Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor

Recommended Posts

Buna ziua.De curand am realizat un vu-metru pe tranzistori dupa o schema zic eu usoara.  http://montajeelectronice.blogspot.ro/2013/04/vu-metru.html

Eeeeeee acum vine partea grea.Cand l-am pus sub tensiune de 12V curent continuu de la statie un singur led ( primul) statea mereu aprins si licarea (adica statea aprins continuu dar doar in umbra lui se vedea ca ar da sa licare)foarte putin numai daca erai atent sa vezi acea licarire, iar celelate 9 nu se aprindeau niciunul.Asta este marea problema.Sa fie un tranzistor ars sau diodele puse invers?Eu am pus diodele ca in poza "fata cu piesele" de pe site adica unde era patratelul pe schema eu am pus linia diodei sau mai bine zis - diodei.Daca a realizat cineva dintre voi acest vu-metru zicetimi ce sa fac sau daca aveti alta schema asemanatoare cu cea dupa site tot pe tranzistori nu pe integrate dar totusi ar fii mai bine sa descopar problema la cel realizat de mine.Va rog mult de tot ajutatima sa rezolv problema.Mentionez ca toate piesele inafara de tranzistori sunt cumparate noi din magazin.Toti transictorii sunt tranzistori BC 171 inafara de tranzistorul T1 si am pus un BC 174B  dar in specificatii zice ca merge si acest tip de tranzistor.Si inca ceva semireglabilul din specificatii era de 250ko eu am gasit doar de 200ko.Semnalul l-am luat de la bornele boxei.Asta este tot astept un raspuns.Va multumesc .

post-232399-0-74248500-1404142041_thumb.jpg

post-232399-0-24949800-1404142050_thumb.jpg

post-232399-0-30215900-1404142059_thumb.jpg

poi tu ai lut semnal de la boxa?nu vezi ca scrie minim35 maxim250 milivolti?masoara t1 t2 vezi sa nu fie arsi

Si cum ii masor?Dau aparatul pe ohmetru si dupaia ce trebuie sa imi indice?Si da am luat semnal de la boxa si daca ar fii arsi nu s-ar mai aprinde ledul cred eu pt ca tranzistori t1 t2 t3 sunt inaintea led-ului.

nu trebuie sa ai rezistenta 0  intre nici un pin,daca ai multimetru digital cu tiuit da pe el si daca țiuie este ars

tranzistorii sunt montati corect?

la cum vad din foto par sa fie inversate jonctiunile colector si emitor intre ele

Da sunt montati corect daca va uitati si pe site la prima poza sunt montati la fel.Am gasit o schema pe integrate uitati link.Voi ce ziceti este mai bun vu-metrul pe integrate sau raman pe cel cu tranzistori.Daca as afla ce are cel pe tranzistori ar fii super dar nu prea cred ca va merge vreodata.Astept parerile voastre legate de vu-metrul pe integrate.In orice caz am auzit ca sunt mai bune vu-metrele pe tranzistori .

http://www.pira.cz/enbar.htm

inlocuieste t1-t2 si vezi daca led-urile sunt montate corect

Prin inlocuire te referi sa pun alti tranzistori sau sa ii modific pozitia pe placa.

Nu stiu ce logica te indruma pe tine... e chiar asa greu sa intelegi ce-i aia inlocuire? DEX: http://dexonline.ro/definitie/inlocuire

Si am descoperit si greseala... vezi poza atasata. Asa cum a spus si un coleg mai sus, ai inversat emitorul cu colectorul tranzistoarelor.

Cand mai faci montaje cauta si tu pe net datasheet-urile componentelor si sigur nu vei mai gresi.

post-175403-0-99582500-1404207754_thumb.jpg

Edited by gabiferaru

Bun deci am pus gresit tranzistori dar acum cum fac ii intorc cu partea neteda spre semireglabil adica colectorul sa vina spre rezistente baza ramane asa si emitorul catre margine?

Si de diode este bine cum le-am pus unde vine patratelul pe schema am pus liniuta diodei sau mai bine zic - diodei.

Am intors toti tranzistorii dar nimik.Ba chiar am luat un transformator separat de 12v am pus punte redresoare am masurat daca merge puntea si era perfect functionala.Semnalul l-am luat de la bornele boxei care ies din statie.Am incercat si la jack unde statia mea are doua mufe RCA unul negru si unul rosu.Am pus din greseala sa masor tensiunea de pe placa si am atins borna unei diode cu - primului led si s-au aprins toate ledurile dar nu licarea niciunul.Pot sa aprind ce led doresc pe rand cu acest contact al diodei cu - ledului dar tot degeaba.Voi ce ziceti as vrea sa ma apuc de acest vu-metru(vezi link jos)daca asta pe tranzistori chiar nu functioneaza deloc.Astept pareri daca este bun vu-metrul pe integrate sau daca mai stiti ceva ce trebuie incercat la cel pe tranzistori sa il fac sa functioneze.

http://www.pira.cz/enbar.htm

incearca sa injectezi semnalul audio in c

incearca sa injectezi semnalul audio in c

in emitorul lui t2 cu un condensator de decuplare

aici poti baga semnal de la boxe