Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

probleme cu un player auto philips

Guest dan_ro28
 Share

Recommended Posts

Guest dan_ro28

am un player philips montat pe masina (cel din fabrica) si nu imi mai primeste cd-ul.

cand bag cd mi-l scoate imediat afara si imi da error cd. am incercat cu mai multe tipuri de cd-uri si acelasi lucru face.

playerul functioneaza...dar acum doar radio merge atat.

o parere cam ce as putea sa ii fac in afara de a-l arunca :) .....am unul functional de la sony dar daca il schimb pierd comenzile de volan si afisajul iar ca sa ii iau mufe adaptoare la sony pt comenzi si afisaj costa cam mult.

• 2 months later...
Guest dan_ro28

am demontat cd playerul si am vazut ca este radiosat 6000 philips by renault

cum pot sa ii trag aux?

la spate are trei mufe una pt afisaj ingusta si doua cu pini normale. are si plasticul pentru a patra dar fara pini

Guest dan_ro28

l-am demontat ial la capul de redare e deslipita mufa principala si 8 trasee sunt stricate. as vrea totusi sa ii trag aux ca si asa la cd nu il folosesc ca nu citeste mp3.ma puteti ajuta cu aux?

Posted Image

Posted Image

Eu la un cd-player de Ford am montat intrare de auxiliar lipind trei fire ( ptr jack stereo ) pe L-out, R-out si pe Gnd. La cd-player-ul respectiv pinii erau notati ca atare, asadar nu a fost problema cu gasirea lor. Vezi daca gasesti si tu pe placa iesirile respective si leaga-te de ele.

Ca sa mearga totusi auxuliarul trebuie facut un cd cu "liniste" care va rula insa sunetul va fi din dispozitivul tau ( mp3 player, telefon, etc ).

Pune o poza si cu spatele placii cu circuite.

Poate te ajuta: http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=20&t=52271&p=1376810#p1376810

Guest dan_ro28

calitatea sunetului la modulator nu prea e buna. in plus tii ocupata si briceta pentru el si mai si incomodeaza dispozitivul

iar iesirea de aux de la modulator nu ma ajuta cu nimic ca eu la cd player nu am aux.

Poţi încerca să injectezi semnal dintr'o sursă externă (mp3 player de ex.) pe traseul audio, dar e foarte probabil ca selectorul de cale audio să nu fie activat atunci când cd playerul nu recunoaşte discul. Nu strică să încerci totuşi, cu grijă, având semnalul audio decuplat cu un condensator de 1uF minimum.Dai playerul pe cd şi dai cu semnalul audio pe pinii de ieşire ai integratului selector de cale. Va trebui să identifici singur care e acela căutând pe Google după numele integratelor de pe placă.