Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
anddy

Citroen Xantia - curea distributie

Recommended Posts

In weekend am umblat la cureaua de accesorii sa spal si sa ung rulmentii ca sa ma mai duca.

De curiozitate am desfacut si 3 suruburi de la capacul distributiei sa vad cum se prezinta si cu o surubelnita am apasat pe curea intre axele cu came.

Mi s-a parut ca se apasa destul de usor, ca si cum ar fi slabita in comparatie cu cea de accesorii.

Este normal asa sau ar trebui sa ma gandesc la schimbare?

Motorul este 1.8 16v benzina LFY citroen xantia, distributia are 3,5 ani de cand a fost schimbata si vreo 30000 km.

Edited by bibanu47
Editat titlu

Lasa cureaua in pace pana la 60000 Km.

Mersi de raspuns, cateodata ma agit degeaba.

Guest Cristian 2DB

Eventual sa consulti si un mecanic auto si la  aproximativ 4 ani e bine sa fie schimbata deoarece imbatraneste

Reinviu acest topic mai mult de curiozitate la 2 chestii. Oricum anul asta o sa schimb distributia dar asa mai aflu cate ceva de la experimentati.

1.Cand merg la relanti cu vit.a 2-a nu mai merge lin si constant(ca acum vreo 2 ani) ci merge balbait ca si cum ar da in nas. De curiozitate am desfacut putin in partea de sus capacul distributiei si intre cele doua axe cu came cureaua era moale cand am apasat pe ea. E posibil sa faca de la distributie asa? deoarece in rest motorul merge la fel, injectoarele curatate, bujii relativ noi, admisie motoras relanti si toate namurile curatate.

2. Este necesar sa se schimbe pompa de apa? Acum 4 ani nu am schimbat pompa si nu am avut nici o problema. Nu e vorba de bani ci doar de faptul ca daca e necesar sa se schimbe pompa daca nu are nici o problema.

Multumesc.

Pompa de apa se inlocuieste deoarece se cosidera ca vaselina cu care este incarcat rulmentul isi pierde propietatile chimice si nu mai asigura lubrifierea bilelor inca 60.000 km iar pompa fiind antrenata de cureaua de distributie,se poate bloca si rupe distributia.

Referitor la ce intrebai mai sus,anul trecut,despre intinderea curelei de distributie,in momentul in care o apesi la jumatatea distantei dintre cele doua pinioane trebuie sa faca o bucla de 1cm fata de planul drept.

Multumesc, sageata care o facea cred ca avea sigur 1 cm, poate chiar putin mai mult iar referitor la pompa o s-o schimb sa nu ma trezesc cu distributia bucati.

Cat despre mersul la relanti posibil sa fie de la altceva si se accentuiaza cand e benzina mai proasta. Uneori si in mers cand schimb din a 2-a a 3-a si accelerez are o ezitare, tremura putin dupa care incepe sa-si ia avant.

Filtrul decantor cand l-ai schimbat ultima data?

Incearca sa mergi putin fara buson la rezervor si vezi daca mai face.