Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator PP 6P36S


Postări Recomandate

Salutare,

 

o sa contribui si eu la baza de cunostinte despre amplificatoarele cu tuburi cu un design bazat pe tuburile rusesti 6P36S.

Experimentez schema asta de ceva vreme, cu scopul de a obtine un amplificator de putere ceva mai mare, utilizand tuburi si transformatoare care sunt accesibile la un pret destul de decent, fata de solutiile deja "consacrate". Cred ca am reusit acest lucru cu urmatorul montaj, cel din atasament.

Am folosit transformatoare de iesire Indel TGL40/001 (4k la 8ohm), EF806S pentru intrare, 6N1P-VI ca si inversor de faza tip LTP, si doua bucati de 6P36S pentru finale.

Mai am un corector de ton simplu la intrare, tip Baxandall, folosind niste ECC83uri pe care le-am avut pe stoc, si stateau degeaba nefolosite. Aici probabil ca o sa mai incerc 6N2P-EV-uri, ca se gasesc mai usor, si mai ieftin.

 

De remarcat este modul de polarizare pentru inversoul de faza, care foloseste un fel de mechanism automat de echilibrare, care ia tensiuni de la anodurile lui 6N1P. Astfel se poate echilibra automat cele doua sectiuni de tub, neavand nevoie de rezistente diferite la sarcinile de anod. Este vorba despre o sursa de curent constant cu MOSFET, cu un curent de ~4mA printr-o sectiune de tub.

 

Iarasi, de remarcat, modul de alimentare pentru grilele ecran a tuburilor finale. AIci am optat pt. doua surse individuale stabilizate la 205V (valoare stabilita experimental pentru distorsiuni reduse). Iarasi am optat la folosirea avantajelor oferite de semiconductori (mosfet + zennere).

 

Etajul de intrare cu EF806S este cuplat in DC cu inversorul de faza, ca sa mai scadem numarul de condensatori din calea semnalului. Aici este foarte important de a realiza un potential pe la 100V pe grila tubului inversor, valoarea exacta a acestei tensiuni se experimenteaza iarasi pentru distorsiuni minime. Functioneaza si EF86, dar parca EF806 "suna" mai bine in configuratia aceasta. Normal, tensiunea anodica pentru etajul de intrare este stabilizata si ea la ~205V (n-am avut zennere de 50V ;) )

 

Curentul de mers in gol pentru 6P36S se alege undeva intre 32 si 46 de mA, am gasit ca asta este plaja optima pentru aceste tuburi.

 

La reactie negativa am in jur de 10dB, puterea maxima ( urmand a fi dezvoltata la un semnal de intrare de 400mV.

 

Schema alimentatorului nu o public, este foarte simpla. Transformator mare, redresare cu punte, pt. B+ am pus doua electrolitice 220uF/400V in serie, in paralel cu fiecare rezistente de 330k. In versiunea finala aici vor veni 2x470uF. Pentru polarizarea celor doua 6P36S am o sursa de -35V, obtinute dintr-un dublor de tensiune (am avut o infasuarare de 17V pe traf). Asta va fi stabilizata si ea in versiunea finala.

 

Astfel am obtinut un amplificator economic la pret, si cu o putere undeva pe la 75-80W, cu distorsiuni de 0.6% la puterea maxima, ceea ce este destul de bine pentru tuburi de TV :d Probabil ca se poate si mai bine, dar eram constrans la capitolul transformator de iesire (folosit ceva gata facut).

Sunetul este fenomenal, dinamica f. f. buna, claritate la inalte, joase bine definite. Nu am masuratori facute cu osciloscopul, din simplul motiv ca nu detin asa ceva. Marea majoritate a muncii a fost facuta in simulator (SIMETRIX). La cerere va pot da modelele pentru componente (tuburi + traf de iesire). Ceea ce era masurabil in DC cu un multimetru digital este in concordanta de ~2% cu cele simulate.

Va rog niste opinii!

post-221326-0-83724700-1402942683_thumb.png

Editat de mcl2k6
Link spre comentariu

Ma indoiesc ca poti obtine 80W cu aceste lampi care pot suporta o putere maxima continua de 12W.

 

Am masurat undeva pe la 40V RMS pe OPT. Cu toate ca asa scrie in datasheet, aceste tuburi au o rezerva substantiala in ele. Catod mare (6.3V/2A la filament, frame grids, etc). Astea nu sunt E(P)L500-uri ordinare. Par a fi ceva versiuni un pic mai reduse de 6P45S. Trebuie experimentat montajul in orice caz!

Gasisem la un moment dat o schema pe un forum rusesc, unde unul a obtinut pe la 30W din aceste tuburi pe o versiune legata ultraliniar, la o tensiune anodica de vreo 300V sau ceva.

Fata de asta, eu am pe la 500V anodica, si Raa 4kOhm.

Oricum, cele max. 80W nu reprezinta o problema pentru mine, ca oricum nu intentionez sa folosesc ampliful la maxim, ca si asa, daca dau pe la 25-30% din putere, nu se poate sta in camera, asa de "puternic" suna.

Editat de mcl2k6
Link spre comentariu

Nu poate fi vorba de 80w, cunosc bine acest tub , am un amplificator PP clasa A pseudotrioda cu 25w/2% thd, pentoda merge la aproximativ 35w  in clasa AB si fortat ajunge la max 50w daca accepti THD <5%. Probabil amplificatorul tau se apropie de aceasta valoare cu bias-ul si Ra dat de tine cea ce nu este putin lucru insa  doar daca ai un THD-metru si un Watt-metru poti fi sigur de limita de putere fiindca  doar tensiunea citita pe sarcina nu este sigura la aprecierea puterii , exista diferente datorate deformarii sinusoidei la masurare oricum bine ai veni printre noi !

Link spre comentariu

Nu poate fi vorba de 80w, cunosc bine acest tub , am un amplificator PP clasa A pseudotrioda cu 25w/2% thd, pentoda merge la aproximativ 35w  in clasa AB si fortat ajunge la max 50w daca accepti THD <5%. Probabil amplificatorul tau se apropie de aceasta valoare cu bias-ul si Ra dat de tine cea ce nu este putin lucru insa  doar daca ai un THD-metru si un Watt-metru poti fi sigur de limita de putere fiindca  doar tensiunea citita pe sarcina nu este sigura la aprecierea puterii , exista diferente datorate deformarii sinusoidei la masurare oricum bine ai veni printre noi !

 

Cand am conceput acest amplif, ideea era ca sa obtin ceva putere ultila mai mare, si la un pret decent, fata de EL34 si KTuri care - parere personala - sunt mult prea supraestimate la pret fata de ce ofera. Tocmai din cauza asta am cerut pareri :)

Pana acum vorbeam de puteri teoretice (imi cer scuze, ca nu am specificat explicit acest lucru), atata vreme ce nu am posibilitatea sa si masor intr-adevar cat scoate. Nu am osciloscop, si pana acum nu am gasit pe cineva sa ma imprumute, ca sa fac masuratorile necesare.

Ceea ce am dorit sa subliniez este ca exista viata si peste EL34 & co., daca omul se poate multumi cu ce gaseste. Nu doresc sa iau parte la competitii de cifre si masuratori, ca pana la urma, tot ceea ce suna din difuzoare este cea care face diferenta. Daca asta are doar 25W/canal, tot sunt multumit!

Am postat experimentul aici, ca sa am parte de critici pe schema, eventual, cine are cateva idei bune, sa le enumere, ca sa avem ce discuta, ca pana acuma nu prea am gasit scheme bune in aceasta configuratie. Doar rusul cu UL-ul lui de 30W, plus un alt amic de-al meu, de pe alt forum, care intentioneaza sa construiasca pe 6P36S - desi nu a avut vreme in ultima perioada sa-si fructifice designul in mod fizic.

Pt. o lampa de 15lei cred ca e decent ce am obtinut.

Editat de mcl2k6
Link spre comentariu

Am masurat undeva pe la 40V RMS pe OPT. Cu toate ca asa scrie in datasheet, aceste tuburi au o rezerva substantiala in ele. Catod mare (6.3V/2A la filament, frame grids, etc). Astea nu sunt E(P)L500-uri ordinare. Par a fi ceva versiuni un pic mai reduse de 6P45S. Trebuie experimentat montajul in orice caz!

Gasisem la un moment dat o schema pe un forum rusesc, unde unul a obtinut pe la 30W din aceste tuburi pe o versiune legata ultraliniar, la o tensiune anodica de vreo 300V sau ceva.

Fata de asta, eu am pe la 500V anodica, si Raa 4kOhm.

Oricum, cele max. 80W nu reprezinta o problema pentru mine, ca oricum nu intentionez sa folosesc ampliful la maxim, ca si asa, daca dau pe la 25-30% din putere, nu se poate sta in camera, asa de "puternic" suna.

 Felicitari!

Ati realizat un amplificator excelent si cu o poutere mult peste ce v-ar trebui in casa.Sunt foarte sigur ca ati obtinut acele performante pentru ca am lucrat mult cu aceste faine tuburi.6P36S este un tub de exceptie si da,se pot obtine in PP puteri de peste 60W,studiati configuratiile DAVOLI din ani '65...'70 in care se lucra din greu cu aceste tuburi si veti gasi scheme interesante cu EL500,EL504 (6P36S) de 60W/80W sau de 80W/120W cu patru finale in paralel.

  6P36S este un tub cu mult peste EL504,asa cum 6P45S este superior lui EL509.

Ar fi frumos daca aveti posibilitate sa postati niste poze cu realizarea dv.Fiind un etaj final in PP este mai putin interesant sa postati diagrame sau oscilograme,la un PP trebuie sa fii foarte slab electronist sa nu obtii performante bune,pe cand la un SE este cu totul un "alt film".

Felicitari inca odata si va asigur ca deja am verificat montajul dv. si prin simularea in LtSpice si este OK!

Link spre comentariu

 Felicitari!

Ati realizat un amplificator excelent si cu o poutere mult peste ce v-ar trebui in casa.Sunt foarte sigur ca ati obtinut acele performante pentru ca am lucrat mult cu aceste faine tuburi.6P36S este un tub de exceptie si da,se pot obtine in PP puteri de peste 60W,studiati configuratiile DAVOLI din ani '65...'70 in care se lucra din greu cu aceste tuburi si veti gasi scheme interesante cu EL500,EL504 (6P36S) de 60W/80W sau de 80W/120W cu patru finale in paralel.

  6P36S este un tub cu mult peste EL504,asa cum 6P45S este superior lui EL509.

Ar fi frumos daca aveti posibilitate sa postati niste poze cu realizarea dv.Fiind un etaj final in PP este mai putin interesant sa postati diagrame sau oscilograme,la un PP trebuie sa fii foarte slab electronist sa nu obtii performante bune,pe cand la un SE este cu totul un "alt film".

Felicitari inca odata si va asigur ca deja am verificat montajul dv. si prin simularea in LtSpice si este OK!

 

Buna seara D-le Lazaroiu,

 

Chiar Dvs. mi-ati propus o schema DAVOLI pe diyaudio dot com parca.

Acolo se folosea acest tub intr-un mod destul de conservator. Dupa ce m-am consultat si cu un alt guru de pe acel forum, am ramas cu solutia mea de schema, care a mai evoluat de atunci. Provine dintr-o schema pt.6P3C-E, pe care am mai montat cateva briz-brizuri electronice.

 V-as fi recunoscator daca ati putea sa postati ceva rezultate de la simularea Dvs. cu schema propusa. Ce modele de tuburi resp. traf de iesire folositi?

 

Da, am poze, le atasez aici. Fiind vorba de un prototip, va rog frumos, nu sariti pe mine in ce hal arata!

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

Posted Image

 

 

Initial am avut in minte numai cele doua 6P36S si LTPul, dupa care mi-a venit sa mai montez si o extensie cu EF86, ca dintr-o anumita cauza, lampa asta pentru mine are un sunet "magic" :P

Dupa aceea a venit carpeala marca MCL2k6 cu corectorul, cu tubul lipit cu banda de mascare de zugraveala pe o bucata de aluminiu. Nu stiu de ce, dar nu culege zgomot static, nici brum, isi face datoria.

Mai e monstrul acela de transformator care mi s-a facut la comanda pt. un Brasero de 500gr, acu' vreo 20 de ani, la "fabrica", cand am inceput sa exprimentez prima oara  cu amplifuri pe tuburi. "Stie" 4x355V@500mA + 5x135V@500mA + 4x7.4V@8A + 6.5V@4A + 15V@1A + 17V@0.5A. Am proiectat (cat am inteles eu pe vremea aceea) chestia asta pentru ceva amplificator cu KT66 parca, cu optiuni si pt. EL84. Tot atunci am primit cadou un set de lampi EF806S si alte bunatatiuri (E83CC!, din pacate una bucata) de la un nene din Bucuresti, seful tatalui meu de pa atunci, de la ICA.

In mare masura am fost nevoit sa proiectez acest montaj sa functioneze cu acest traf. La sfatul unui prieten bun finlandez, am alest TGL40 pentru transformatorul de iesire. Tiplu garanta, ca facuse amplif de 100W pe PL519 cu asa ceva, si ca este foarte decent fata de pretul ce se cere pe el.

In final am ajuns la ce se vede pe imagini. Chestia asta functioneaza deja de vreo 2 luni, cu mici ajustari. Deja am facut planurile pentru un PCB care sa includa corectorul+input+LTP+finale+mosfeti.

Soclurile 6P36S le-am implementat eu insumi, ca cele ceramice Magnovale pe care le-am avut distrugeau tuburile (niste chestii care nu erau flexibile deloc, crapa sticla de imprejurul pinilor tubului, si asa am pierdut un tub).

Care a fost ideea de a stabiliza separat grila ecran la tuburi finale vizavi de o sursa stabila comuna ptr. cele doua 6P36S?

Varianta folosita in acest caz mi se pare fara sens sau exces de zel...frectie la picior de lemn

 

Am avut o paranoia ca cele doua tuburi se pot influenta reciproc, plus semiconductorii sunt ieftini. De aceea am ales ca sa merg pe ruta asta. Pare a fi un pic "over-engineered". Am si eu impresia asta.

Editat de mcl2k6
Link spre comentariu

Maine o sa postez si rezultatele obtinute de mine prin simularea Spice,acum sunt la serviciu pana la 0.30 si nu cred ca mai am timp.Modelele de tuburi sunt pentru EF86 de la N.Koren,pentru 6P36S si SV6N1P de la E.Karpov iar traful este modelat de mine pentru schema dv.si tuburile finale utilizate.

Trafurile de la INdel nu sunt OK chiar toate,sunt intr-adevar cele mai ieftine dar nu sunt chiar ce trebuie de multe ori,nu stiu cine le-a proiectat dar a ales niste Ra(Raa) extrem de ciudate,ma rog...,alegerea este libera.

Link spre comentariu

Maine o sa postez si rezultatele obtinute de mine prin simularea Spice,acum sunt la serviciu pana la 0.30 si nu cred ca mai am timp.Modelele de tuburi sunt pentru EF86 de la N.Koren,pentru 6P36S si SV6N1P de la E.Karpov iar traful este modelat de mine pentru schema dv.si tuburile finale utilizate.

Trafurile de la INdel nu sunt OK chiar toate,sunt intr-adevar cele mai ieftine dar nu sunt chiar ce trebuie de multe ori,nu stiu cine le-a proiectat dar a ales niste Ra(Raa) extrem de ciudate,ma rog...,alegerea este libera.

 

Ahh, atunci nu numai eu umblu cu simulatorul in timpul serviciului :d

Da, intr-adevar, ce e de la Indel nu e tocmai bun, dar se pare ca modelul asta de traf e OK. Adica mie mi-a priit, si nu numai mie. Dupa cum am zis, nu urmaresc cifre. Initial nici nu m-am gandit, ca o sa am asemenea performante de la ce am avut la dispozitie. Tocmai din cauza asta am zis, ca probabil ar mai fi loc de imbunatatire. Cand am facut calculele initiale, ceva in zona 4k a iesit ca si OK, deci am ales repede modelul asta, mai ales ca era accesibil. Acuma ca am si luat doua bucati, trebuie sa fie bune, ca nu doresc sa mai investesc in traf de iesire din nou, mai ales fiind vorba de doua bucati la fel.

Asta ce am acum cred ca merge, isi face datoria destul de bine.

Editat de mcl2k6
Link spre comentariu

Da , se vede munca la experimentarea acestui amplif. Elegant polarizarea GCC-ului din catozii defazor...premiera pe forum.Dar acum va urma partea mai sofisticata : finalizarea intr-un design pe masura.Oricum va felicit ptr. realizare !

 

Apropo, referitor la puterea de iesire ; Valderama in topicul ,,Tuburi de baleiaj orizontal folosite in audio" a tratat pe larg tubul PL500 si s-a dovedit Pies= 60W cu curent anodic la varfuri de 700mA !

Link spre comentariu

Puterea utilă precizată(80W) în sarcina dată (Raa=4k) este corectă având în vedere tensiunea anodică etaj final şi corespunde unui vârf de curent anodic 400mA.Practic curentul efectiv pentru un singur etaj final tras din sursa 500V va fi de aprox 290mA pentru 80W putere utilă ,putem preciza un randament etaj final circuit anodic 80/145=0,55.Clasa de funcţionare etaj final AB2 fără curent gc.

 

Nu duceţi grija 6P36S ,trebuie să înţelegem/admitem că în realitate(audio condiţii decente) putem discuta de vârfuri care ating 80W ,reţineţi amplificatorul final în condiţii normale de lucru(audiţii) nu stă cu intrarea cuplată la generatorul de semnal setat pentru o putere utilă maximă permanentă în sarcină.

 

Puterea utilă maximă în sarcină sinus nelimitat este determinată ca să ştim ce poate etajul final ,chiar pentru audiţii în forţă amplificatorul va furniza decât vârfuri de putere maximă(dacă ne respectăm). 

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Vizitator gabriele

Puterea declarata de 80 w e cit se poate de realista,problema din punctul meu de vedere ,cit de stabila ramine tensiunea HT eventual pt o versiune stereo,fluctuatiile din retea .....!!?

Deci o stabilizare pe cei 480v ar fi cireasa de pe tort ,ca sa mentii ampul in parametri.

In rest felicitari pt perseverenta.!!!

Link spre comentariu

Puterea declarata de 80 w e cit se poate de realista,problema din punctul meu de vedere ,cit de stabila ramine tensiunea HT eventual pt o versiune stereo,fluctuatiile din retea .....!!?

Deci o stabilizare pe cei 480v ar fi cireasa de pe tort ,ca sa mentii ampul in parametri.

In rest felicitari pt perseverenta.!!!

 

Da, ma gandeam si eu sa pun cate un stabilizator pe tensiunile B+, pentru ca din fericire, transformatorul poate sa furnizeze tensiunea necesara. Ca lucrurile sa fie si mai bine, am doua infasurari separate pt. 480V, pentru fiecare canal :)

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări