Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
bkm03

flash cu leduri

Recommended Posts

Salut .....am nevoie de o schema simpla (numai cu tranzistoare daca se poate) pt un flash cu leduri (gen lampa fulger) rata la cel mult doua secunde...Multumesc !

http://kevtris.org/Projects/led/flasher.html

E o schemă bună pe care o folosesc ca lumină martor la soneria de la intrare de câţiva ani buni, consumă foarte puţin.Din schemă se foloseşte doar partea din dreapta, omite circuitul format din celulele solare şi condensatorii de stocare. Înseriind montajul cu o rezistenţă de limitare de  1-10K se poate folosi la diverse tensiuni, ex.  între 3 - 12V

Edited by validae

http://kevtris.org/Projects/led/flasher.html

E o schemă bună pe care o folosesc ca lumină martor la soneria de la intrare de câţiva ani buni, consumă foarte puţin.Din schemă se foloseşte doar partea din dreapta, omite circuitul format din celulele solare şi condensatorii de stocare. Înseriind montajul cu o rezistenţă de limitare de  1-10K se poate folosi la diverse tensiuni, ex.  între 3 - 12V

Am facut si eu schema, dar ledul(verde, superbright)  lumineaza foarte slab, de abia se vede ziua(adica clipeste foarte slab).

Am folosit schema originala, sa vad cat tin doi condensatori de 0,1F

Mie îmi funcționează și acum foarte bine, am probat diverse bobine până am obținut cea mai bună luminozitate.Efectul este de flash, cu led albastru era foarte puternic.Contează mult și tranzistorii folosiți și binențeles bobina.

Da, banuiam ca de la bobina poate sa fie, desi am pus una de 100uH.

O sa mai incerc si alte valori.

Trz sunt NPN=BC547, PNP=BC177