Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Ajutor Identificare Componenta


Vizitator iRoata

Postări Recomandate

Vizitator iRoata

Salut ! Stie cineva ce componenta e cea din figura ? Are 5 pini in spate, iar in fata are doua butonele ce incadreaza un cadran minuscul cu o cifra ca la contoarele de magnetofon. Numarul afisat creste sau scade intre 0 si 7 la apasarea butoanelor. Am scos doua astfel de chestii dintr-un PC si nu ma pot dumiri la ce-ar putea folosi. Va multumesc !PS. Scuze de calitatea imaginii, nu am cu ce face poze acatarii aici....

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

.... sau poate fi un comutator utilizat pentru setarea dispozitivelor SCSI .... stabilirea adresei fizice..De regula pot fi 8 dispozitive pe aceiasi magistrala (0...7)

Din ce zona l-ati "pescuit"?

 

LE: mi-am dat seama ca n-am pus o sursa de inspiratie daca nu sunteti familiarizat cu magistrala/dispozitive SCSI

http://users.utcluj.ro/~baruch/sie/labor/Interfata-SCSI.pdf

Editat de Eusebiu Angelescu
Link spre comentariu
Vizitator iRoata

Da, ma degraba a comutator arata. Am gasit doua asemenea chestii intr-un PC industrial; erau asezate pe panoul din spate, unde sunt toate mufele, vizibil cu acces la ele din exterior. Deoarece PC-ul nu avea placa de baza nu am realizat ce sunt (nu am vazut unde au fost conectate).Multumiri !

Link spre comentariu
  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...
Vizitator iRoata

N-as zice ca e MOhm-metru, pentru ca scala e in Vac si, in plus, zona verde corespunde tensiunii de retea.... Probabil ceva aparat de verificat rapit reteaua de distributie, pentru service, cred...

Link spre comentariu

N-as zice ca e MOhm-metru, pentru ca scala e in Vac si, in plus, zona verde corespunde tensiunii de retea.... Probabil ceva aparat de verificat rapit reteaua de distributie, pentru service, cred...

exact...pentru testarea retelei electrice daca este in plaja de 210...230V ca

PS....vad ca testarea se face max. 3 sec.... probabil din cauza becului care se vede in poza 

Editat de Eusebiu Angelescu
Link spre comentariu

este cu siguranta un voltmetru : cand tin apasat butonul rosu se face "citirea" tensiunii ; daca in timp ce tin apasat acest buton rasucesc spre stanga butonul argintiu se aprinde becul din stanga , daca-l rasucesc spre dreapta nu se intampla nimic (nu stiu daca este becul ars sau este vorba despre o alta functie).

 

Sunt curios care este rolul butoanelor si al aparatului in ansamblu  :rade:

Link spre comentariu
  • 2 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.




×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări