Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ma poate ajuta cineva cu o lipitura la suprafata pentru un integrat la un monitor led

Guest Bwebwe
 Share

Recommended Posts

Guest Bwebwe

Salutare , am o mica problema cu un monitor 24 ips led 234 Lg  ,sa ars un integrat  APW 7302B (care l-am cumparat intre timp) am fost cu el in service acum cateva luni ,sa constatat care este problema , integratul respectiv nu se gasea pe nicaieri (cred ca am fost la 10 unitati  service , solutia data de toata lumea era sa schimbe placa cu totul pe motiv ca asa se gasea , am cautat frumos pe afara, am gasit si comandat integratul respectiv la doar 3 $  , dar acum pe unde am sunat toata lumea vrea 100 ron pentru reparatie , cea ce sincer mi se pare enorm avand in vedere ca placa cu totul la Lg service este 160 -170 ron

Edited by Bwebwe

pai dvs ce doriti ? sa va repare monitorul ? sau doar sa va lipeasca acel integrat ? fara sa va ofere nici cea mai mica garantie ca monitorul va functiona ?

orice electronist din service ...intai se asigura ca dupa inlocuirea integratului ...nu va pocni iar ,la punerea sub tensiune...

cred ca de "lipit" vi-l  poate lipi oricine care are  un pic de experienta in asa ceva(la un pret modic)...

dar,e posibil sa mai aiba si alte defecte ...

Edited by elmar

Guest Bwebwe

Pai am sa va explic  ,a fost scos din priza din diverse motive , in momentul conectarii   adaptorului AC ( ca orice monitor  led are un adaptor  ca la laptop ) in spatele monitorului a facut un mic soc electrostatic (sper ca m-am exprimat corect) in genul in care fac si telefoanele mobile  in momentul in care sunt puse la incarcat ,si incarcatorul se afla deja in priza, si aia a fost nu s-a mai aprins de loc , a fost dus in service  acolo sa constat care este problema , a fost scos integratul si surpriza integratul nu era de gasit pe nicaieri , apoi am fost sfatuit sa iau placa cu totul ,care se gaseste cu usurinta , neavand in momentul acela 160 ron am preferat sa-mi cumpar singur integratul ( daca m-ar fi dat banii afara din casa nici nu se punea problema , dar din pacate am un tata invalid gradul 1 si mai greu uneori cu banii, prefer sa-i iau medicamente etc el avand o pensie de doar 300 ron ) acum poate intalegetii dilema mea in legatura cu pretul  cerut pentru a lipii o piesa , problema punandu-se in service cat si la tel   gen , Ce diagonala are monitorul? eu  raspund 24 inch , dumnealor spunand aaaa  intre 100-150 reparatia (ce legatura, ma intreb eu are diagonala cu pretul ? )  evident repetand in mod constant ca am piesa respectiva  , probabil daca nu aveam integratul mai era si ala 50 ron(eu l-am luat cu 3 euro +2 taxa transport )

Edited by Bwebwe

Salut! te inteleg si daca esti din Bucuresti, poti sa-mi aduci placa sau momitorul si iti montez integratul, dar vreau sa fac eu constatarea (diagnoza) aparatului, sper sa nu aiba si altceva