Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

breath controller

Recommended Posts

Va salut ! Apelez la ajutorul dumneavoastra in vederea construirii unui convertor analog to midi pentru a-l folosi impreuna cu un breath controller  . Acest dispozitiv vreau sa-l utilizez prin portul midi al unui sintetizator roland xp 80. Am gasit un model pe net "DOEPFER WHEEL ELECTRONIC" . Ma poate ajuta cineva cu schema electrica ca sa mi-l construiesc singur ?

post-233604-0-35227200-1401481574_thumb.jpg

• Replies 3
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

Schema si cablajul reprezinta numai o parte din lucrare. Mai ai de scris si softul pe care il ruleaza picul. Desi pare o placuta mica si simpla, s-ar putea sa nu fie chiar asa. Cred ca ai mai multe sanse cautand un DIY MIDI controller. Poate a postat cineva un proiect complet undeva pe net.

Edited by cirip

multumesc de raspuns ....intradevar stiu ca trebuie scris softul , asta nu ar fi o problema ca pot face rost de tot ce trebuie (cu imprumut) pt a-l scrie, insa nu am schema acestui controller....am cautat ce m-ai indrumat si am mai gasit ceva schema +program dar trebuie testat deoarece are mai mult rol de "foot pedal"...vad eu acum ce pot face....multumesc mult de ajutor.