Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Prosonic model LED 24200

Recommended Posts

Acesta mi-a fost adus fara sursa externa proprietarul spunandu-mi ca aceasta nu a mai functionat si,inlocuind-o cu un alimentator de laptop,banuiesc eu ca de 19v,led-ul tv-ului s-a aprins apoi s-a stins.Pe eticheta tv-ului scrie ca se alimenteaza la tensiunea de 12v 3,33A iar eu dispun de o sursa de 12v 2,5A.Este buna aceasta?multumesc

Am alimentat,ajunge curentul pana pe un pin al unei sigurante dar nu trece mai departe.am scos mufa de curent si am masurat siguranta care este arsa.Am masurat daca am scurt fata de masa pe pinii sigurantei si nu este scurt.Am montat alta siguranta,am alimentat tv-ul si led-ul de st-bye s-a aprins rosu.Am apasat butonul de POWER dupa panou si tv-ul s-a aprins si functioneaza normal.In lipsa de telecomanda v-as ruga sa-mi spuneti daca as putea folosi si daca da cum sa o fac, o telecomanda universala pentru acest tv.Detin una pe care scrie HUAYU HR-133+ID la care nu am carticica cu codurile si care este setata pe un cod de Philips cu care comand un tv crt Samsung.multumesc

Edited by cristybadea

• 4 weeks later...

Am conectat tv-ul pe un aparat HDMI si imaginea este corecta,probabil aparatele scot aceasta imagine pe euroscart.Problema la care as mai avea nevoie de ajutorul dvs-tra este ca meniul este in Dansk,Deutsch,Svensca si Portugues.Tv-ul avand si port USB si functia de Software ubdate(USB) as vrea sa-i pun limba ROMANA asta daca se poate .multumesc

Numai sa gasesti soft pentru el.Legat de sursa daca scrie 3,3A pe tv eu as lua un alimentator de 5A sa fie sigur ca tine.Cat despre imagine nu are zoom sau alte formate in care poate nu poti intra cu telecomanda aia?Eu cred ca ar trebui sa aiba si engkeza pentru meniu din fabrica.Nu am intalnit inca care sa nu aiba.

• 6 months later...

Reparandu-i fostului proprietar inca 2 LCD-uri cu probleme in surse acest tv a ramas in proprietatea mea.Tv-ul functioneaza perfect dar,de ceva timp nu a mai functionat telecomanda.Am mers la un magazin din apropiere si am gasit o alta telecomanda universala (singura pe care o avea pe stoc) care are si 3 coduri de tv Prosonic dar nu o pot adapta pe acest tv.Pe alte device-uri functioneaza telecomanda.Imi da cineva o idee cum sa o fac sa functioneze pe acest tv sau daca ar functiona.Telecomanda este HOME URC-20