Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Intrebare referitoare la curentul alternativ


Postări Recomandate

Reţelele de tramvaie, de exemplu, lucrează cu curent continuu (800 V) şi prin pământ trec sute şi mii de amperi. Apar aşa-zişii curenţi paraziţi care produc coroziunea conductelor îngropate.Nu este clar experimentul care nu merge. Care este a doua iesire? Pe figură apare numai un secundar. Dacă sunt două secundare identice si în fază nu avem nici tensiune, nici curent între ieşiri.

Link spre comentariu

1.Doua acumulatoare, 50Ah fiecare, 12V+12V, inseriate. Minusul impamantat. Utilizez doar plusul si o alta impamantare. Pe rezistenta de sarcina nu apare consum.2.Acelasi lucru am facut si cu un transformator de tensiune, un conductor impamantat, altul utilizat la o alta impamantare. Pe rezistenta de sarcina nu apare consum.

Link spre comentariu

Un trafo nu poate transmite din primar în secundar tensiune continuă, doar la conectare are loc un puls, ca la bobina de inducţie auto şi atît. Trafo lucrează doar cu tensiuni sinusoidale, mai rar cu alte forme de undă. Ăsta e şi motivul ptr care s-a renunţat la transmiterea energiei la distanţă folosind curentul continuu (Edison) ce implica utilaje complicate şi pierderi mari în favoarea celui alternativ (Tesla - Westinghouse).

..............

Comparaţia cu reţeaua de cc ptr TV-TB e prea mare în acest caz, ambele reţele au cabluri pozitive (de alimentare) şi negative (de întoarcere), chiar dacă la TV pare că se foloseşte pămîntul din cauza şinelor. Numai la TV e problema curenţilor vagabonzi care aleg alte căi de întoarcele la bara negativă a redresorului, gen conductele de apă sau gaze, în cazul în care legăturile la şină sînt defecte.

..............

Acum e mai clar, dacă metoda funcţionează în cazul unui radio cu galenă (tensiuni şi curenţi f. slabi de RF), în cazul consumatorilor mai mari intervine rezistenţa conductoarelor (sîrma folosită şi pămîntul). Un consum există sigur, dar e prea mic ptr aparatul de măsură folosit.

Link spre comentariu

si in cazul in care folosim experimental un transformator de tensiune, a carui secundar deasemenea sa aiba legata o iesire la pamant, iar intre a doua iesire  pe care o folosim independent de prima iesire si o alta impamintare ( care sa serveasca ca substituient a primei iesiri) nu obtinem nici curent, nici tensiune.

 

 

Aici e o problemă cu înțelegerea modului de funcționare a unui transformator. El nu ”transmite” nicio tensiune, cum pare să creadă lumea pe-aici. În înfășurarea secundară ia naștere o tensiune sinusoidală (o tensiune complet ”nouă”, ca să zicem așa) deoarece ea se află în câmpul magnetic alternativ produs de înfășurarea primară. Poți să creezi acel câmp magnetic alternativ și prin alte metode, nu neapărat alimentând înfășurarea primară, iar în secundar tot va apărea tensiune. Impresia mea este că nici mulți dintre profesori nu înțeleg ce predau.

 

Cea mai bună dovadă este faptul că poți să ai mai multe înfășurări secundare, iar în fiecare din ele va lua naștere câte o tensiune ”nouă”.

 

”Pământul” tău nu se comportă conform așteptărilor pentru că de fapt nu e ”pământ”, în sensul convențional al termenului. Nu te gândi la ”pământ” ca fiind solul. ”Pământul” este o convenție, o legătură electrică cu rezistență zero între două puncte de conectare, iar prizele ”de pământ” trebuie să aibă maximum 4 ohmi între consumator și acel punct de conectare. Când eram în RO, am încercat să conectez ceva între două blocuri de locuințe aflate la vreo sută de metri distanță și s-a dovedit că exista o tensiune de 50-60 de volți între ele, deși aveau împământare :)

Editat de former_Alfred
Link spre comentariu

Intrebarea mea cred ca este simpla, nu stiu cat de explicit sa o mai expun. Nu ma intereseaza cum se realizeaza impamantarea sau altceva legat de acest fapt. Ma intereseaza o explicatie, daca o detine cineva, la intrebarea: Daca Pamantul este considerat un bun conductor electric, de ce acest lucru nu se adevereste  in cazul curentului continuu si in cazul in care folosim experimental un transformator de tensiune, a carui secundar deasemenea sa aiba legata o iesire la pamant, iar intre a doua iesire  pe care o folosim independent de prima iesire si o alta impamintare ( care sa serveasca ca substituient a primei iesiri) nu obtinem nici curent, nici tensiune. Ma refer la schema atasata, R1, postarea precedenta.

Se stie ca daca iau doar faza din priza, independenta de nulul din priza, dar utilizez un alt nul provenit de la o impamantare realizata de mine, pot inregistra un consum oarecare, pentru ca voi avea curent, respectiv tensiune. De ce nu se obtine acelasi lucru si in cazul unui transformator, utilizand bobina secundara a acestuia, iar pe post de faza, numai o iesire a bobinei secundare? 

 

P.S: imi cer scuze daca par a fi critic cu unii membri, insa deseori se intimpla ca intrebi "Unde merge trenul?" si tzi se raspunde cu "este ora 2". Nu am zis ca nu sunt oameni de valoare, doar am rugat sa mi se raspunda concret daca stie vreo cineva.

 

 

 

Intrebarea este simpla dar raspunsul pe care ni-l ceri este extrem de complicat. Este complicat in primul rand pentru ca prin modul in care intrebi noi nu intelegem care sunt cunostintele tale si nu prea stim cum sa abordam problema. Eu zic ca ai multe lipsuri la cunostintele de electricitate si daca vrei sa concepi ceva ori te pui la punct ori explici clar ce vrei unuia care mai cunoaste cate ceva in ale electricitatii, cu secretomania asta nu rezolvi nimic.

 Deci, " Pamantul"  este conductor electric in ansamblul sau dar este mult mai complicat de introdus in circuit  pentru ca nu are borna la care sa te legi. Acea borna trebuie sa o construiesti singur si in functie de nevoi si de posibilitati borna ta va avea anumite caracteristici. Daca vrei sa transmiti putere prin conductorul "Pamant" trebuie sa construiesti prize de pamant ( borne) cu caracteristici superioare din punct de vedere al rezistentei de dispersie.

In principiu prin legatura la pamant vei folosi curent alternativ din considerente de particularitati de conductie a curentului in sol. Pentru curent continuu din punct de vedere electric este acelasi lucru dar din punct de vedere electrochimic se complica lucrurile. Curentul continuu va produce electroliza si iti va coroda electrozi prizelor de pamant precum si  alte elemente metalice din zona prizelor de pamant.

Link spre comentariu

Prizele de pământ trebuie să fie cât de cât bune, fier zincat în pământ umed. Distanţa între doua prize nu contează pentru că rezistenţa circuitului este concentrată la interfaţa pământ-metal. Un coleg a alimentat o iarnă întreagă un radiator electric între fază şi o priză bună de pământ. Contorul lui era montat greşit, cu bobina de curent pe nul.

Link spre comentariu

Plecînd de la desenul postat, simplist situaţia se prezintă ca în desenul modificat.

post-177041-0-88345300-1405008597_thumb.jpg

În desen, am notat cu Rp rezistenţa electrică a pămîntului, şi care rezistenţă, pentru uşurinţa înţelegerii, putem conveni că are valoarea 0Ω. Cu Rpp am notat rezistenţele prizelor de pămînt, şi a căror valoare considerăm a fi de 4Ω, atît cît recomandă normativul.

Dacă firul cu care vă legaţi la pămînt în punctele 1,2,3 şi 4 e un simplu fir ce se aşează pe pămînt, nu o priză de pămînt construită după reglementări, atunci valoarea lui Rpp nu va fi de 4Ω, va fi de sute de ohm sau mii de ohm. În această situaţie căderea de tensiune pe rezistenţele Rpp va fi aşa de mare încît tensiunea ce ajunge pe primarul transformatorului, respectiv pe rezistenţa de sarcină R1, ar fi de neluat în seamă.

Ca să vă faceţi o idee, considerăm că primarul transformatorului este alimentat direct de la o priză. În secundar, dat fiind raportul de transformare 10:1, vom avea la borne 23V.

Aşa cum am convenit, valoarea lui Rp este de  0Ω, iar rezistenţa prizelor de pămînt este de 4Ω. Practic secundarul transformatorului va vedea la bornele sale ca avînd legată o rezistenţă Rtotal, dată de suma:

 

Rtotal =Rpp3 + Rp + Rpp4 + R1,

 

Unde: Rpp3 este rezistenţa prizei de pămînt în punctual 3, egală cu 4Ω,

Rp este rezistenţa solului între două prize de pămînt, egală cu 0Ω,

Rpp4 este rezistenţa prizei de pămînt în punctual 4, egală cu 4Ω,

R1 este rezistenţa de sarcină, egală cu 100Ω.

 

Numeric Rtotal devine: Rtotal = 4+0+4+100=108 Ω

Prin circuit se va stabili un curent I=U/ Rtotal; numeric I=23/108, adică I=0,21A

La bornele lui R1 vom avea o tensiune U= R1*I, adică U=100*0,21=21V

 

Acu’ gîndiţi că Rpp3 şi Rpp4 nu sînt de 4Ω ci de 1000Ω, vom avea:

 

Rtotal = 1000+0+1000+100=2100 Ω, I=23/2100=0,01A, la bornele lui R1 vom avea o tensiune U=100*0,01=1V.

 

Acu’ gîndiţi că fenomene similare se petrec şi în circuitul primar al trafo, deci toate şansele ca pe R1 să nu mai puteţi măsura absolut nimic.

Editat de rasputin
Link spre comentariu

Explicatiile sunt foarte detaliate. Multumim.

De ce societatea de distributie a energiei electrice nu adopta acest procedeu prin folosirea pamantului ca fir de nul?

Cum spuneau si colegii mai sus, acele prize de pamant sunt supuse unor conditii vitrege de functionare. Rezistenta fata de sol este esentiala. Daca nu ai precipitatii creste rezistenta prizei. In timp, chiar daca priza de pamant a fost efectuata  ca la carte, apare coroziunea elementelor constructive. In acest caz rezistenta prizei creste foarte mult. Tipul de sol  are si el o mare importanta. Etc, etc, etc.

Link spre comentariu

De ce societatea de distributie a energiei electrice nu adopta acest procedeu prin folosirea pamantului ca fir de nul?

 

Ăsta cred că e un aspect foarte bine adus în discuție, societatea de electricitate preferă să folosească un fir în plus, deși probabil asta înseamnă sute de mii sau milioane de kilometri de cabluri în plus, dar numai așa este asigurată continuitatea circuitului. Împământarea e bună doar ca protecție, ca să existe o cale concurentă de închidere a circuitului când atingi carcasa metalică a unui aparat :)

 

Într-o lume perfectă, n-ar trebui să existe sintagma ”împământare bună”, dar faptul că exprimarea asta o folosesc toți electricienii dovedește că în practică nu prea te poți baza pe respectiva împământare.

Editat de former_Alfred
Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări