Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

TV Goldstar Model CKT2190

Share

Recommended Posts

Hristos a Inviat pentru toti depanatorii tv de pe elforum.info.Am doua defecte la acest televizor.Desincronizarea verticala si instabilitatea verticala, cateodata se poate regla dar in majoritatea timpului apare desincronizarea. Am schimbat C-urile electrolitice din BV, nu s-a rezolvat, nu am fost atent daca integratul a fost schimbat, cel original fiind TDA 1170N cu unul folosit in alb-negru TDA 1170S.Este diferenta intre TDA 1170N si TDA 1170S? Sunt compatibile direct? Al doilea defect se refera la sunet, dar si la imagine si anume: - am brum pe sunet pe anumite programe dar si imaginea nu este clara.Am incercat reglaj din CAF dar nu s-a rezolvat, cele doua simptome fac parte din acelasi defect. Am schimbat FUS-ul dar nu s-a rezolvat, am schimbat ambele filtre de 5,5 si 6,5 MHz, nu s-a rezolvat. Daca aveti vreo idee, va rog sa ma ajutati caci acest televizor este la tara.

Hristos a Inviat pentru toti depanatorii tv de pe elforum.info.

stimabile , pentru stiinta matale , ISUS HRISTOS a inviat pentru toti oamenii din lume , nu numai pentru depanatorii tv de pe elforum . eu am inteles foarte bine formula dvs de salut , insa lipsa semnelor de punctuatie conduce la intelesuri fara de noima si uneori chiar aberante . :rzb

merge  si  tda1170n  ,  merge  si  tda1175 ,  cu  singura  conditie  ca  sa  fie  integrate  de  calitate .  personal , recomand  1170n  telefunken  cu  gravura  laser ,  sau  1175   st  microelectronics ,  singapore ,  loturile  vechi  de  prin  93/94/95 .  1175  e  atit  de  bun , incit  poate  fi  folosit  chiar  fara  radiator . 

merge  si  tda1170n  ,  merge  si  tda1175 ,  cu  singura  conditie  ca  sa  fie  integrate  de  calitate .  personal , recomand  1170n  telefunken  cu  gravura  laser ,  sau  1175   st  microelectronics ,  singapore ,  loturile  vechi  de  prin  93/94/95 .  1175  e  atit  de  bun , incit  poate  fi  folosit  chiar  fara  radiator . 

...am patit-o cu tda 1170N... (luat de pe un celebru site...)ca nu m-ai stiam ce sa-i fac tv-ului...si am pus unul de prin recuparari si ...a mers

Edited by ovy83