Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
firicel68

Interfon ELECTRA CIM.0930.PES

Recommended Posts

Buna ziua si bine vam gasit

Am la scara blocului interfonul mentionat in titlu topic care la un moment dat nu a mai functionat.Lam demontat si constatarea a fost:integratul microcontroler PCI16F876A in scurt pe pinul (20)de alimentare 5V fapt care supraincalzea sursa(C.I 7805).Am schimbat integratul microcontrolerul PCI cu unul nou si nici o schimbare decat ca nu se mai incalzesc nici unul din cele doua integrate.Intrabarea mea catre d-tra este daca trebuie facuta din nou rescrierea cu nume si numar de apartament,ca pe dysplai imi apare doar doua linii continuu.In speranta ca ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi,va multumesc anticipat.

Trebuie rescris in microcontroler softul original, altfel nu functioneaza.

Multumesc pentru buna vointa si promtitudinea de a-mi raspunde.

Nu vreau sa ma intelegi gresit prin intrebarea mea mai departe pusa,ai cunostinte m-ai amanuntite despre acest aparat s-au este doar o parere din cunostinte vaste s-au auzite.

Pe langa faptul ca sunt somer am facut deja ceva investitii financiare,si nu stiu daca pot merge mai departe cu punerea interfonului in functionare.Ai cunostinte daca pot sa fac eu rescrierea si daca da,cum?.Sau cat mar costa daca merg la un service de acest gen!  Cu stima !!

Nu cunosc in detaliu modul de functionare al interfonului doar am vazut pe la diferite scari de bloc asemenea interfoane.

Ideea este ca orice dispozitiv, aparat, ce contine microcontroler functioneaza in baza unui soft scris in microcontroler. Acest soft este conceput in general de cel care relizeaza dispozitivul, in cazul Dvs. softul e facut de cei de la Electra (sau de alta firma sau persoana pt. Electra).

Trebuie sa aveti softul original si un programator pt. PiC-uri si se poate programa microcontrolerul. 

Parerea mea, chemati-i pe cei de la Electra sa va rezolve, dati-le un telefon si intrebati-i cat costa....

Multumesc pentru indrumarea data si explicatia despre cum functioneaza acel microcontroler,mi-ai fost de ajutor si inca odata multumesc.Toate cele bune din partea mea.