Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
electronunervos

Modificare tensiunii de alimentare la o actionare!

Recommended Posts

Buna ziua. Am o placa electronica de la o banda de alergat, ea fiind initial alimentata la 110V. Cum motorul principal are max 100V 20A, e un consumator insemnat. Partea electronica cuprinde o sursa pt alimenatarea integratelor etc. si o parte de forta facuta cu un IRFP250M, curentul citindu-se printr-un shunt, motorul fiind unul de CC

Un transformator pt o asemenea dracie, ca sa sustina consumul e scump(500 lei)! Ma gandesc si la varianta de a pune un trafo mic coborator pt partea "logica" neavand prea multe de modificat si pt partea de forta un alt tranzistor final care sa se alimenteze de la 220V.

Probleme ridicate:

- e clar ca modificand tensiunea, trebuie modificata unda de comanda a mosfetului. Sau punand un tranzistor mai puternic si injumatatind shuntul.

- separand partea de forta de cea logica, imi e teama sa nu fie necesare si alte modificari la alimentarea logicii, ma refer la masa etc

Principala mea problema: cum pot creste tensiunea de alimentare si in ce fel sau cum trebuie sa modific comanda tranzistorului de forta? Il pot pacali doar marind shuntul?

PS Placa a ajuns la mine fiind bagata in priza la 230V in loc de 110. Pana acuma ca defecte am identificat MOV-ul, un 78L15 si un opto, sper sa nu fie mai multe!

Sfaturi / idei?

Pentru placa electronica nu sunt probleme de trecere la 220V.

Pentru partea de forta solutiile trebuie adaptate in functie de schema

concreta.

Sa inteleg ca este un motor de curent continuu care este comandat din placa electronica.

Motorul este un motor universal? Adica un motor cu perii la fel ca cel de aspirator?

Din ce am discutat cu altcineva pe aceeași temă, se pare că în general motoarele la aceste benzi sunt de fapt unele speciale tip sincron, comanda turației fiind făcută în frecvență, deci se exclude o soluție simplă. Eu aș merge pe varianta unui autotransformator, ar fi mai economic decât un transformator separator 220/110V la puterea aceea. Dar poate banda în cauză o fi de alt tip, nu ați specificat modelul exact.

Edited by validae

Motorul este de CC. Probabil se comanda in pwm. Alte idei? :)

Daca este cum spui atunci nu este nevoie de alimentare la 110, merge f bine si la 220. Placa de comanda, mai bine zis alimentarea placii de comanda trebuie adaptata sa poata functiona cu 220V.

Dar trebuie sa fi sigur!