Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

VoltAmpermetru-230Vac-TRMS-cu Atmega8


Postări Recomandate

Pentru briobit: la pagina 2, numarul 25 gasesti un fisier arhivat cu scheme, cablaje si hex. Daca ai nevoie si de altceva, imi spui si se rezolva.

Pentru Ardiles: schema pentru varianta cu LCD. Nu am un cablaj, deoarece proiectul l-am realizat pe o placa de dezvoltare cu Atmega8.

 

Schema de principiu a variantei cu LCD:

Posted Image

Link spre comentariu

Cablajele pentru acest aparat au fost gandite sa intre intr-o carcasa de sina tip DIN cu dimensiunile 90 x 53 mm (simbol 3MH53/5 la tme).

Dimensiunile cablajelor sunt in fisierele Eagle deja atasate, iar distanta dintre cablaje (se monteaza suprapuse) este data in imaginea de mai jos:

Posted Image

 

Acesta este cel de-al doi-lea aparat, terminat zilele acestea. Totodata m-am gandit sa fac si o procedura de calibrare, softul de pana acum neavand asa ceva. Aparatul vechi l-am calibrat prin modificarea unor constante direct in soft. O sa postez si noua varianta de soft cu variabile de calibrare in EEPROM.

Link spre comentariu

Calibrare Volt-Amper-metru

In versiunea VA-TRMS-v5.hex, variabilele pentru calibrare sunt in EEPROM.

Lungimea unei variabile este de un octet, in urmatoarea ordine:

Adresa valoare   valoare   nume_variabila

  [hex] [dec]

00H   96H   150 divizor_tensiune

01H   64H   100 divizor_curent

02H   64H   100 offset_tensiune

03H   64H   100 offset_curent

 

VA-TRMS este format din trei placi suprapuse si interconectate intre ele:

1 “sursa-cond-trms-vx” modulul alimentare

2 “VA-atmega8-trms-vx” modulul procesor

3 “VA-afisaj-trms-vx” modulul de afisare

“vx” in denumirea modulelor inseamna revizia, adica “v5” = versiunea 5

 

Calibrarea se face in doi pasi:

Pasul1: calibrarea in punctul zero (fara semnal la intrare, se vor modifica “offset_tensiune” si “offset_curent” pana se afiseaza “zero”).

Se conecteaza modulele 2 si 3 intre ele, se alimenteaza cu 8-12V si se observa indicatia aparatului. Daca este diferita de zero atunci offsetul corespunzator se aduna cu valoarea afisata.

Exemplu: valoarea citita pe display este pentru tensiune, V=3 si pentru curent, A=4.

Offseturile se calculeaza astfel:

offset_tensiune_nou=offset_tensiune_vechi +3=100+3 = 103 = 67H

offset_curent_nou=offset_curent_vechi +4=100-+4 = 104 = 68H

Noile valori se scriu in EEPROM  in locul celor vechi si se repeta procedura. Daca in loc sa scada, valoarea afisata creste, atunci se scade in loc sa se adune, acea valoare la offsetul vechi.

 

Pasul2: calibrare valori masurate (se vor modifica “divizor_tensiune” si “divizor_curent”).

Se interconecteaza toate modulele si se alimenteaza la 230V.

Atentie la acest pas, se lucreaza cu tensiuni periculoase! Pericol sever de electrocutare!

Se masoara cu un voltmetru etalon valoarea tensiunii de retea (sa presupunem ca este Vetalon=230Vac), iar aparatul nostru indica pe display (display verde) valoarea VAtrms= 224V. Valoarea variabilei “divizor_tensiune” va fi calculata astfel:

divizor_tensiune_nou =  divizor_tensiune_vechi x Vetalon/Vatrms = 150*230/224 = 154.

Aceasta valoare se va scrie in locul celei vechi.

Similar pentru calibrare curent.

 

Cred ca nu-i cazul sa explic cum se face modificarea variabilelor din fisierul .eep!

 

Atasat fisierele .hex, .eep si procedurile de mai sus...

VA-TRMS cal.rar

Link spre comentariu
  • 1 an mai târziu...
  • 7 luni mai târziu...
Vizitator miro92

Pentru briobit: la pagina 2, numarul 25 gasesti un fisier arhivat cu scheme, cablaje si hex. Daca ai nevoie si de altceva, imi spui si se rezolva.

 

Pentru Ardiles: schema pentru varianta cu LCD. Nu am un cablaj, deoarece proiectul l-am realizat pe o placa de dezvoltare cu Atmega8.

 

Schema de principiu a variantei cu LCD:

Posted Image

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 1 an mai târziu...

Felicitari si din partea mea!

 

Am facut si eu acest voltmetru insa nu a functionat.Am setat fusebitii  low=E4 high=D9 (8MHz intern} si-mi arata aiureli pe afisaj (BA56-12SRWA si BA56-12GWA -anod comun).Nu am greseli de cablaj,fara atmega in soclu,am testat cu o tensiune de 3V ,fiecare segment , direct de la pini controlerului,plusul pe pinii A1,A2,A3,B1,B2,B3 si minusul pe pinii a,b,c...Pinii de intrare A sau V in gol sau la masa ,acelasi rezultat.Am incercat si low=E3 high=D9 (4MHz intern},tot degeaba.

O fi gresit notat tipul de afisaj cu anod comun si trebuie cu catod comun?A mai facut cineva proiectul asta ?

Link spre comentariu

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: Postarea ta va necesita aprobare moderator înainte de a fi vizibilă.

Vizitator
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări