Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Subwoofer cu Beyma 12BR70


Postări Recomandate

Am inteles.

Trag speranta ca nu-i cu suparare ca am postat pe topicul initiat de dvs, chiar daca in cazul meu e vorba de un proiect pe 3 cai.

M-as fi bucurat daca obtineam si opinia lui @ahegyes in ce priveste comportamentul lui beyma 12br70 in compresie la volume mai mari.

In cazul dvs e compresie pe 65 litri, activ. (Interesant e ca acum il conduce un receiver Pioneer...vintage banuiesc)

La mine vor fi 103 litri in compresie cu taieri la 250hz si 2khz. Nu pot urca mai sus din cauza distantei dintre medii si inalte ( trebuie sa fiu sub 17 cm, ax-ax)

Incintele vor fi conduse de un amplif 2x180w clasa A pilotat de un Revox B739. Semnal din Marantz CD80.

In cateva zile voi primi si pozele de-acasa dupa cum am promis.

Link spre comentariu

@Shambala, nu-mi permit astfel de ironii cu nimeni, cu atat mai mult cu dvs!

E pe bune, si din cate pot vedea in manual e chiar full class A.

Intradevar se incalzeste mai ceva ca un resou....e bun a naibii mai ales acu iarna!

Aveti aici manualul utilizatorului. Daca doreste cineva il am si pe cel de service. (De asta sper sa n-am nevoie niciodata... :rade: )

Scuze de offtopic!

 

PS : Nu reusesc sa atasez manualul, e cam mare, 4.7Mb insa m-a ajutat Minitehnicus cu prima pagina. Multumesc!

Editat de un_razesh
Link spre comentariu

Ok, multumesc de raspuns. Sa il stapaniti sanatos ! (si dv si el :) )

Din acel manual service eu nu vad ca ar fi in clasa A, dimpotriva, data fiind puterea de iesire declarata este in mod cert in clasa AB.

Probabil ar putea sa functioneze in clasa A pana la 5-7W dar despre asta nu am gasit nici o mentiune in manual. Asta daca ar avea un bias fix si de valoare mare (gen 100mA /tz final).

Pe site la Powerzone apare o traducere automata probabil din japoneza in care scrie ceva neclar despre 40W in cl.A, dar nu o clasa A reala ci una simulata /echivalenta obtinuta cu un sistem de bias variabil /inteligent (?)

Ca idee sa stiti ca nu prea exista amplificatoare in clasa A reala de 2x180W (ar arata ca un scrin).

Link spre comentariu

Am fost off topic intradevar si daca moderatorul doreste poate sterge linistit aceste posturi.

Imi cer scuze dar am fost curios si intrigat de ampliful de 2x180W in cl. A.

 

Am gresit, sunt cateva firme care ofera amplifuri in cl A cu puteri mai mari de 200W - Krell, Boulder, Gryphon si ... Andreea Privetta.

Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări