Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Control turatie ventilator


Postări Recomandate

 Bogdan.Butonul intrerupator la 220V se leaga stanga-dreapta faza si nulul.Intre ele,cum ti-a zis Mircea,e legat ledul indicator.

 Am vazut pe pagina anterioara ca ai legat la un buton 2 consumatori?Daca folosesti un buton de acest tip il folosesti pt un singur consumator.Iti asigura intreruperea atat a fazei cat si a nulului.

 Daca vrei sa legi doi consumatori ii pui in paralel.Vor fi actionati simultan.

 Pune si-o schita de mana sa vedem ce vrei sa faci.

Editat de BRANCA
Link spre comentariu

 Butonul tau rocker are 3 pini conectori?Cu led la 12v sau fara?Ti-am zis ca daca comanzi doi consumatori la aceiasi tensiune ii pui in paralel.Legaturile paralele nu e obligatoriu sa le faci pe buton.

 N-am inteles poza cu increngatura de fire.Ti-e greu sa faci o schema desenata la mana?

Link spre comentariu

https://www.pinterest.es/pin/277323289531081395/

 Acolo ai un buton rocker cu 3 pini pentru retea 230V.La pinul 1 legi faza,la pinul 2 faza care merge la consumator.La pinul 3 legi nulul si mergi cu el in continuare la consumator.

 Asta nu intrerupe decat un fir,in cazul asta faza!

 Daca nu stii care e pinul 3.Vezi ca asta nu face contact cu pinul 1 sau 2 nici actionat,nici neactionat rockerul.Vreau sa zic ca pe ommetru nu vei avea "zero".Este pentru led sau neon.

 Si daca si butonul negru e cu led cred ca nu ai legaturile bune.

Editat de BRANCA
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări