Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Realizare invertor dupa schema lui danyk


Postări Recomandate

Revin cu niste date concrete. Am bobinat 8 spire si am obtinut inductanta de aproximativ 0,4 mH. Inductanta primarului este de aprox. 1,58 mH iar inductanta secundarului este de aproximativ 0,15 mH. Conform formulei date de colegul giongiu, am obtinut aproximativ 16 spire pentru primar si aproximativ 5 spire pentru secundar. Am cautat si in topicul cu aparatul rusesc, dar nu am gasit metoda de calcul. Revin cu intrebarea...unde gasesc acele diode bidirectionale sau cum se numesc si despre ce diode trebuiesc puse in snubere. Multumesc!

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 39
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Cred ca acela e nr de spire, primar secundar. Mai poti face o verificare, bobineaza si masoara inductanta a 16, respectiv 5 spire. Trebuie sa obtii exact aceeasi inductanta ca a primarului/secundarului. Diode transil bidirectionale gasesti la TME, Adelectr..., etc. Ele nu au decat rol de protectie, in cazul in care intra in scurt IGBT-urile. Ar trebui sa protejeze driverul, dar nu se intampla mereu asa...  

Link spre comentariu

Am mai scos din cele 8 spire si am lasat doar 5 spire si am 0,15 mH, adica exact ca in secundar. Sa bobinez 16 spire cred ca e imposibil, intrucat abia le-am bobinat si pe cele 8 spire. Deci cred ca asta e numarul de spire....16 in primar si 5 in secundar. Multumesc pentru indicatii. Am sa comand la adelectro.....transilurile, tc4420-urile siam sa mai comand si un UC3845. Eu am 3844.

Link spre comentariu

Revin cu niste date concrete. Am bobinat 8 spire si am obtinut inductanta de aproximativ 0,4 mH. Inductanta primarului este de aprox. 1,58 mH iar inductanta secundarului este de aproximativ 0,15 mH. Conform formulei date de colegul giongiu, am obtinut aproximativ 16 spire pentru primar si aproximativ 5 spire pentru secundar. Am cautat si in topicul cu aparatul rusesc, dar nu am gasit metoda de calcul. Revin cu intrebarea...unde gasesc acele diode bidirectionale sau cum se numesc si despre ce diode trebuiesc puse in snubere. Multumesc!

Diodele transil bidirectionale au terminatia C sau AC, P6KE18C sau P6KE18CA.

Le gasesti unde a spus si colegul Giongiu.

Despre aflarea numarului de spire fara demontarea trafului se vorbeste incepand de la pag. 16 a topicului de care ti-am zis.

Ce dimensiune are miezul?

Si despre ce diode din snubere vorbesti. Care snubere? De pe finali? Ti-am spus cateva posturi mai sus ce diode trebuie sa schimbi.

Editat de CIBY2
Link spre comentariu

Am mai scos din cele 8 spire si am lasat doar 5 spire si am 0,15 mH, adica exact ca in secundar. Sa bobinez 16 spire cred ca e imposibil, intrucat abia le-am bobinat si pe cele 8 spire. Deci cred ca asta e numarul de spire....16 in primar si 5 in secundar. Multumesc pentru indicatii. Am sa comand la adelectro.....transilurile, tc4420-urile siam sa mai comand si un UC3845. Eu am 3844.

Unde incap 8 spire, incap si 16, dar cu fir mai subtire, desi nu cred ca mai e nevoie. UC3844, are nevoie de 16V, ca sa functioneze, UC3845, doar de vreo 8V. In rest sunt identice. In cazul de fata nu conteaza ce folosesti.

Link spre comentariu

Buna ziua! Am reusit sa termin partea de comanda cu UC3844 si am construit si traful driver. Am urmat indicatiile colegului CIBY si am bobinat pentru fiecare din cele trei infasurari cate 30 spire. Intrebare, cum pot proba daca functioneaza cum trebuie? In secundarele trafului trebuie sa pun vreo sarcina?

post-189241-0-29368700-1404305966_thumb.jpg

post-189241-0-04635600-1404305994_thumb.jpg

Link spre comentariu

Se foloseste exact schema finala dar in drena mos-urilor se pun cate 2 becuri in serie conectate la + 300V.Pt inceput se pot pune ambele surse ale mos la masa-- se vede simetria comenzii si apoi se leaga ca in schema si becurile vor fi in locul primarului trafului.

Link spre comentariu

Ba da, poti sa verifici cu osciloscopul forma semnalului la iesirea integratului si a trafului, dar mai bine sa faci si driverele. Semnalul de la placa de comanda la drivere trebuie sa fie cat mai bine ecranat, fire torsardate, sau, eu am folosit cablu pentru antena radio (mai subtire). La sursa principala de tensiune ai grija ca pe acolo circula curenti importanti (15-20A), nu lasa placa asa .... subtire (incarca cu cositor sau dubleaza cu platbanda cupru).

Editat de amudsen
Link spre comentariu

Cred ca se poate folosi fire torsadate, vad ca le foloseste si cehul si altii. Eu unul n-am incercat asa ceva. Dar ar fi ideal ca traful plus driverele, sa fie cat mai aproape de IGBT-uri. Mai ales driverele...Daca se folosesc drivere integrate, gen TC442x, ar trebui montate cat mai aproape de IGBT-ul comandat, in ideea de a avea o inductanta cat mai mica, intre iesirea driverului si poarta IGBT. 

Link spre comentariu
  • 3 săptămâni mai târziu...

AI finalii montati? Sau ceva condensatoare care sa simuleze capcitatea G-E?

Daca da, pune-i radiatoare pe TC-uri. Daca nu, pune-i radiatoare. Cei 10A suportati de TC degaja caldura, iar incapsularea in TO220 nu este facuta aiurea!

Editat de CIBY2
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări