Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
DragosMarian

Probleme instalare linux mint 13

Recommended Posts

Buna ziua! M-am cam saturat de windows si  am decis sa trec pe linux,am ales linux mint 13 mate.

Am facut un stick bootabil dar nu pot sa-l instalez de pe el,apare logoul de la linux mint si monitorul se face negru.

Configuratia pc-ului:1gb ram,procesor pentium4 2.8ghz,placa video Nvidia GeForce 6500.

Am testat versiunea asta de linux in virtualbox si a mers ok,mentionez ca sunt incepator in linux,va multumesc!

Edited by DragosMarian

Probleme la rezolutia monitorului. Cum se poate rezolva nu am habar. Dar pot sa-ti recomand alta distributie care pe compul tau merge bine: Slitaz. E usor si de instalat si nu cred ca-ti va face mari probleme.

Ma gandeam si eu sa fie ceva de la placa video,Nvidia sta cam prost pe partea de drivere pentru linux,ubuntu 11.04 l-am putut instala,din ce-am inteles linux mint se bazeaza pe ubuntu,teoretic ar trebui sa mearga.

Slitaz ramane o varianta de luat in calcul.

Am incercat sa instalez linux mint 13 mate si pe celalalt pc cu 2 gb ram,procesor pentium D 2.66ghz si placa video Nvidia GeForce 7300LE dar face la fel.

o chestie asemanatoare am patit ieri cu un laptop care nu a vrut sa instaleze ubuntu. a mers ce a mers si a disparut imaginea ca si cum ar fi fost ars displayul (in partea de sus era alb spre crem si in partea de jos negru, maro si alte nuante). am renuntat atunci la a mai incerca sa fac ceva la el. o sa mai incerc astazi sa vad cum decurge instalarea unui SO  . 

legat de configuratia de mai sus, eu am reusit cu succes sa instalez mint 13 pe o configuratie cu procesor de 2.6Ghz, 512 ddr1 si 20Gb hdd. instalarea a mers si de pe stick si de pe dvd. nu l-am testat prea mult timp sa vad cum se comporta. daca poti, incearca sa instalezi fara placa video.

Cred ca o sa-mi iau un dvd sa ma conving,am luat ubuntu 11.04 sa-l probez pe stick si nici asta nu merge,dar de pe cd se instaleaza,e ceva dubios...

O sa incerc si openSUSE am vazut ca are 4 gb.

Edited by DragosMarian

La pc-ul asta cu 1gb ram nu am placa video integrata,ce nu-mi explic e,de ce nu pot instala de pe stick ca de bootat,booteaza,plus ca mint se bazeaza pe ubuntu iar acesta l-am mai avut pe pc versiunea 11.04.

Inca  ceva,daca versiunea de linux 11.10 nu mai are suport,n-o sa pot instala driverele,sau ce erori ar putea aparea?

Linuxul în sine e un kernel. Fiecare distribuţie diferă faţă de alta prin modul în care se face conexiunea dintre interfaţa grafică şi kernel, au alte aplicaţii, alte moduri de instalare ale aplicaţiilor (.rpm vs .deb, spre exemplu), felul în care sînt organizate fişierele etc. Majoritatea driverelor sînt integrate în kernel, dar există şi separat. Suportul reprezintă update-urile pentru programele cu care vine o distribuţie oarecare.

Pana la urma am instalat Linux Mint 13 de pe dvd,mananca destul de putin,cu cateva tab-uri deschise in mozilla si se misca destul de repede.

Pentru ca sunt incepator in linux vreau sa va intreb,unde vad daca s-a instalat driverul nvidia?Va multumesc!