Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Orga de lumini

Guest traznitul
 Share

Recommended Posts

Guest traznitul

stie cum se alimenteaza orga asta de lumini din schema pentru ca ma chinui de o saptamana sa ii dau de cap am ars zeci de led-uri si de piese si tot nu da nici un semn de functionare....

post-84448-139829800193_thumb.jpg

post-84448-139829800194_thumb.jpg

Guest traznitul

am legat-o exact ca in schema dar dc nu imi clipeste led-urile sta mereu aprinse oare sa fie din cauza la semireglabil ca in loc de 1k am pus de 10k?sau care ar putea fi problema?

Guest traznitul

am reglat din semireglabil dar eu folosesc un tranzistor bc337-40 am mai multi tranzistori din astia in schema imi apare bc337 sau orice alt npn dar la mine problema e ca nu stiu unde sa alimentez corect alimentarea de la baterie 9v mia mai spus cineva pe alt forum ca e posibil sa fie prea mare semireglabilul daca stii imi poti modifica schema sa fie mai usoara?

Mai simpla de atat nu exista, poate sa lasi doar tranzistorul si ledurile :rade: .Cata vreme se aprind ledurile inseamna ca l-ai alimentat bine.Problema poate fi nivelul semnalului de intrare sau vre-un cuplaj parazit pe acolo.

Schema e mult prea simpla ca sa mai poata fi simplificata, alimentarea pe schema si pe desenul de cablaj este cat se poate de simplu si intuitiv pusa, semireglabilul ala asa cum este folosit poate fi si de 100k fara probleme, ate tie la C1 care daca este prea mare va mentine mai mult decat este nevoie baza tranzistorului alimentata, eu l-as reduce la 100n. Atentie si la conectarea tranzistorului pe placa, asigura-te ca nu inversezi colector cu emitor, uita-te in pdf-ul tranzistorului pe care il folosesti ca sa vezi dispunerea opinilor pentru el, si nu in ultimul rand atentie la conectarea ledurilor pe placa, daca le pui invers este normal ca circuitul sa nu functioneze corespunzator, arunca-ti ochii atent pe imaginea asta:

Posted Image

Uite o demonstratie a functionalitatii schemei, o simulare in multisim, intai desenul schemei:

Posted Image

Apoi ceva instrumente adaugate, respectiv generatorul de functii si un osciloscop:

Posted Image

Si aici un clip cu simularea, urmareste-l cap-coada, ai nevoie de ce e acolo:

Am desenat putin si pe cablajul postat de tine cum ar trebui conectate ledurile si tranzistorul, auici cred eu ca ai tu probleme:

Posted Image

Plusul alimentarii de 12v se leaga la borna din dreapta sus pe desen, iar minusul la borna din dreapta jos, celelalte 2 borne din stanga sunt cele pentru semnal, la cea din stanga de tot plusul semnalului iar la cealalta minusul semnalului, n-ai cum sa gresesti si n-ai cum sa nu intelegi, sunt chestii elementare pe care daca nu le pricepi atunci iarta-ma dar n-ai ce sa cauti la sectiunea asta si nu-ti voi mai lasa topikuri aici.

Guest traznitul

am observat unde am gresit doar ca nu miam dat seama mai devreme aseara dupa ce am studiat atent schema si am observat ca in loc de tranzistori bc337 mi sa dat altceva din magazin mi sa spus ca sunt tot tranzistoare npn si aseara am cauta in datasheat si am descoperit ca sunt pnp si am inlocuit cu un alt tranzistor si imi functioneaza exact ca in clipul atasat doar ca nu am fost atent la tranzistor mam lasat sigur pe mine ca sunt bc337(npn) si din greseala altuia am gresit si eu acum imi functiioneaza normal

Guest traznitul

alimentarea era legat corect tot doar ca parazitul era tranzistorul ala si lam inlocuit cu un alt npn echivalent lui 337 si functioneaza pe ritm de acum am sa fiu mai atent la piese daca vanzatorul nu cunoastea ma incurcat si pe mine eu nam stat sa citesc piesele ca din graba nu poti vedea multe si acum am 25 tranzistori bc157pnp care nu stiu ce pot face cu ei ....

Guest traznitul

sunt multe scheme simple cu asa ceva dar deocamdata nu prea am timp dar asa este niciodata nu se stie am gasit cateva scheme ce contine pnp dar deocamdata nam timp din cauza programului...