Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Carmen 3


Vizitator

Postări Recomandate

Salut,Iata si metoda de acord folosita de producatorul radioreceptorului " Carmen 4 " , valabila pentru toate tipurile acestui aparat ; se respecta in general aceeasi notatie pentru inductante . Din nefericire, lucrarea nu contine datele constructive ale acestora . Evident ca metoda este valabila si pentru un radioreceptor superheterodina de constructie proprie .

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 162
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

multumim kripton!!esti mare de tot!!!te rog mult daca acest mic manual nu are multe foi sa il scanezi tot si sa il urci pe forum caci pe mine unul ma intereseaza mai ales datorita faptului ca ceea ce tine de reglajele circuitelor radiourilor cu tuburi nu prea se gasesc.asta daca acel manual de instructii nu are 80 de pagini.asa cum il vad eu mai mult de 10-15 pagini nu are.te rog mult fa asta pt.noi.mersi mult!!ps:multumim Spitfire pt.schema cu generatorul.si daca o astfel de bobina nu am ce fac?in schimb am un sasiu de pacific intact.as putea sa ma agat acolo de vreo bobina?si daca da,care?este un sasiu de pacific primul model.intrebare?tu ai probat acest generator?esti multumit de el?cum iti merge?mersik!!dany d

Link spre comentariu

va pun voua tuturor o intrebare care pt. mine nu are inca raspuns:am in casa un radio gloria 4 pe siliciu si am si un pacific 4.de ce pe unde scurte gloria are o sensibilitate si o selectivitate iesita din comun chiar si fara antena trasa,iar pacificul poti sa ii bagi si antena de 10 metri se aude slab si cu putine posturi.stie cineva sa imi dea o explicatie si eventual un remediu?eu totusi am observat ca fi-ul gloriei contine si niste bobine tip oala de ferita(sa fie niste traf-uri de fi)care poate sa aiba o calitate mai buna si deci un semnal de frecventa intermediara mai bun?va multumesc mult!dany d

Link spre comentariu

Verifica regimul in cc al tranzistoarelor din FI,dupa ce te asiguri ca e ok,injecteaza semnal modulat in AFI si vezi cat de aliniat e reglajul bobinelor,si probabil dupa ce vei face asta,iti vei raspunde singur,altfel,nimeni nu poate decat banui ca ar fi de acolo sau din alta parte.Un defect similar il poate face si un condensator placheta(sau mai multe) care in loc de capacitate are cativa k ohmi,schemele sunt relativ asemanatoare,cu mici deosebiri,cam tot acolo esti,deci si pacific si gloria ar trebui sa mearga bine,daca le dai tot ce trebuie,gloria merge,inseamna ca pacificul e "suparat",nu te gandi ca ce are gloria si nu are pacificul,face diferenta...e posibil dupa o perioada si gloria sa faca mofturi din cauza unui maruntis,si atunci te vei uita sa vezi ce are pacificul si nu are gloria :rade:Ca o recomandare,nu umbla in reglajul bobinelor decat daca esti convins ca de acolo ti se trage,si ai si un generator fie si artizanal cu care sa poti lucra.

Link spre comentariu

salut doru3160!toti conzii i-am schimbat inclusiv plachetele si electroliticii.nu cei di circuitul de intrare,bineinteles.tu spui ca e posibil ca psf-ul tranzistorilor sa fie modificat?da,dar radioul merge pe scurte 1 si 2 dar se aude fara sensibilitate si e foarte slab.tu crezi ca daca fi-ul nu este reglat ca lumea ar putea avea de suferit sensibilitatea?multumesc!!dany d

Link spre comentariu

pai uite cazul meu.pe lungi e bine,pe medii e bine,pe uus e bine dar asta are treaba lui cu fi-ul separat.ramane pe scurte 1 si 2 care se aude dar nu la fel se ca la o glorie de exemplu.si sa stii ca am mai avut pe mana alte pacificuri care pe scurte puteai sa le pui si mama antenei ca nu erau sensibile deloc.exista cred eu ceva in plus la gloriile astea de sunt asa de sensibile pe scurte.dan

Link spre comentariu

va pun voua tuturor o intrebare care pt. mine nu are inca raspuns:am in casa un radio gloria 4 pe siliciu si am si un pacific 4.de ce pe unde scurte gloria are o sensibilitate si o selectivitate iesita din comun chiar si fara antena trasa,iar pacificul poti sa ii bagi si antena de 10 metri se aude slab si cu putine posturi.

Radioreceptorul care arata o sensibilitate iesita din comun s-ar putea sa fie reglat incorect, pe armonice, ar putea sa prezinte intermodulatii etc. Daca posturile se prezinta in numar mare, cu fluieraturi, nu este in regula. Eu verific benzile pe unde scurte cu un Panasonic digital cu dubla schimbare de frecventa (vintage, Japan), si astfel stiu care este propagarea reala in benzi, la momentul testarii altui radioreceptor. Nu uit nici astazi greseala facuta in tinerete, cand m-am laudat cu un radio sensibil, argumentul fiind ca la cea mai mica rotire a butonului fluiera... Celalalt mi-a replicat pe loc: Aoleu, vezi ca e dezacordata media frecventa, sau este exagerata amplificarea pe acolo!Gloria este facut sa mearga sensibil cu antena baston, iar stationarele sunt calculate sa dea rezultate cu antena externa, degajata, 10...15 m si legatura la pamant.Asa cum a spus d-l Doru, verifica punctul de functionare a tranzistorilor din media frecventa, tensiunile corecte sunt pe schema. Eu zic sa faci un test rapid, astfel: roteste semireglabilul R245, care ajusteaza tensiunea din emitorul T203 la valoarea 1.4 V. Vei constata ca la un moment dat amplificarea creste mult, dar si zgomotul de fond. Nu se va defecta nimic doar se schimba comportarea. Uneori, din cauza varstei, aici este un defect, adica un contact imperfect la cursor, sau o deplasare a cursorului.Spre deosebire de tine, eu am un Pacific care merge exceptional pe scurte, dar este mai modest pe medii si lungi (trebuie sa maresc volumul sonor). Daca al tau face nazuri doar pe scurte, vezi partea de scurte, pana la comutator.
Link spre comentariu

pai uite cazul meu.pe lungi e bine,pe medii e bine,pe uus e bine dar asta are treaba lui cu fi-ul separat.ramane pe scurte 1 si 2 care se aude dar nu la fel se ca la o glorie de exemplu.si sa stii ca am mai avut pe mana alte pacificuri care pe scurte puteai sa le pui si mama antenei ca nu erau sensibile deloc.exista cred eu ceva in plus la gloriile astea de sunt asa de sensibile pe scurte.dan

Aprecierea dupa ureche merge,dar nu in depanare.Ai cartea service de la Pacific?acolo e trecut cam tot ce trebuie sa stii pt a-l aduce in parametri.E greu de dat un diagnostic care sa se si potriveasca de la distanta si fara date concrete(poate fi circuitul de intrare,poate fi RAA reglata prost,poate fi capacitate dusa de pe valoare sau cu rezistenta reziduala,poate fi nealiniat lantul FI,si sunt sigur ca nu le-am amintit pe toate),dar daca pleci de la ideea preconceputa ca gloria e ok,pacific e cah,n-ai facut nimic.E drept ca sunt unele mai naravase,care se dau mai greu la mers,dar in final trebuie sa munceasca.
Link spre comentariu

Va salut ,Cautam de mai multa vreme acest tip de aparat ; nu a fost sa fie pana in ajunul sarbatorilor de iarna cand a ajuns la mine . A stat o vreme intr-o sura , unde , gospodarul la care a fost gasit , are si cateva gaini . Uneia dintre ele , i-a casunat sa-si faca locul de ouat tocmai in acest aparat .Vazand , omul s-a apucat si a scos meticulos , atat lampile cat si difuzorul , nu pentru ca i-ar fi trebuit ci numai si numai sa incapa pretioasa gaina . Totusi caseta arata surprinzator de bine deoarece aparatul a fost " folosit "in acest scop , rasturnat si "cu fata la perete " ( si , zice gazda , gainile au fost vaccinate !!! ) ; atat panza cat si scala nu au avut de suferit .Evident ca gospodarul a primit o caseta asemanatoare , golita total de " accesorii inutile " si mult mai comoda pentru respectiva ouatoare .( tuburile si difuzorul nu au fost gasite dar a ramas totusi indicatorul de acord ) Este un "Carmen" S-632A3 echipat cu EM80 .Desigur , nu este cine stie ce aparat insa este interesanta atat intamplarea cat si modelul mai deosebit al panzei de pe panoul frontal .

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări