Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

amplificator audio ciudat?

Recommended Posts

Aveam prin casa un fel de radio cu scanare ce consuma cam repede bateriile, masor curentul 100mAh la 3V la volum minim , cam mare zic si il desfac, in interior montajul din imagine, trecem peste partea de radio, unul din transzistorii din amplificatorul audio se incalzeste ca naiba...

Am incercat sa ridic schema, cred ca nu am gresit, tranzistorii sunt 2 npn si unul pnp, se incalezeste cel marcat in schema cu liniute...

Ce fel de amplificator ciudat e si asta?

De ce se incalzeste tranzistorul? De fapt pentru ca trece curent prea mare prin el dar de ce? .....

Posted Image

Edited by mirceacra

cupleaza in serie cu dif un condensator ceva gen 100..470 micro......tot curentul continuu trece prin tranzistor si difuzor ca la dush...ce schema e asta?..e normal sa se inclazeasca in configuratia asta...bafta si spor 

Asa e conceput de chinez...sper sa fi scos schema bine ca e foarte foarte inghesuit. Oricum daca pun un C in serie cu difuzorul oare transzistorul se mai alimenteaza?

Din ce ai desenat acolo, mie-mi pare a fi un amplificator în clasă A, sper că nu mă-nșel....Și în cazul ăsta, prin el trece o componentă continuă permanentă. Aia ar fi cauza încălzirii tranzistorului cu pricina.Ai putea să înlocuiești amplificatorul cu un integrat făcut cu un TDA 2822 recuperat de prin alte radiouri portabile..E așa simplu că poți să-l faci fără cablaj, direct în jurul integratului.Sau faci un amplificator micuț în clasă B cu doi tranzistori complementari, gen BC237-BC337. Poți să-l faci cât unghia de mic :rade:

Edited by validae

validae are dreptate , este un darlington cu cuplaj direct , va consuma si cu casti , mai putin dar tot va consuma si fara semnal , varianta cu condensator serie cu dif nu functioneaza

rezolvarea a fost data

personal am modificat acum vreo 10 ani asa ceva cu un ULN 3782 , consumul s-a redus la la o valoare sub 20 mA cu semnal moderat ( volumul cam la jumatate )

avantajul ULN este ca functioneaza de la 1,8V daca nu ma insel

Edited by razvan-l

validae are dreptate , este un darlington cu cuplaj direct , va consuma si cu casti , mai putin dar tot va consuma si fara semnal , varianta cu condensator serie cu dif nu functioneaza

rezolvarea a fost data

personal am modificat acum vreo 10 ani asa ceva cu un ULN 3782 , consumul s-a redus la la o valoare sub 20 mA cu semnal moderat ( volumul cam la jumatate )

avantajul ULN este ca functioneaza de la 1,8V daca nu ma insel

Da cred ca asta e singura varianta cu un amplificator simplu cu ULN3782 sau TDA 2822. Multumesc tuturor ! Si totusi schema e ridicata corect...

Ciudat amplificator.Uitindu-ma cu atentie am observat ca,excluzind primul tranzistor,cel de pe intrare,cele doua tranzistoare cel PNP si cel NPN formeaza un tranzistor Darlington cu structura PNP.Primul tranzistor NPN, cel de pe intrare,formeaza cu Darlingtonul PNP un tranzistor"Superdarlington" cu structura NPN,cu factorul de amplificare foarte mare.Chiar daca fiecare tranzistor are factorul de amplificare 10, superdarlingtonul va avea factorul de amplificare de 1000 Sper ca nu am gresit.

Edited by GEO 53 BN