Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radio Electronica S 631 T


Postări Recomandate

1 oră în urmă, wexler a spus:

Salut Cristi

Tony sunt (tot din Pascani).

Am gasit topicul vostru despre RR Zefir fiind interesat sa-mi cumpar unul chiar defect (dar cu carcasa buna  si cu trafurile bune) si as dori sa-i refac cablajul de la zero.

Rugamintea mea este, poate ai schema cablajului sa-i faci o poza si sa o pui aici.

Multumesc

Poti incerca acest cablaj ,mai trebuie doar o scalare pentru dimensiunile necesare.

s 631  tn.png

xrgETMb.jpg

Editat de adi1967
Link spre comentariu

Recomand cu căldură pe dl. Vrânceanu , pentru orice problemă legată de S631T şi Zefir.

Nu am mai găsit pe cineva atât de pasionat de seria aceasta de aparate de radio românesti.

Şi nu numai sa le deţină ci şi să le restaureze aproape la stadiul ieşirii lor pe poarta fabricii.

Restaurări de la cablaje, lipituri, piese originale şi poate ce este cel mai greu(cel puţin pentru mine) reglarea acestora.

Nu în ultimul rând amintesc restaurarea carcaselor.

Uitaţi-vă numai ce colecţie are(în poza de mai sus) şi cum arată aparatele.

 

Dorinţă de perfecţiune evidentă.

 

Respect.

Link spre comentariu
1 oră în urmă, doru3160 a spus:

Mai bine treceti pe mp discutia asta.

Da, mai ales ca se confunda mereu ,,Zefirul'' cu restul.Oricum , am mai publicat schema electronica, cablajul , Caietul service , etc.

1 oră în urmă, elctropan a spus:

Recomand cu căldură pe dl. Vrânceanu , pentru orice problemă legată de S631T şi Zefir.

Nu am mai găsit pe cineva atât de pasionat de seria aceasta de aparate de radio românesti.

Şi nu numai sa le deţină ci şi să le restaureze aproape la stadiul ieşirii lor pe poarta fabricii.

Restaurări de la cablaje, lipituri, piese originale şi poate ce este cel mai greu(cel puţin pentru mine) reglarea acestora.

Nu în ultimul rând amintesc restaurarea carcaselor.

Uitaţi-vă numai ce colecţie are(în poza de mai sus) şi cum arată aparatele.

 

Dorinţă de perfecţiune evidentă.

 

Respect.

Va multumesc foarte mult pentru aprecieri   .Poza de mai joscred ca  a fir mai in regula.

Rq42uaG.jpg

Editat de vranceanu
Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

A sosit ,,monstrul'' de Tehnoton .Nu arata nici bine dar nici chiar rau , se poate salva , bine ca e oarecum complet. Husa este intreaga  si are inscriptia aferenta ,,Tehnoton'' , PCB-ul este cu codul de Electronica dar se observa ca nu a fost montat grupul de reactie AAF , lucru ce numai la versiunile de Tehnoton s-a intamplat . Probabil ca au mai avut pe stoc PCB-uri de Electronica , oricum condensatorii au data de nastere in 75 si se stie ca in acei ani Electronica nu mai fabrica Zefir. Scala se observa ca e modelul cu crestere de la stanga la dreapta si e versiunea fara ornament metalic superior, versiune ce s-a montat mai mult la ultimele Tn . E ciobanit pe la bobine , dar se va face oricum. As fi apreciat daca ar fi avut vre-un timbru pe undeva dar vad ca lipseste cu desavarsire .

  2luroOs.jpg

i1zQIEm.jpg

VVAORoU.jpg

J11pkkL.jpg

Se observa si un condensator Matsushita pe iesire AAF dar sigur a fost inlocuit pe parcursul timpului .

NCt86Eo.jpg

DAYOk05.jpg

 

 

 

Editat de vranceanu
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 8 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări