Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Radio casetofon blaupunkt original logan defect

Recommended Posts

Guest workatubes

Buna tuturor. Am un blaupunkt original logan dar nu are sonor deloc nici pe radio nici pe CD. Sa fie ars finalul ? este un TDA 7388 , se incalzeste foarte tare nu pot tinea mana pe radiator. 

Multumesc.

buna seara,

la casetofoanele Blaupunkt furnizor pentru Logan exista protectie la scurtcircuit pe iesirea difuzoarelor si integratul nu se arde asa simplu...dar este posibil ca pe traseul cablajului de difuzoare in usi sau undeva pe traseu cablaj plansa de bord sa existe scurt sau pune la masa.Asta ar explica de ce se incinge integratul.

Incearca sa alimentezi CD separat prin fire fara iesirea dif. cuplata daca integratul nu se incinge inseamna ca asta este problema. Cu un Ohmetru verifica linia difuzoarelor dupa ce le decuplezi in usi vei afla unde pune la masa sau ai scurt.

Multumesc pentru raspuns. Astazi am taiat traseele cu + ce ies din amplificator spre boxe , nu mai poate fi nici un scurt pe iesire. Am lipit 2 fire pe pini imediat cum ies din TDA am conectat o boxa dar nu se aude absolut nimic nici macar un pacanit cand pun firu pe boxa.  Iar radiatorul la fel se incalzeste.  Sa fie TDA ul busit ? 

Guest workatubes

Pai hai sa vedem un pic ce este cu TDA7388...

http://www.datasheetdir.com/TDA7388A+Automatic

Verifica daca pinul 23 are potential pozitiv>> sa nu fie dat pe MUTE;

verifica intrarile daca primeste semnal respectiv pinii 12-15 in ordine ai 4 intrari.

Apoi verifica daca iese din starea de STAND-BY pinul 5.

In fine daca primeste semnal si nu scoate nimic concluzia ca integratul este defect este buna.

Am uitat sa-ti spun cum verifici intrarea de semnal mic...

Cu o galena telefonica legata cu un fir la masa si borna libera printr-un condensator inseriat la pinii 12-15 pe rand asculti semnalul de nivel scazut

http://www.mygarage.ro/attachments/ghiduri-si-tutoriale/3430d1216655204-how-schimbarea-mufei-jack-de-la-casti-boxe-prima.jpg

merge si cu castile dupa ce desfaci jack-ul

Guest workatubes

Fa-mi si mie o poza cu TDA7388 cu pini mai putini ca in catalogul de pe net sa ma dumiresc si eu...

Documentatia de mai sus e folosita/valabila chiar si la firma...

:rade:

Edited by workatubes