Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Sunt obligat sa inmatriculez masina ?.....


Postări Recomandate

E cam uzata.....A fost masina de firma si se pare ca nu a fost intretinuta....I-o dat cheie si la drum......Povestea si motivul pentru care am intrat in posesia ei e un pic cam lunga si e o chestie de familie....Dar se pare ca am gasit deja un cumparator la ea.....Nu stiu ce va face cu ea  , cred ca totusi o va pune pe picioare deoarece omul cam cu asta se ocupa......Ma rog....stie el ce stie.....

Link spre comentariu
  • 4 săptămâni mai târziu...

Prin inmatriculare se obtine dreptul de a circula pe drumuri publice. Prin radiere se pierde acest drept, dar vehiculul poate fi utilizat oriunde in afara drumurilor publice si se impoziteaza pana la iesirea sa din proprietate (casare, distrugere accidentala, furt, etc).

Link spre comentariu
  • 11 luni mai târziu...

dar daca cumperi masina,o bagi la impozit si circuli cu ea ?

 

e ceva illegal ?

 

politia are cum sa afle ca nu mai este pe numele vechiului proprietar (se presupune ca nu se scrie in talon "instrainat catre y-grec")

 

poti plati impozit /rca pe numele fostului ,sa-I faci itp-ul...

 

e ceva illegal aici...?

Link spre comentariu

dar daca cumperi masina,o bagi la impozit si circuli cu ea ? e ceva illegal ?

Ai trecut de mult de 18 ani?intreb pt ca pui problema exact ca un pustan de gimnaziu.In momentul cand masina e trecuta la tine pe rol pt impozit(asa cum spuneai),automat e scoasa de la mine(presupunand ca eu sunt vanzatorul),si eu am tot interesul sa fac miscarea asta....numai cine n-a vandut nici o masina la viata lui poate gandi altfel.Circuland mai departe cu certificatul meu de inmatriculare, este ilegal,tu avand obligatia (normal conform legii)sa inmatriculezi masina in maxim 30 zile de la data inscrierii pe rol,adica din momentul cand ai devenit proprietar.Evident e inutil de precizat ca orice alta varianta te scoate in afara legii.
Link spre comentariu

dar daca cumperi masina,o bagi la impozit si circuli cu ea ?

Ai ratat ocazia sa taci si sa pari un tip destept...ma fac ca n-am vazut partea cu moldovenii(fata de care ar trebui sa-ti ceri scuze pt asemenea postare intr-un loc public),nu are rost sa ta bag in seama,asta poate fi subiectul unei alte discutii unde sa-mi demonstrezi cat de deosebit esti,doar incercam sa te fac sa intelegi ca odata ce ai luat-o pe rol(in limbajul din zona voastra elevata "ai bagat-o la impozit"),esti proprietar,deci nu circuli cu masina altuia,ci cu a ta,dar fara acte de inmatriculare pe numele tau.Sau mai bine fa cum stii tu,ca sigur e mai bine...nu stiu ce rost a mai avut intrebarea.
Link spre comentariu

nu are rost sa ma bagi in seama dar o faci  !

 

 esti genial !

 

 cu toate ca am pus problema "ca un pustan de liceu" (fata de care ar trebuii sa-ti ceri scuze pt asemenea postare intr-un loc public)

 

 eu iti pot demonstra ca nu sunt un pustan,dar tu poti sa-mi demonstrezi ca nu esti moldovean ?!

 

 asa,deci sunt proprietar si circul pe actele alcuiva ! ce e ILEGAL aici ?

 

 eu circul cu masina firmei pe care este proprietar firma de leasing !!! si nu e ILEGAL !!!

 

 in cazul meu : eu sunt proprietar (am act de cumparare,platesc impozit),masina e inscrisa in circulatie (are talon,asigurare,civ) pe numele altcuiva.

 

 ce e ILEGAL aici ? sau mai bine formulat :exista vreo lege care sa ma pedepseasca contraventional sau penal pt asta ?

Link spre comentariu

Dacă eşti proprietar, nu ai cum circula pe actele altcuiva. În momentul în care tu ai semnat contractul de vînzare-cumpărare ai devenit proprietar. După treizeci de zile actele vechiului proprietar vor fi considerate nule, iar tu vei circula cu o maşină care practic nu e înscrisă. Pe scurt: caz penal.

Link spre comentariu
Hai sa-ti raspunda un politist.
Daca ai „norocul” sa dai de un politist mai lejer la program si activitati si vrea sa te faca, face asa: 
 
1. Te opreste, evident.
2. Intocmeste un proces-verbal ca te-a depistat conducand auto proprietatea varului, unchiului, etc. (asa zic toti care au actele neperfectate in termenul legal). Tu il semnezi fericit ca te-a crezut, sau nu il semnezi si faci scandal ca de ce sa semnezi tu asa ceva, moment in care el apasa REC cu video la mobil, gaseste un martor si incheie procesul-verbal fara semnatura ta.
3.Te lasa sa pleci fara nicio amenda, fiindca ai avut centura pusa, asigurare ok, rovigneta daca este cazul ok, aspect esteteic ok al auto, stingator si trusa medicala ok si pe deasupra si doua triunghiuri.
4. Esti fericit, tocmai ai scapat si n-are nimeni ce-ti face.
5. Politistul ajunge la sectie cu datele proprietarului extrase din baza de date nationala si ii scrie o scrisoare de dragoste proprietarului din acte, cum ca in conformitate cu un articol nr. 39  din O.U.G. 195/2002 Proprietarul sau detinatorul unui vehicul este obligat sa comunice politiei rutiere, la cererea acesteia si în termenul solicitat, identitatea persoanei careia i-a încredintat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice. Ii scrie ca daca nu spune e amenda conform art 102/1/14 de la 9 la 20 de puncte.
6. Si acum sunt doua variante : a) Nu te stii cu proprietarul, adica esti la a ”n” a mana posesor al auto. Nasol. Ala te toarna fara pra mare bataie de cap, si ii da politistului si copia actului de vanzare cumparare din care rezulta instrainarea autovehiculului; b) Te stii cu proprietarul, ti-e ruda sau f bun prieten. Ala tine tare ca ti-a imprumutat-o doar o zi sa te ajute, nu ti-a vandut-o, etc. Ce face politistul? Nu, nu e sah mat, atat timp cat lumea se invarte in jurul banului. Ghici ce a facut ruda sau prietenul dupa ce ti-a vandut masina? Evident ca s-a scazut de la administratia financiara cu masina, ca doar nu e nebun sa plateasca impozit degeaba. Cu ce? Cu dovada instrainarii vehiculului, adica contractul de vanzare cumparare, pe care este DATA INSTRAINARII. 
7. De aici, e doar o chestiune de timp pana cand iti intocmeste sanctiunea contraventionala si te cheama sa predai certificatul de inmatriculare...
 
Deci daca se vrea, se poate. Singura, sa zicem, varianta de mijloc este sa ramana autoturismul la impozit la proprietarul de drept si intre parti sa existe o intelegere exprimata sau nu intr-un document cu privire la folosirea auto.
P.S. Nu e niciun caz penal, daca nu cumva persoana in cauza nu cumva mai face vreo ghidusie gen modificat date in contractul de vanzare cumparare, pe certificatul de inmatriculare, etc..
Editat de Marius84
Link spre comentariu

deci :CAZ PENAL

 

DAR :cum stie politistul de la rutiera ca masina este a mea ?  daca eu ai prezint talonul si rca-ul pe numele altcuiva ,care mi-a imprumutat masina  ?

Din cite stiu eu, pentru a circula cu masina cuiva ,ai nevoie de imputernicire notariala, de la proprietarul masinii.

Editat de GEO 53 BN
Link spre comentariu

 pc 2 : asta e SF ! de ce ar face asta ? probabil 50 % din masinile in miscare sunt conduse de angajati /  rude / etc

 pc 5 : asta e alt SF  ! nu pierde nimeni timpul cu asa ceva ! e mai usor sa iesi intr-o intersectie si intr-o ora iei 2-3 premise si dai 10 amenzi..minim !

 pc 6 : asta deja intrece inimaginabilul : se duce politistul sa ceara copie dupa actul de vanzare cumparare !!!

 chiar daca in teorie e posibil,in practica nu se intampla asa ceva.

nici macar cei de la asigurari nu stiu pe ce nume e inregistrat fiscal autoturismul.

numai ca depinzi de proprietar sa-si "dea acordul" pt reparatie..

deci e bine sa fie cumparata de la un cunoscut (cazul meu,chiar daca nici act v-c nu am dar ma gandeam sa fac)

 

 " nu e niciun caz penal "

 

multumesc unui profesionist care ne-a lamurit .

 

 restul e  can-can !

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări