Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Imprimanta pentru realizarea cablajelor

Mishu_17
 Share

Recommended Posts

Buna seara si Hristos a inviat! Va rog sa imi spuneti daca imprimanta Samsung ML-2160 se poate folosi pentru printarea pe hartie pnp sau pe hartie fotografica? Intreb pentru ca vreau sa realizez cablaje prin metoda pnp. Multumesc anticipat.

• 2 weeks later...
  • 10 months later...
  • 2 months later...

"Se poate printa cu inkjet (cerneala) pe hartie PNP pentru metoda transfer (cu fierul de calcat), in loc de toner?"Buna gluma! Presupunand ca s-ar transfera cerneala pe cablaj, oare cum ar rezista la corodat in solutia de clorura ferica, de ex.?

Edited by danpin

Nu eu am ziso ci nico_2010.

doban

Postat 09 martie 2015 - 06:49

Am un HP Bussines Inkjet 2800.Am primit de la cineva,necesita cartuse noi.

nico_2010

Membru avansat

• [*]Moderatori [*]Posted Image [*]1.121 posturi

• [*]

Postat 09 martie 2015 - 10:17

in acest caz folosesti folii pentru retroproiector speciale pentru Inkjet (iti recomand XEROX). Asigura-te ca folia are una din suprafete rugoasa (pe aceasta suprafata va trebui sa printezi PCB-ul)

Edited by Eugen Chirila

Se poate printa cu inkjet (cerneala) pe hartie PNP pentru metoda transfer (cu fierul de calcat), in loc de toner? :scarpin

Daca mergea, crezi ca s-ar mai fi complicat cineva cu tonere ? Ba era chiar mai simplu sa adaptezi (au facut unii dar cu alt fel de solutie in loc de cerneala) imprimanta astfel incat sa printezi stratul direct pe cablaj apoi il pui la corodat.

Abia am luat si eu una  cu laser. Am luat una din foile care le-am scos de proba cu ceva texte si am pus-o pe cablaj. Am tinut fierul de calcat vreo 2 minute pe hartia normala pentru tiparit si vad ca s-a lipit destul de bine tonerul pe cablaj (fara nici o pregatire in prealabil). Acum ramane de vazut cat de bine o sa iasa si cablajele. Cea cu cerneala nu am incercat-o cu metoda asta, dar sigur nu adera cerneala la cablaj.