Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Alimentare "HDD extern"

Recommended Posts

Buna seara.

Vreau sa fac urmatorul artificiu: 

-la un PC desk vreau sa adaptez un HDD de laptop prin adaptor SATA-USB. Acest adaptor necesita alimentare externa, 12 Vcc.

Se poate alimenta acest adaptor direct din sursa calculatorului, sau nu?  E nevoie de o dioda inseriata pe traseu de alimentare?

Daca da, vor mai cadea 0,7V, HDD va mai functiona normal?

Momentan, ansamblul HDD+adaptor SATA-USB e folosit cu alimentator extern, si merge foarte bine, dar as dori sa elimin cateva din cablurile exterioare.  Si mai castig si o priza de 220v... :aplauze

Cat consuma un HDD SATA de laptop+adaptorul?  Putem scoate din calcul puterea sursei (400 W) ?

Sunt prea ...obosit sau poate chiar in varsta pentru a face experimente, asa ca va cer parerea prima data.

Multumesc.

• Replies 10
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Deacord  cu  colegul   ,  nu  se renteaza   artificiul  sau  chiar   inprovizatia  cand  avem  la  indemana  rackul  gata  construit  pt.  asa  ceva  !  In  plus  la o  urgenta  rackul il  poti  folosi  si  altundeva  !   Ideea  este  ca intradevar  la  rackurile   cu  alimentare  separata  de  12v.   se  pot  folosi  oriunde  adica  sunt  pc-uri  mai  vechi  (chiar  am  avut  o  problema  oarecum  similara)  care  nu  vad  rackurile  mai  noi  cu  alimentare  direct  usb  si  de  aceea  este  nevoie  de  o  alimentare  separata   de  12v. de la  un  alimentator  !  Eu  zic  sa  il  lasa-ti asa  cum  este   ,  asta  este  parerea  mea  ! 

Edited by lavynyu

Hdd de 2.5 se alimenteaza la 5V nu la 12V , nu inteleg de ce mai ai nevoie de alimentare externa la adaptorul SATA to USB , exista HDD care trag 1A si nu prea vor sa functioneze adaptate la usb dar pentru acelea exista cablul usb cu 2 mufe tata la capatul ce se introduce in PC una fiind doar pentru alimentare suplimentara.

Eu am prins leptere care nu vroiau sa "vada" hdd-ul din rack chiar daca am folosit cablu Y (cu 2 mufe), desktop-ul in schimb il vedea fara greturi la unele hdd-uri chiar si cu o singura mufa conectata.....

Deci daca omul stie ce face poate risca sa isi faca el interfata, daca nu mai bine o cumpara. Eu as cumpara-o, pentru 30-40 de lei nu se merita nici munca si nici riscurile.....

Hdd de 2.5 se alimenteaza la 5V nu la 12V , nu inteleg de ce mai ai nevoie de alimentare externa la adaptorul SATA to USB , exista HDD care trag 1A si nu prea vor sa functioneze adaptate la usb dar pentru acelea exista cablul usb cu 2 mufe tata la capatul ce se introduce in PC una fiind doar pentru alimentare suplimentara.

Nu  merg  toate   fara  alimentare  externa   asta  ai  problema  si  acel   cablu  de de  usb  nu  rezolva problema  intotdeauna  !  

E posibil sa ma fi exprimat gresit, si cei care au raspuns poate au fost derutati de informatiile gresite, sau putine.

Incerc sa ma exprim mai coerent:

-un HDD de la un laptop va veni conectat la un/o convertor/interfata (va rog sa spuneti dumneavoastra denumirea corecta) SATA-USB

-interfata e gata construita de fabricantul X, pe placa nu scrie nimic, carcasa nu am(asa am primit-o)

-interfata NECESITA alimentare externa(12V), si cum a spus lavynyu, nu merge fara alimentare externa

-din acest motiv intrebam, interfata poate fi alimentata din sursa PC?  practic, HDD e alimentat prin interfata, deci nu vor fi improvizatii, la toata "mufaria''nu se va interveni, nu se va cositori nimic.

-vreau sa elimin alimentatorul extern al interfetei, si sa fie alimentata din sursa PC

-ansamblul HDD+interfata NU VA FI MONTAT IN PC, CI IN EXTERIOR, deci in caz de nevoie va putea fi folosit si pe alt sistem, desigur, cu alta alimentare

Scuze, dar nu sunt interesat de un rack, momentan nu dispun de cei 20-40 lei pentru asta.

Si...HDD+ interfata sunt bine mersi fixate pe laterala mesei, cu suruburi :rade: