Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Lavabil peste var


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Vizitator knauf75

Se poate da cu conditia sa dai cu amorsa si sa cureti eventualele exfolieri,umflaturi.

Este o solutie de compromis...problemele or sa apara cand,peste ceva timp,o sa vrei sa dai din nou cu lavabil. Se va umfla si exfolia in draci.

Eu,la tara, am procedat in felul urmator: am slefuit varul (cu o masina de slefuit) pana cand nu a mai ramas nimic si se vedea lutul. am dat amorsa si am gletuit cu ceresit ct126 +plasa de polistiren(pentru a prevenii fisurile ulterioare din peretii de lut). Deja sunt la a treia vopsitorie de-a lungul timpului,si peretii sunt impecabili,fara exfolieri,crapaturi,etc.

Tragi concluzii si te decizi in consecinta. Bafta.

Link spre comentariu
Vizitator ionut888

nu prea merita sa te complici sa dai peste var orice amorsa ai da sunt 2 componente diferite care lucreaza diferit la umiditate si temperatura  una tare si absorbanta una elastica si mai putin absorbanta si mai incolo o sa apara exfolieri etc mai bine faci un lucru bun de la inceput ...........eu am incercat si si dar nu vreau sa zic ca se lua cate-o bucatica  cand dadeam cu trafaletul desi peretele arata bine dupa amorsa

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
Vizitator yo7rrrrrrr

Dupa ani de experienta si cu var si cu lavabil, am ajuns la concluzia ca varul aplicat anual e cel mai sanatos.

Lavabilul e mediu de dezvoltare ideal pentru prea multe microorganisme.

Peste lut sau alte tencuieli traditionale, exfolierea  e primul lucru vizibil care apare, mai devreme sau mai tarziu. Urmatorul : caderea intregii tencuieli. 1 an sau 5 ani - tot va cadea. 

Link spre comentariu

Am trecut şi eu prin experienţa lavabilei......o mare porcărie :95

Am pe hol peretele gletuit şi vopsit cu lavabilă....din cauza faptului că peretele e mai rece, lângă uşă se formează mereu mucegai.În disperare, am răzuit lavabila care oricum începuse să se cojească singură şi am lăsat doar gletul. Rezultatul e că nu s-a mai format deloc mucegai acolo unde a rămas doar gletul. Am de gând să dau jos toată vopseaua acolo unde se formează mucegai şi să aplic doar var, adăugând doar colorant. Singurul avantaj al vopselei lavabile e că nu se şterge uşor, dar peretele nu respiră mai deloc.

Link spre comentariu

Am trecut şi eu prin experienţa lavabilei......o mare porcărie :95

Am pe hol peretele gletuit şi vopsit cu lavabilă....din cauza faptului că peretele e mai rece, lângă uşă se formează mereu mucegai.În disperare, am răzuit lavabila care oricum începuse să se cojească singură şi am lăsat doar gletul. Rezultatul e că nu s-a mai format deloc mucegai acolo unde a rămas doar gletul. Am de gând să dau jos toată vopseaua acolo unde se formează mucegai şi să aplic doar var, adăugând doar colorant. Singurul avantaj al vopselei lavabile e că nu se şterge uşor, dar peretele nu respiră mai deloc.

 

 Da  cam  asa este  cu  lavabilul  !   Dar  am  inteles  de  la  unii  ca  exista  unele  lavabile   mai  scumpe  si  de  calitate  care  nu  mai  formeaza  mucegai  ! 

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...
Vizitator costin02

Va impartasesc din experienta mea, am avut probleme cu mucegaiul, aparea mai peste tot in casa, baie, debarale(in Constanta, vrei nu vrei, umiditatea-i f ridicata)! Ce n-am incercat...solutia mi-a dat-o o doamna pe care o sunasem eu pentru o vopsea cu sfere de sticla si consta in înlocuirea gleturilor care-s pe baza de ipsos cu glet pe baza de ciment alb, sunt egale ca pret, apoi aplicarea unui var lavabil, pentru bai si bucatarii, am folosit Savana cu teflon pentru bai si bucatarii si de la Atlas, de asemenea pentru bai si bucatarii, in toata casa, si de 3 ani nu mai am nici urma de mucegai.

 In ce priveste aplicarea lavabilului peste var, se va umfla sigur intreaga lucrare! Când am fost pus in aceasta postura, am spalat peretii cu apa, apoi am dat cu lavabil, nu stiu insa  cum se poate realiza asta avand in vedere ca lutul nu este tencuit,.... asa am inteles eu!

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări