Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Amplificator mosfet&traf de iesire

daniels
 Share

Recommended Posts

• 1 month later...

Am hotarat ca pentru carcasa sa folosesc un amplificator Doina Sigma. Amplificatorul are sasiul din Al si il voi folosi atat pentru suport cat si pentru radiator, cred ca are suprafata suficienta. Am restaurat carcasa si va arata in mare cam asa

Posted Image

Tot ai nevoie de radiator şi trebuie să-i asiguri ventilaţia corectă în carcasă. Fantele sînt cam mici, pe lămpi nu le deranja căldura.

E bine că abordezi un astfel de amplif, sper ca în viitor să treci la nivelul superior, cu lămpi.

• 2 months later...

LM317 are compensare termica interna, nu variaza tensiunea de iesire cu temperatura, insa sa folosesti in divizorul rezistiv rezistente de calitate cu deriva termica cit mai mica.

Nu uita de decuplarile de 100nF (in si out) cit mai aproape de pinii LM317.

Sursa de tensiune V5 din schema vreau sa o fac cu um LM317.

Acest CI poate fi compensat termic daca il pun pe radiator langa tranzistorii finali?

Pt V5 folositi un multiplicator UBE ("superdioda") plus un rezistor la V2 (ca un stabilizator cu zener, doar ca înlocuiti zenerul cu superdioda). Circuitul îl plasati pe un cablaj separat ca sa-l puteti modifica usor la nevoie.

Daca selectati MOSFET-urile (cum se face aflati pe site-ul lui papa Nelson) s-ar putea sa mearga si cu un LED + semireglabil în loc de superdioda.

Având poarta conectata la drena, caderea de tensiune drena-sursa va fi egala cu tensiunea poarta-sursa necesara pt ca prin tranzistor sa circule curentul impus de LM317 conectat ca sursa de curent constant. Împreuna cu tranzistoarele finale (în ipoteza ca toate trei tranzistoarele sunt identice) se realizeaza doua oglinzi de curent si se obtin curenti de repaus identici prin finali. Diodele Schottky incluse suplimentar în circuit permit circuitului de polarizare sa lucreze la curenti mai mici decât curentul de repaus al finalilor, modificarea/adaptarea coeficientilor de temperatura si implementarea unor protectii.

Eu as începe prin a folosi superdioda clasica cu tranzistor bipolar.

• 2 weeks later...