Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
miculae

Tv nei ind. 100 imagine tremurata

Recommended Posts

Inlocuit conzii din sursa,bv,recuperare, video iar tensiunile sunt ok. Imaginea tremura ca o sfoara si se mai modifica (mareste micsoreaza) in functie de contrast.

O parere ,un sfat.

Multumesc.

verificati si cablul de FIT sa fie ''infipt'' bine in trafo linii

Inlocuit conzii din sursa,bv,recuperare, video iar tensiunile sunt ok. Imaginea tremura ca o sfoara si se mai modifica (mareste micsoreaza) in functie de contrast.

O parere ,un sfat.

Multumesc.

Verificat tensiunea B+ 115.3, circuitul ABL nu cunosc care este numai daca i-mi sugerati pe schema.

Despre FIT,traful este nou.

Multumesc.

verificati ce v am sugerat,daca dimensiunea se modifica in functie de contrast,sanse mari sa fie in partea de FIT defectul...e manifestare de contact prost pe FIT,daca nu cumva chiar tubul defect!

Am verificat, este infipt bine iar tubul are culori vii si se vede foarte bine. Ce ma deranjaza este tremuratul, dar am mai observat ca dupa un timp 20-30 min. osd-ul este zimtat.

Multumesc.

Verifica conzii si pe placa laterala si mai este pe placa mare in zona tda8305 un cond daca bine imi aduc aminte de 2,2uF care are pinii mai departati parca in dreapta ciului.Schimba-l si ala.

Daca aveti aceasta manifestare dupa ce ati schimbat trafo linii cu unul nou sunt doua situatii:

- trafo vechi a intrerupt rezistenta de pe ABL - spuneti ce traf ati pus sau tipul de sasiu si va spun ce rezistenta trebuie sa verificati

- trafo nou este cu probleme.

Salutare,

astazi am fost ocupat la servici si nu am facut nimic. La inceput a fost linie orizontala si am inlocuit tda 3653 bv si conzi de langa el inclusiv 2,2 micro, apoi se auzea un sfarait prin zona traf linii si dupa ce lam inlocuit cu 7503 tot se auzea si am inlocuit bu 508 care era cu folie de mica si cred ca pe acolo facea arc electric. Acum functioneaza bine dar fiind al parintilor si avandul la mine am zis sa pun la punct si acel tremurat care este obositor pentru mine dar pentru ei. Tv are in spate mufe jak nu euroscart.

Despre placa din lateral nu m-am ocupat.

Multumesc si va tin la curent

Dar parca NEI Indiana 100 nu era cu OSD. Deci trebuie amanunte suplimentare.

Am revenit cu precizari asupra sasiului deoarece cred ca am spus altceva orientandu-ma dupa intrarea av.

Pe placa verticala se afla procesorul PCA84C640P/030S1,si TDA3561 pe placa mare TDA3653, TDA8305,TDA3592a si sursa TDA4601d.

suna a indiana 200 ,vedeti miezul de ferita al  trafului sa nu atinga tabla din jurul lui,puneti un cauciuc pentru distantare,2 schimbati condesatorul de filtraj din trafo ,,tranzistor,, driver h,3 asigurativa ca pinul de masa al bliderului,,daca exista sa fie lipt,,in unele cazuri traful nu are pin masa blider,dar in cazurile care are din neatentie se monteaza traful si pinul masa blider se indoaie instantaneu sub traf,,daca nu ma insel acest pin vine pe abl. verificati si condesatorul de cuplaj baleaj orizontal in multe cazuri este contact imperfect pe acel condesator,se recomanda inlocuit in caz de crater,diodada de pe 115v mai face ceva nazuri da se vede a fi incinsa,e noapte acum nu am rabdare de schema sa va zic exact fiecare notatie in parte dar sper sa le nimeriti,succes

Chiar este Indiana 200 . Ce diagonala are tubul ?

Edited by leoncris