Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TUNER SONY FE-2?

Recommended Posts

salutare,trebuie sa fug azi pana la un sony 32'' chassis fe-2 adus din uk fara sunet si doar uif,stiind ca am un tuner pe un chassis rupt,am sunat clientul si i-am dat de veste ca in o ora sant la el sa vedem ce iese,asa ca m-am apucat si am scos tunerul de pe chassiul meu,tunerul meu are codul BTF EO601 FB2E28  8-598-527- 00,dar din pacate cand am dat jos capacul sa vad interiorul am ramas mut,este cam chel,si tare i mi e ca e doar uif,din cate i-mi aduc eu aminte cand am mai schimbat astfel de tunere erau ceva mai pline de componente pe interior si exteriorul placii interne,a-m cautat pe net dupa codurile lui si nu am gasit nimic in care sa specifice daca este bg b1-b3-uif,asa ca cer ajutorul poate cineva stie mai multe despre acest tuner,nu vreau sa bat ceva kilometri si sa-l montez si sa nu mearga,tot ce vreau sa stiu este daca este in toate benzile b1-b3-uif,restul detaliilor menu service setari activare norme si benzi le cunosc,stiu ca se pot adapta si alte tunere,etc deci va rog daca cunoaste-ti acest tuner este norma noastra sau doar uk,va multumesc de ajutor si intelegere 

post-185789-0-66911600-1403955882_thumb.jpg

post-185789-0-85021300-1403955891_thumb.jpg

post-185789-0-48066800-1403955904_thumb.jpg

Britanicii folosesc in tv numai banda 470-890MHz adica UIF si au ca norma de sunet 6MHz adica I. Pentru adaptare este nevoie ds spargerea buclei si completarea componentelor lipsa si schimbarea filtrului de imagine. Pentru sunet se gasesc convertoare din I in BG/DK.

• 2 weeks later...

Britanicii folosesc in tv numai banda 470-890MHz adica UIF si au ca norma de sunet 6MHz adica I. Pentru adaptare este nevoie ds spargerea buclei si completarea componentelor lipsa si schimbarea filtrului de imagine. Pentru sunet se gasesc convertoare din I in BG/DK.

fara suparare dar stiu ce folosesc britanicii/nu e primul tv de uk tras in ,,banda,, de mine,si pentru sunet e deajuns sa intri in service,bine inteles la acest model nu e valabil chiar la toate

e dat....... acest tv,acum 2 zile am reusit sa ajung la el,inainte de a monta tunerul am intrat in service si am activat bg dk si vhf,totul ok a intrat sunetul sau activat benzile vhf cauta ,dar bineinteles ca prinde doar in uif,asa ca am dat capacul jos si am montat tunerul BTF-EC411(10)GA3D04  8-598-533- 10 (posibil 6A3D04) dar spre surprinderea mea acum nu intra nici un post tv nici in uif nici in vhf,doar mici urme de semnal foarte slab ca si cum raa sau fi ar fi slabe,vechiul tuner are codul trecut pe lateral 1-693-557-14 TCCB1-501C,ori noul tuner recuperat si montat este defect ,ori  configuratia pinilor difera ,ma poate ajuta cineva cu configuratia pinilor vechiului tuner (ordinea lor) 1-693-557-14 TCCB1-501C,configuratia pinilor a noului tuner montat este trecuta pe interior,nu de alta dar poate reusesc sa-l pacalesc sau sa montez un uv1316 cum am gasit discutii pe net,mentionez ca tv-ul este la propietar si nu vrea in ruptul capului sa-l aduca la mine,e si de crezut pentru un sony cu tub de 32 inchi,va multumesc

Edited by iuliantv