Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
delfy

Nelamurire la citirea unei scheme.

Recommended Posts

Salut. Vreau sa incep constructia unei amplificari cu integratul  RSN 309 W 44-P .  Nu inteleg ce rol au pinii (20 , 21 , 25) sau ce trebuie sa leg acolo? Aceasta este schema.

post-189057-0-18688100-1404588884_thumb.jpg

Cauta PDF-ul integratului, acolo sant date toate elementele pt intelegerea functionarii.

+Vd si -Vd sant alimentari, + si -, adica alimentare simetrica.

Eu cred asa la prima vedere ca CIul asta se alimenteaza puterea cu o tensiune si reztul cu alta.Dar asa cum s-a spus datasheetul lamureste asta.

Din cite vad eu, in acel integrat sint doua amplificatoare stereo.Ce rost aveau intrebarile puse de autorul topicului,nu stiu.Ce-i drept, e ciudat sa aiba atitea alimentarii.Poate chestia asta sa-l fi pus in dificultate.

Circuitul este clasaH 2 step, si are 2 alimentari duble fata de 0, +/- LoVcc si +/- HiVcc.

Din cîte văd, are şi mut intern şi o minimă protecţie, detectarea tensiunii continue la ieşire ce se poate lega de o comandă ptr relee.

GEO 53 BN am deschis acest topic,  pentru ca nu stiu de unde sa alimentez integratul. Am luat acest integrat dintr-o combina panasonic si am si transformatorul.Transformatorul are tensiunea in cc de +33v - 0 - -33v. Unde sa aplic aceasta tensiune? Am cautat si datashet-ul integratului si nu l-am gasit. Poate ma puteti lamurii cu alimentarea lui. Acesta este integratul:post-189057-0-44557900-1404655212_thumb.jpg  post-189057-0-27527100-1404655637_thumb.jpg

Edited by delfy

Cand am spus ca ”transformatorul are tensiunea în cc ...” , m-am referit la tensiunea obtinuta dupa puntea redresoare .   Am cautat schema electronica a combinei si am gasit si circuitul cu integratul. Am sa incerc sa alimentez cu tensiunea simetrica de 33v pe toate cele 3 intrari. Daca las liber pinul 9 va functiuona? si acea tensiune de 25 v CA se poate lua din acelasi transformator? Cablajul l-am facut in seara asta, si daca am timp maine am sa pun si piesele, si poate ii voi face o proba. Sper sa nu iasa fum.post-189057-0-54152700-1404678406_thumb.jpg

Fiind clasaH, ii trebuiesc 2 tensiuni pe partea de forta, iti recomand +/- 25vcc pentru LOW RAILS (+/-Vcc Low ) si +/- 50Vcc pentru HIGH RAILS (+/- Vcc Hi).

Din cite observi acolo, din high rails sint cite un stabilizator serie pentru pinii +VD si -VD.