Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

inlocuire display 4neoane cu unul de 2 neoane

Recommended Posts

Buna ziua . Am un monitor defect, display spart care este iluminat cu ajutorul a 4 neoane.

Am gasit un alt display dar care este iluminat cu 2 neoane.

Intrebarea mea este ce modiuficari as putea aduce sursei de alimentare ca sa functioneze cu acesta (2 neoane).

Daca il conectez se stinge ne detectand cele 4 neaone .

Se poate pune ceva in locul celorlalte doua neaoane , o rezistenta ceva????

Multumesc si astept un raspuns.

• Replies 14
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Problema dupa parerea mea este generala...

monitorul are o sursa cu invertor pe ea care aalimenteaza 4 neoane.

Eu am display bun care afiseaza imagine dar nu are backlight din cauza ca are doar 2 neoane . Sursa detecteaza ca nu are cele 4 neoane si intra in protectie pe partea de invertor.

ce modificare as putea aduce sursei pentru a putea folosi acest display cu 2 neoane.??

Nu pot pune momentan acum poze...

MMultumesc. 

problema nu e generala...modificarea poate fi facuta in functie de ce fel de invertor are...daca nu spuneti ce model de monitor este si ce controler are nu putem sa va ajutam...poate sa va dam niste sfaturi asa...in general...care nu au nici o valoare practica! :rade:

generala negenerala cred ca mai usor era sa scrie-ti cu ce controler este facut (ex.oz960g) si daca avea-ti noroc acesta putea fi pacalit sa nu mai detecteze lipsa celor 2 neoane,ps in protectie intra doar partea de invertor nu sursa de alimentare,deci prin urmare ori spune-ti ce monitor aveti eventual codul partii cu invertor,ori spuneti ce controler e pe partea de invertor,deobicei sant smd si se situeaza intre cele 2 trafuri(4 trafuri invertor) deci prin urmare ascultati ce va zis si colegul nostru. uitati o adresa cu diferite controlere si variante de anulare protectie .success  http://tel-spb.ru/inv_za.html

• 4 weeks later...

Am rezolvat cu ajutorul link-ului de mai sus. multumesc.

Aceea solutie este strict pentru a testa nu pentru a functiona mai ales la monitoare care stau foarte mult timp in functiune.

SI va explic mai jos considerentul.

Una dintre ele este ca In marea majoritate de cazuri se intrerupe firul ce este lipit pe neon , invertorul nemaiavand protectie furnizeaza inalta in continuare si de aici aprinderea plasticului din panel dupa care veti avea o flacara de toata frumusetea si poate o casa la fel de arsa.

Asa ca va recomand sa anulati acel invertor si sa puneti unul pentru 2 neoane dar la care sa ii funcioneze protectia.

Pentru 15 lei sar putea sa aveti pagube de zeci de mi de lei.

Edited by cianyika