Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Control turatie ventilator


Postări Recomandate

 Vad ca tii mortis sa faci ceva...rayls/m este impedanta acustica.O caracteristica a materialului izolant.

 Deci pe fundul boxei vine un strat izolant de 60 mm grosime.

 Acu care material izolant acustic gen vatelina,burete,etc,are 20000 de rayls/m nu stiu.De asta ziceam sa postezi la rubrica "boxe si difuzoare". 

 Uite aici un ghid.

https://sistemehifi.ro/cel-mai-bun-material-fonoabsorbant-pentru-boxe-si-subwoofere/

Link spre comentariu
  • 2 ani mai târziu...

Cea mai buna metoda, ar fi folosirea unui adeziv termoconductor.

Dar, pentru aplicatia ta, nu cred ca se justifica timpul si banii.

Daca spatiul pe radiator iti permite, ai putea sa dai o gaura cu diametrul acestui termistor (plus o mica toleranta), atat cat sa intre termistorul, dar zona pinilor sa ramana afara. Pui putina pasta termoconductoare si il tii apasat in acea gaura cu orice fel de solutie, chiar si o clema de plastic.

Mai este varianta de a folosi un tub termorezistent, in care vii cu termistorul si pe care il tii presat pe radiator, cu orice solutie, chiar si cu o clema. Dezavantajul aici ar fi intarzierea in reactie (destul de mare).

Link spre comentariu

Ti-am scris si in privat.

 

Eu am proiectat 2 variante de montaje in acest scop:

prindeam termistorul cu cleme de genul celor din link-ul de mai jos, ceva metalic, cu 2 suruburi m3, mic. Nu cele din link, doar ca principiu am pus poza....Dedeman - Brida zincata pentru teava 7 mm 1003070 - Dedicat planurilor tale

Sau la montajele mai pretentioase am utilizat termistor EPCOS cu surub, acesta:

B57045K0682K000 EPCOS - Senzor: temperatură | NTC; 6,8kΩ; -20÷125°C; 450mW; Filet: M3; NTC-K45-6.8 | TME - Componente electronice

 

varianta 1 SMD, pentru ventilator 12 sau 24V DC maxim 400mA 
dimensiuni: 35x20mm
IMG-20220917-163148.jpg

IMG-20220917-163148.jpg
IMG-20220917-163127.jpg

 

sau acesta:

Control turatie ventilator cu LM317 si posibilitate de regulator 78xx pe intrare(nemontat)  -
dimensiune PCB: 50*20mm, culoare albastru
Schema: https://postimg.cc/fJB0xHx5
IMG-20220917-160454.jpg


 

 

Link spre comentariu

Important e să ai contact termic cât mai bun cu radiatorul, deci poţi pune şaiba şi ceva pastă termică între termocuplă şi radiator, strângi uşor (nu exagera că spargi izolaţia termocuplei) şi aia e...

În loc de şaibă, poţi lua o bucată de tablă sau o clemă (tabla cu două găuri în forma literei Omega, ce fixa cablul) recuperată de la un ştecher defect şi fixezi termocupla cu ea.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări