Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radio Darclee''5 S643A. Probleme.


Postări Recomandate

In primul rand doresc sa va salut, pentru ca sunt ,,nou" aici pe acest forum,si sa va cer cateva solutii la

problemele mele dificile, in legatura cu diferite aparaturi electronice defecte.

Asa ca incep cu un cablaj de radio care l-am achizitionat mai demult (in urma cu vreo 15 ani) cand  umblam pe la clienti pe acasa sa repar diferite aparate.

Nu stiam ce fel de radio este numai atat stiam ca este cu lampi si ar semana la model cu Select2 de care  am si eu unul acasa.Arata rau de tot,toti condensatorii de hartie (de culoare maro) erau crapati de timp, probabil sau din cauza ca a stat  afara la soare.

Am descoperit in fine ca este vorba de acest tip de radio Darclee" 5 Model S643A  cu punte redresoare la alimentare.Am achizitionat o schema si m-am apucat de lucru.

Am curata prima data toata claviatura, am verificat toate bobinele sa nu fie rupte,am verificat toate rezistoarele,am inlocuit toti condesatorii care erau distrusi.

Apoi ,,surpriza" nu am gasit  un transformator de retea sa fie  al lui de fapt ( de atata vreme mi sau pierdut printre toate aparaturile care le am),am gasit unul  dar  era prea mare.L-am legat si  se inroseste grila  la EL84 si din rezistenta de cuplaj de la catodul lui EL84 iese fum.

Asa ca am schimbat transformatorul cu altul care seamana cu cel de la Traviata.Puntea redresoare am facut-o eu ,dar nu inteleg unde este locul ei in acest radio?

Acum problema este ca functioneaza pe UL si UM dar cu sonor aproape incet cu poentiometru dat la maxim.Lampa El84 se inroseste foarte putin grila2,in locul rezistentei arse de 150ohmi am pus alta tot de aceiasi valoare dar mai mare in putere 10W.

Oare sa fie trafo de iesire? ca am legat odata gresit intrarile  si s-a inrosit anodul lui EL84 (nu l-am lasat mult in priza).

Cateva tensiuni masurate:pe lampa EL84 picior 2-cam 25V

picior3-cam 20V

picior7-cam 210V

  picior9-cam 220V

 

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...

Ca sa nu mai deschid alt post , postez aici .

Am nevoie de o poza la pcb-ul tastaturi partea plantata cu piese . . Un binevoitor , a demontat bobinele de pe US , si nu le pot monta la loc , ca nu stiu cum sant pozitionate bobinele , si locul  lor , atat pe intrare cat si la osc local . Bobinele care le am sant , ale aparatului .

Asta daca se poate si are cineva disponibilitatea de a posta o poza cu aceasta placa

 

Mii de multumiri anticipate .

Link spre comentariu

Ca sa nu mai deschid alt post , postez aici .

Am nevoie de o poza la pcb-ul tastaturi partea plantata cu piese . . Un binevoitor , a demontat bobinele de pe US , si nu le pot monta la loc , ca nu stiu cum sant pozitionate bobinele , si locul  lor , atat pe intrare cat si la osc local . Bobinele care le am sant , ale aparatului .

Asta daca se poate si are cineva disponibilitatea de a posta o poza cu aceasta placa

 

Mii de multumiri anticipate .

D-l Vergil va salut,eu sunt tot din Braila si as putea sa va pun la dispozitie radioul cu totul care este functional, numai ca il am la tara. Ma puteti contacta  la tel nr 0724496888.

Link spre comentariu

Acest aparat mi-a facut multe probleme .

Nu pot sa-l  fac sa functioneze pe UUS , si US .

Nu mai stiu ce sa-i mai fac . Am schimbat toate condensatoarele si rezistentele . Nu aratau prea bine , nici fizic , nici la masuratori . La redresare si filtrare asemenea .

Functioneaza numai pe UL si UM . Osciloscopul pe care il am , permite sa vizualizez daca oscilatorul local functioneaza . Nu am nici un fel de oscilatie pe US . Pe UUS nu pot vizualiza nimic , fiindca oscul e vechi si nu vede frecventele asa mari .In schimb , cu aparatul de masura pe domeniul de 200mv , se poate vedea variatia de semnal pe G  la trioda a doua , cat si pe bobinaL106 .

Problema este ca ECH81 , in domeniul UUS si US , nu are  sensibilitate mare , cum ar trebui sa fie , la atingerea G1 de la heptoda ECH81 . Ceva tensiuni pe ECH81

Anod heptoda 178v

Anod trioda 55v

G1 zero volti

G2   67v

G3 + G trioda -zero volti

Schema este cea din atasament .

Posted Image

 

Daca cineva cunoscator doreste sa-si faca ceva timp , sa-mi dea ceva indicatii , as fi recunoscator .

 

Multumesc anticipat pentru timpul pierdut ptr mine .

Link spre comentariu

Acest aparat mi-a facut multe probleme .

Nu pot sa-l  fac sa functioneze pe UUS , si US .

Nu mai stiu ce sa-i mai fac . Am schimbat toate condensatoarele si rezistentele . Nu aratau prea bine , nici fizic , nici la masuratori . La redresare si filtrare asemenea .

Functioneaza numai pe UL si UM . Osciloscopul pe care il am , permite sa vizualizez daca oscilatorul local functioneaza . Nu am nici un fel de oscilatie pe US . Pe UUS nu pot vizualiza nimic , fiindca oscul e vechi si nu vede frecventele asa mari .In schimb , cu aparatul de masura pe domeniul de 200mv , se poate vedea variatia de semnal pe G  la trioda a doua , cat si pe bobinaL106 .

Problema este ca ECH81 , in domeniul UUS si US , nu are  sensibilitate mare , cum ar trebui sa fie , la atingerea G1 de la heptoda ECH81 . Ceva tensiuni pe ECH81

Anod heptoda 178v

Anod trioda 55v

G1 zero volti

G2   67v

G3 + G trioda -zero volti

Schema este cea din atasament .

Posted Image

 

Daca cineva cunoscator doreste sa-si faca ceva timp , sa-mi dea ceva indicatii , as fi recunoscator .

 

Multumesc anticipat pentru timpul pierdut ptr mine .

Daca doriti sa discutam sunati-ma la numarul de tf. postat  anterior.Va salut.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări