu volumul ... trebuie sa fac un master volum ceva habar nu am ...

sarumana pentru ajutor imi trebuie o schema simpla si sa gasesc toate componentele pt ca am fost la magazin  si am intrebat de un condensator si a zis ca nu are fix caracteristicile care le-am cerut eu ... ai putea sa`mi faci o recomandare ?

Edited by Olteanu Daniel

Alege tu unul care sa nu aiba condensatorul ala care nu-l gasesti.

Se mai şi fac unele adaptări serie sau paralel ptr obţinerea unor valori rare.

Daca este pentru bass, NU.

Inseamna ca are iesire dedicata pentru bass (subwoofer).

Este cumva vre-o Creative?