Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor
andreidaniel

polisare plexiglas

Recommended Posts

Buna seara.. Am si eu un pickup venit recent insa avea niste zgarieturi..cam mari..si era si cam murdar in unele zone sus pe capac. Capacu e de plexiglas transparent..

.. am avut o pasta auto de la un amic si l-am frecat ieri seara vreo 45min..doar sus..ca in rest n-avea nik insa buba fu k ramasese mat..si pe laterale a mai cazut pasta.desi acolo nu frecasem a rmas urma. cu o zi inainte frecasem cu otet..mare lucru nu s-a observat.. acum iar cu otet..si dc nu si putina pasta de-aia..acuma nush cum s-a murdarit buretele si am dat si pe laterale..pasta nu avea..insa le-am matuit aproape..in un pachet de draci.culmea,aseara cand sa-l duc sa se usuce l-am atins far s-a vreau si i-am facut o crapatura in fata de vreo 2cm...curios e k am dat si cu apa distilata si tot nu dispare matu ala..si mai curios e k am dat cu spray ieri din ala de care dezlipeste etichete fara sa lase urme de lipici si s-a mai limpezit..am dat si cu un polish de bicicleta strat protector iesise clar...azi cand l-am bagat sub dus s-a dus naibii tot lustru si s-a facut iar mat..faza e k nu-l pot lasa lucios pt k se ia pe mana,se scurge..ungi discu,acu,cauciucu..trebuie sa fie curat, impecabil..bine degresat.. 
Orice solutie e bine venita..

Pana una alta..ma gandesc sa-l duc la un ceasornicar..macar lateralele sa le faca..ii dau un 50-60 lei poate iese bine...si sus fie il las asa fie ii lipesc un autocolant cu ceva..am vazut in baumax..e ceva in genu cum e la auto ala sus pe parbriz,doar k asta e transparent relativ si are niste puncte/liniute albe ici colo..atfel arata jalnic..culmea nici pt tesla nu am gasit capac..nu mai ma risc sa fac polish home made k iese k naiba. 
is disperat

Nu stiu daca ai rezolvat dar pt cei care mai intra pe acest topic pot sa spun ceva din experienta mea. Toata lumea spune plexiglas la orice plastic. Exista 2 tipuri de material plastic transparent> polimetacrilatul de metil si polistirenul. La masini, CD-uri etc, se foloseste polistiren pt ca este mult mai dur. La cutii, carcase etc se foloseste polimetacrilat deoarece are o elasticitate mai mare dar o duritate ceva mai mica fatza de polistiren. In ambele cazuri trebuie de studiat si de vazut daca sunt zgarieturi si cat de profunde sunt. Pasla nu ia din grosime deci daca dai cu polish, zgarieturile raman chiar daca suprafatza este lustruita si lucioasa.

Se ia o bucata de smirghel fin  de 400 sau 600 si se freaca la mana pana toata suprafatza devine mata uniform. Pasul 2 - se ia acelasi tip se smirghel si se freaca de o bucata de fier asa cum un lustragiu da cu carpa pe pantofi, se tine foaia de smirghel de capete si se freaca de o muchie de fier. Crestele materialului abraziv sunt retezate si se obtine un smirghel si mai fin cu care se continua matuirea, imediat veti vedea ca matuirea are tendintza sa dispara dar nu va disparea. Se sterge cu o carpa de bumbac suprafatza. se ia pasta de lustruit si se da pe peria de pasla. (se da drumul la polizorul cu roata de pasla sau la faiul cu roata de pasla - se tine pasta un pic pe roata in timp ce se invarte apoi se da cu pastucul pe aceeasi roata fra sa se apese si veti observa cum se lustruieste. In mod industriala obiectul se scufunda pentru scurt timp intr-o baie de cloroform si atunci nu mai e nevoie de dat cu smirghel

Eu am gasit o caramida crem de polish special pt asa ceva (o foloseau la raja sa polisheze apometrele) si a functionat frumos cand am incercat dar nu la mana, ci folosind un slefuitor orbital cu burete.

Eu am facut pe o viziera moto si arata bine la sfarsit ziua, dar noaptea luminile se vedeau deformate, deci nu a fost chiar perfect pentru asta.

Daca l-ai facut mat, e posibil sa il faci la loc transparent cu o lampa pe gaz trecand cu flacara rapid sa nu arzi sau deformezi. Poti sa incerci intr-un colt mai putin vizibil.

Readuc la lumina din negura uitarii acest topic.
Pentru procesul invers, de mătuire a plexiglasului, ce matodă recomandați?
Am încercat cu șmirghel de diferite granulații dar rezultatul nu este satisfăcător.
Mă interesează pentru niște plăcuțe de transmitere a unui flux luminos și aș dori să obțin o difuzie a luminii.

Chimic nu merge cu diluanti sau acetona ?

Accidental mi-a curs acetona pe un plastic transparent si s-a matuit. Nu stiu ce tip de material era insa pana am observat grozavia zona era deja matuita, cred ca stat cateva minute. 

Daca ai o bucata de test poti incerca prin scufundare perioade diferite de timp si vezi daca iese uniform.

Acum 53 minute, Stefan a spus:

Chimic nu merge cu diluanti sau acetona ?

Este, o idee. Am niste diluant nitro. Am sa incerc.

Acum 20 minute, mac01 a spus:

Sablare.

M-am gandit la asta dar in conditii domestice cum sa o fac?

Sau folie de plastic pentru dispersia luminii folosite la televizoarele lcd, sau led. Aplici folia peste acel plastic transparent.

Am incercat cu diluant nitrocelulozic - nu merge.

Apoi am incercat sa slefuiesc cu glasspapier de 1000 si apoi cu 2000 ca sa dau o fata dupa care am dat un puf de lac auto la spray ca sa atenuez urmele de la abraziune. Iese binisor dar am sa raman la glasspapier. Trebuie atentie si slefuit in lungul cantului piesei de plexiglas.

Multumesc pentru sugestii.

Dacă aveţi aer comprimat, se poate face uşor un ,,pistol de sablat,, fiindcă funcţionează pe acelaşi principiu cu atomizorul, sau pulverizatorul de lichide.Două ţevi cu capetele apropiate, prin una se suflă aer şi prin cealaltă este tras nisip fin şi uscat.Se pot folosi ţevi de 2-3mm recuperate de la o antenă telescopică, fixate cu o bucată de tablă subţire prin roluire sau lipire cu cositor.Aerul comprimat se poate obţine de la un compresor de frigider recuperat.

Pentru mătuire chimică cu solvent, cea mai bună e acetona.Dar acetona pură, nu ce se vinde ca ,,soluţie de curăţit unghiile,,...fiindcă acolo e un amestec.

Asta dacă acel material e chiar plexiglass, fiindcă sunt multe plasticuri care nu au nicio legătură şi totuşi seamănă.Plexiglassul e casant, nu suportă îndoirea.

Nu am aer comprimat dar nu am nici condițiile casnice de a utiliza o instalație de sablare. Am și eu o nevastă ca tot omul. Cred că asta ar fi ultima chestie pe care ar suporta-o. :57

Apoi nu știu dacă prin sablare nu aș distruge muchiile sau nu aș zgâria și celelalte suprafețe, ceea ce nu doresc.  

Acetonă pură nu am, dar diluantul nitrocelulozic pe care îl am îl folosesc cu succes la realizarea cablajelor prin transfer toner la rece.

Materialul/plexiglasul pe care îl am este perfect transparent și a fost debitat la laser, așa că marginile/canturile sunt perfect transparente. Una dintre acele margini vreau să o mătuiesc deoarece un led pus pe o margine se vede tot ca led în partea opusă.

Dar am să mătuiesc cu grijă cu glasspapier și nu am să mă mai uit cu lupa la rezultat.