Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

TV Pacific defect


Postări Recomandate

Buna ziua tuturor..

Tv Pacific, model PTV 5102, sasiu CTS-AA, la iesirea din st-by  pare ca pleca inalta, dar ceva se intampla.. Nu am filament si tubul nu se lumineaza..

Verific tensiunea pe bara principala am 110 V, pare in regula...Verific tensiunea de alimentare a driverului, in sarea OFF am 105V, iar in ON tensiunea cade pe rezistenta din colectorul lui, respectiv 3444....Oare ce-mi scapa, ma poate ajuta cineva?? A mai intalnit cineva un astfel de defect la acest tip de tv??

Mentionez ca am schimbat c-urile de pe bara de +, am verificat finalul linii si driverul nu sunt defecte......Acesta este schema cu modul de linii..Multumesc.

Schema Pacific.doc

Editat de SEBYKO_76
Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...

Buna ziua...revin cu detalii ..Am verificat daca exista ceva "recuperate" la trafo linii, se pare ca exista o tensiune de 156 V(de fapt trebuia sa fie de 200V) pentru finalul video, chiar si FIT este (se aude in trafo linii acel sfârâit specific)...

 

Tensinea de +5V STBY este 4,6V...

Editat de SEBYKO_76
Link spre comentariu

Am verificat cele 2 tranzistoare, sunt ok, am inlocuit si C2654,,,fara rezultat.

 

 

Mda se pare ca am gasit defectul...BV,  TDA 1771.... defect scurt la pinul 1..... OUT si masa...Revin cu detalii dupa ce il inlocuiesc...Stima

Editat de SEBYKO_76
Link spre comentariu

Buna ziua...revin cu detalii ..Am verificat daca exista ceva "recuperate" la trafo linii, se pare ca exista o tensiune de 156 V(de fapt trebuia sa fie de 200V) pentru finalul video, chiar si FIT este (se aude in trafo linii acel sfârâit specific)...

 

Tensinea de +5V STBY este 4,6V...

si n-ai descoperit alimentarea bv?

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări