Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Leduri infrarosii camere video


Postări Recomandate

Da, o lampă tip ,,proiector,, cu IR este la fel de bună.Chiar mă gândeam să vă recomand una, dar am văzut că cel mai mic preț pe la noi era de circa 60 Lei fără transport.

E mult mai ieftin să cumperi leduri și să faci o astfel de lampă. Trebuie doar să faci trasee destul de late pe cablaj pentru răcirea suficientă a ledurilor, plus limitarea curentului prin ele la o valoare inferioară curentului maxim de lucru.

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator nicolae13

faceti-mi dumeavoastrao lampa IR si v-o platesc ramburs prin posta sau curier; vreau sa va intreb daca senzorul de miscare al camerei e independent de ledurile ir?  este posibil ca lampa sa fie legata in locul ledurilor pe care le am acum, pentru economie(cele de acum se aprind doar la miscare,ci nu tot timpul)? m-ar interesa ca lampa sa poata fi reglata,adica sa nu se aprinda toate ledurile de fiecare data,ci daca o pun mai aproape doar 10, iar pentru ansamblu toate....daca se poate

Link spre comentariu
Vizitator nicolae13

acum am masurat 4,6 v la cele doua fire care vin la placa unde sunt ledurile...este voltaj fix sau in functie de leduri? sau cate leduri pot fi puse pentru acest voltaj?a 

v-am lasat numarul de telefon 0754372456.Daca doriti sunati-ma privat,sa nu va vad numarul sau dati-mi-l pe al dvs si sun eu...

Editat de nicolae13
Link spre comentariu

Acolo cred că toate ledurile sunt în paralel și curentul limitat printr-o singură rezistență serie, dar din păcate nu am văzut cablajul pe spatele plăcii să pot da un răspuns exact.Normal ar fi să aibă fiecare led propria rezistență de limitare, dar nu se complică chinezu așa....că nu trebuie să te țină mai mult decât garanția.

Editat de validae
Link spre comentariu

Sunt pur și simplu întrerupte ledurile, văd că totuși s-au pus rezistențe separate pentru câte două leduri înseriate. Dacă măsurați cu multimetrul (pe domeniul de diode) fiecare led, veți găsi cam 1,3V căderea de tensiune pe ledurile bune și infinit pe cele arse. Dacă nu sunt multe leduri arse, scoateți-le și completați cu leduri bune din altă parte, astfel încât să aveți măcar într-o parte a plăcii leduri bune. Câte leduri sunt defecte, inclusiv cele care pâlpâie ?

Link spre comentariu

E foarte aiurea cand se zice ca abia se vedeau . Infrarosiile nu se VAD cu ochiul liber ci doar cristalul care emite devine usor rosu dar intensitatea este destul de zdravana.

Depinde si de camera. Unele au filtrul IR automat altele il au indepartat de tot.

In cazurile de mai sus sunt arse unul sau mai LED-uri. Se pot inlocui cu cele de telecomanda fara problema pentru a reface aria insa nu va asteptati la minuni.

Link spre comentariu

Nu e o problemă procurarea ledurilor și nici înlocuirea lor. Se găsesc și se pot înlocui toate cu altele noi, am propus doar ca metodă de remediere temporară gruparea ledurilor bune la un loc.Fiind înseriate câte două, întreruperea unui singur led dintr-o pereche scoate din uz ambele leduri. Deci dacă sunt 4 leduri arse, se vor stinge de fapt 8 leduri. Grupându-le separat pe cele 4 arse, recuperăm funcțional pe celelalte 4.

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări