Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Tv Samsung CW21Z503N(sasiu s16c)

Guest marsu

Recommended Posts

Guest marsu

Buna ziua.

Am si eu nevoie de putin ajutor la TV-ul din titlu:

1.Manifestare defect: baleiaj orizontal restrans, tv-ul functioneaza, are sunet , imagine, pot intra in meniul service, doar ca imaginea apare ingustata pe verticala( am 2 benzi  negre laterale cam de 10 cm fiecare).

Tensiunea de alimentare B.O. masurata: 85 V (din aceasta cauza am baleiajul restrans pe orizontala)

2.Verificat:

a.condensatori electrolitici sursa( si pe partea 220v si pe iesirile de alimentare, mai precis i-am inlocuit).

b. inlocuit sursa STR-W6750F

c. inlocuit tranzistor FQP630 cu IRF630(corectie E-W)

d.verificat condensatori baleiaj orizontal,diode si cam tot ce este pe BO.

e.verificat circuit comanda optocuplor sursa- ok

f.montat bec in locul trafo linii, tensiunea este tot 85-87 volti.

3.Concluzie personala: Defectul pare a fi in sursa de alimentare(nu am 125v, celelalte tensiuni avand valori aproximativ apropiate de valorile din schema),tv-ul intra/iese din stand-by cu telecomanda.

P.S.: Din spusele clientului, tv-ul era pe o masa, iar el a batut niste snitele pe respectiva masa si s-a ajuns la acest defect....nu le-a batut pe tv... :)

Scuze pentru toate detaliile, dar am dorit sa ofer cat mai multe informatii..

Multumesc anticipat..si astept sfaturi sau chiar solutii ...

• Replies 5
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Guest marsu

diodele zenner le-am verificat, sunt bune, intr-adevar am doar pe una tensiunea corecta(cred ca pe cea de 5,1v), iar pe cealalta am undeva la 0.7-0.8 v in functionare, dar am crezut ca am tensiune de deschidere pe ea(3,2 v ) in stand-by. o sa incerc sa inlocuiesc TL431( nu am facut acest lucru ca nu am unul de schimb...si eu m-am gandit la el , pentru ca prin el isi face autoreglajul sursa).

multumesc.

Guest marsu

buna ziua.

revin cu rezolvarea problemei...: am inlocuit TL431, totul este in regula.

multumesc  dan-a2

nu am masurat tensiunea in baza Q806, si am incercat sa torsionez si sa lovesc usor in anumite componente, dar fara rezultat..