Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

De unde încep să învăţ despre amplificatoare?

Guest cristi93

Recommended Posts

Guest cristi93

Salutare ,deci sa încep sa ma prezint : student electronică anul 1 ,pasionat de electronică (evident) si mai nou vreau sa ma apuc sa "meșteresc" ceva mai serios (am făcut multe chestii mici) ,adică un amplificator audio.Singura problemă este că nu știu cu ce se mănâncă un amplificator audio.Cunoștinte de electronică am .Deci vă rog să mă ajutati cu un nume de carte ..articole ceva care sa explice de la 0 pană în stagiul in care pot să fac si eu un mic amplificator de calitate . Am cautat pe internet dar gasesc doar scheme ,nimic concret :tryre  :26  de la 0 .

Vă rog să nu "săriți" cu critici răutăcioase ,nimeni nu s-a născut invațat .Menționez că nu știu nimic despre ramura audio.

• Replies 9
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Dacă ai cunoștințele de bază despre componente pasive și active , circuite electronice liniare , șamd poți să cauți după D. Self - ”Audio Power Amplifier Design Handbook ” , au apărut vreo cinci ediții , sau B.Cordell - ”Designing Audio Power Amplifiers”.

Cu siguranță mai sunt multe altele - astea acoperă , zic eu , teoria de bază.

Mai greu cu limba română în domeniu ( ce au scris românii , e tot în engleză ! ) . Îți va fi foarte greu și în facultate și după aceea fără engleză. Fă un efort și învaț-o , nu trebuie s-o știi de Oxford.

Guest cristi93

Mai greu cu limba română în domeniu ( ce au scris românii , e tot în engleză ! ) . Îți va fi foarte greu și în facultate și după aceea fără engleză. Fă un efort și învaț-o , nu trebuie s-o știi de Oxford.

Știu engleza bine ,adică înteleg cam 90% din ce scrie în cărti ,doar vroiam să știu dacă există și cărti în română . Foarte bun documentul pentru început postat de domnul BUGHIU.

Exact, ia colectia tehnium incepind cu 1981-1988 si ai multe de invatat.

Mai vechi de 1981, sint ampilifuri cu lampi sau tranzistori cu germaniu, iar dupa 1988, scheme putin interesante, crema a fost in anii 80, unde se explica si principiul de functionare, reglaje, etc.

Celebra sectiune Hi-Fi, are multe de spus!

Edited by Guest
Guest cristi93

Vă mulțumesc tuturor pentru ajutor ,o să caut colecția Tehnium și cartea menționată mai sus.Orcum nu mă grăbesc ,știu că este greu și îmi trebuiesc noțiuni multe înainte să ma apuc să fac primul montaj.

Am căutat cartea respectivă și nu o găsesc ,adică este scanată doar vreo 25 de pagini .

Edited by cristi93