Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

McIntosh ?


Vizitator magistratul

Postări Recomandate

....eventual cu gg101.

 

Nu ai inteles. Niciodata nu ai cum sa fi in aceeasi oala cu mine. Ti-ar mai trebui ceva studii in plus .

Nu esti in masura sa judeci pe nimeni  .

Cer scuze de off topic, dar asemenea atacuri gratuite nu pot fi trecute cu vederea.

Editat de gg101
Link spre comentariu

Domnu' Victor, multumesc de apreciere, dar ti-as ramine recunoscator daca nu m-ai baga in aceeasi oala cu adrian_pic sau eventual cu gg101.

In nici-o circumstanta. E prea mare disconfortul meu. 

 

 

Care domnu Victor ? Nu exista nici un Victor in acest topic. O fi @magistratul echivalent , identic / egal cu @Victor ? Nu va jenati ptr. a clarifica daca a-ti facut remarca publica.

Link spre comentariu
Vizitator gabriele

Versiunea(nu clonez mc-ul) pe care o voi construi eu va fi ultraliniar si knfb cu  iesirea 4/8/16 ohm. finale KT88 la HT  +560v si stab./soft start pe HT cu mosfet. bineinteles leduri...in soclurile noval, inca nu a ajuns sasiul....

Teoretic vor fi 2x100w ramine de vazut si in ce banda ,pt trafuri de iesire de 24cm2.

Editat de gabriele
Link spre comentariu

Care domnu Victor ? Nu exista nici un Victor in acest topic. O fi @magistratul echivalent , identic / egal cu @Victor ? Nu va jenati ptr. a clarifica daca a-ti facut remarca publica.

 

Uita-te in topicul asta. http://www.elforum.info/topic/91983-concurs-de-clone/page-2

Recunosti stilul ? Oricum, nu oricine are un stil ?

 

Si acum gata cu offtopicul. 

Editat de adigh
Link spre comentariu

Daca infasurarile erau intretesute (secundarele de pe galetul 1 cu cele de pe galetul2)  totul ar fi fost perfect, in viziunea mea.

Dar  nimeni nu este profet in tara lui...Asa scrie in Biblie!

Nici Frank McIntosh si Gordon Gow nu au fost...dar voi aveti sansa sa apreciati munca lor.

Sper sa intelegeti mai multe, @adigh sau @adrianpic cam stiu de vorbesc despre subiect, dar unii sunt pe langa.

Hei, Magistratule, inteleg ca noi suntem de umplutura pe aici! Se vede ca ai pregatire si studii inalte, dar daca esti asa de bun ia spune-ne si noua cam ce realizari ai, hai sa zicem nu in amplificatoare McIntosh, dar macar in ale lampilor, sa ne dumirim si noi de expertiza dumitale. Asa cum si Adigh, la care m-am abtinut sa-i spun ca e cam pe langa in chestiunile McIntosh-ului ca sa nu spun si in altele, e numai cu parerea ca de aratat nu ne-a aratat nimic, din realizarile sale.

 

Ne mai si spune ca toate OT cu reactie catodica sunt mai mici! De unde si pana unde, sa ne demonstreze aici, pentru ca chiar daca au reactie in catod trebuie sa transfere eventual acceasi putere, daca nu cumva, intentionat se vrea mai putin. Dupa cum se observa McIntoshul asta chiar transfera putere cu usurinta; cum as putea eu sa pun o sectiune mai mica daca vreau sa o transfer, mai ales la frecvente foarte mici!

Domnilor, va rog la subiect, fara discutii inutile si calificative la adresa userilor!

Lasa dom'le si "discutiile inutile" ca altfel ajungem mai rau ca la Minitehnicus! Si asa, acest forum a decazut in discutii sterile; nu mai e ce a fost!

Link spre comentariu
Vizitator viobio
Versiunea(nu clonez mc-ul) pe care o voi construi eu va fi ultraliniar si knfb cu iesirea 4/8/16 ohm. finale KT88 la HT +560v si stab./soft start pe HT cu mosfet. bineinteles leduri...in soclurile noval, inca nu a ajuns sasiul....Teoretic vor fi 2x100w ramine de vazut si in ce banda ,pt trafuri de iesire de 24cm2.[/quote

Este posibil să se ajungă la APROAPE 100W dar doua KT88 se fumează destul de repede,se duce repede G2,vorbesc de o singura pereche.Am facut un etaj final de chitară,cu două KT88, Ua 580V,in G2 2K2,cu tensiune mica pe G2 nu accelerează și distorsioneaza rau,finalele au fost atacate cu 12BH7A,dupa defazorul clasic care se folosește în ampurile de chitară,7luni au ținut o pereche de KT88.

Spor

Editat de viobio
Link spre comentariu

Chestia interesanta la aceste amplificatoare, cu bobinaj bifilar (sau trifilar pentru g2) in primarul transformatoarelor de iesire e urmatoarea: Daca grupezi bobinarea in asa fel incit un fir din bobinajul bifilar e cel din anodul primului tub iar cel de-al doilea fir e cel din catodul celui de-al doilea tub, obtii o chestie foarte interesanta, anume potentialele componentei alternative ale semnalului sunt foarte apropiate (in faza) intre straturile apropiate ale bobinajului. Asta inseamna ca suntem foarte putin influientati de capacitatile parazite intre spire, care oricum exista. Adica, pentru cine pricepe, daca la bornele unui condensator nu apare variatie de tensiune, capacitatea nu numai ca nu conteaza, nici macar nu are sens. In cazul de fata nu ne intereseaza diferentele de potential din punct de vedere continuu. Consideram ca izolatia rezista. Cam asta e ideea unui astfel de amplificator/transformator. Rog pe cei care nu au prins aceasta idee sa analizeze situatia. Nu e vorba numai de o reactie negativa "puternica". (sigur unii au prins ideea cum ca aici, prin constructie, proiectantii incearca sa scape de EFECTELE capacitatii parazite, nu de capacitatea parazita, de care se pare ca nu poti sa scapi - ca de moarte si de fisc :rade: )

 Problema acestui tip de final e ca tuburile finale trebuie atacate cu tensiuni mari in grila, deci apar alte probleme, rezolvabile, dar apar.

 

In mod serios vorbind, credeam ca toata lumea stie lucrul asta. Niciodata nu mi-am imaginat ca de fapt nu stie nimeni   sau aproape nimeni.....Pai asta e singura diferenta intre amplificatoarele Mc si altele....Culmea!  Acum mi-a zis cineva ca NU STIE NIMENI care e diferenta!

Link spre comentariu

@Misa,

Presupun ca tu ai sters ultimul meu mesaj in replica la atacul lui sebi_c.

Nu e corect ca el sa ma atace iar eu nu fiu lasat sa-i dau replica.

Atfel el poate spune orice prostie si nimeni nu e lasat sa-l contrazica. Prostii precum:

 


Tensiunea ac intre bobinele cuplate este zero; exista numai tensiunea DC de alimentare. Asta-i clar pentru ca prin bobinele bifilare circula curenti din anodul propriu si din catodul celalalt, deci sunt in faza.

 

 

Si inca altele. Dar daca nu sunt lasat sa-l contrazic atunci nu vad cum se mai poate discuta, trebuie acceptat totul de la anumiti favorizati.

Daca ai sters raspunsul meu era normal sa stergi si atacul lui.

Editat de adigh
Link spre comentariu
  • Administratori

Si asa, acest forum a decazut in discutii sterile; nu mai e ce a fost!

 

Nimc mai fals ! Un forum nu are cum sa decada pentru ca este un simplu program de calculator care permite userilor sa-si exprime ideile, oricare ar fi ele.

 

Userii au decazut si din din pacate nu numai pe acest forum ci este un fenomen national, de la an la an discutiile pe forumurile romanesti sunt din ce in ce mai sterile si fara valoare.

Editat de Vasile
Scuze de offtopic
Link spre comentariu

Domnilor, voi chiar numai de scandal aveti chef? Electronica nu va mai intereseaza?

@adigh: NU, nu eu am sters acel post, dar oricum o sa sterg in curind tot ce e off topic. Va mai rog inca odata sa discutati numai la subiect. Solutia cea mai buna e IGNORAREA oricarui atac. In felul asta atacatorul nu mai are "obiectul muncii". (stiu ca e greu, dar realizabil   :rade:  ) 

Si inca ceva: vezi ca Sebi nu a vorbit prostii. Studiaza putin problema, sigur te prinzi.

Link spre comentariu
Vizitator gabriele
Versiunea(nu clonez mc-ul) pe care o voi construi eu va fi ultraliniar si knfb cu iesirea 4/8/16 ohm. finale KT88 la HT +560v si stab./soft start pe HT cu mosfet. bineinteles leduri...in soclurile noval, inca nu a ajuns sasiul....Teoretic vor fi 2x100w ramine de vazut si in ce banda ,pt trafuri de iesire de 24cm2.[/quote

Este posibil să se ajungă la APROAPE 100W dar doua KT88 se fumează destul de repede,se duce repede G2,vorbesc de o singura pereche.Am facut un etaj final de chitară,cu două KT88, Ua 580V,in G2 2K2,cu tensiune mica pe G2 nu accelerează și distorsioneaza rau,finalele au fost atacate cu 12BH7A,dupa defazorul clasic care se folosește în ampurile de chitară,7luni au ținut o pereche de KT88.

Spor

cu tensiune mica pe G2 nu accelerează și distorsioneaza ....sunt de acord ,eu voi avea aproape 550v pe G2,deci in jur de 100w vor fi,ramine de vazut fiabilitatea lampilor,voi avea si un bias mixt pt a mari stabilitatea (un 10% fix si restul  reglabil) ,toate tensiunile de alimentare in CC vor fi  stabilizate !!!

Pt amp de chitara in locul tau as duce HT la +700v si G2 la +350-400v.....daca vrei sa scoti "untul din ele "

Editat de gabriele
Link spre comentariu

cu tensiune mica pe G2 nu accelerează și distorsioneaza ....sunt de acord ,eu voi avea aproape 550v pe G2,deci in jur de 100w vor fi,ramine de vazut fiabilitatea lampilor,voi avea si un bias mixt pt a mari stabilitatea (un 10% fix si restul  reglabil) ,toate tensiunile de alimentare in CC vor fi  stabilizate !!!

Pt amp de chitara in locul tau as duce HT la +700v si G2 la +350-400v.....daca vrei sa scoti "untul din ele "

  Cu tor respectul,o schema asa orientativ,se poate...,bineinteles daca nu e ceva clasificat ?

...asa dupa cum stiti,eu sunt mai mult cu teoria,asa ca-mi place sa studiez diverse configuratii mai ales ca aveti un proiect extrem de interesant si anume : PP cu KNFB probabil si NFB dar si UL cu KT88 si cu Ps=100W presupun cu THD <1%  !!

Multumesc si promit  ca :secret !!!

Editat de LMOlimpiu
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări