Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Trafo din A-350 pe tda7294 , tine?

Guest KoX4Ever
 Share

Recommended Posts

Guest KoX4Ever

Salut, vreau sa fac un amplificator pe tda7294 , in lipsa e alt transformator vreau sa il folosesc pe cel in statia romaneasca A-350 , pe care am recuperato dintr-un po de la cineva , din pacate era varza, nu mai avea finali etc, ar trafo s-a aratat a fi bun si scoate dupa redresare +/- 33Vcc , ce ziceti tine doua kit`uri TDA7294 ala` Mivarom ? Vreau sa fac acest proiect ca sa nu ma plictisesc in week en, si pentru ca am doua boxe care stau degeaba. Multumesc anticipat

Eu,este doar o parere,as fi incercat sa repar A350-ul(asta in conditiile in care ar fi avut toate modulele la locul lor si potentiometrii buni,mai ales cel de pe volum),care este net superior acelor TDA-uri dubioase de pe Miva.In alta ordine de idei,ar trebui sa mearga cu trafo de la A350,dar nu la potentialul maxim al integratelor.

Guest KoX4Ever

Eu,este doar o parere,as fi incercat sa repar A350-ul(asta in conditiile in care ar fi avut toate modulele la locul lor si potentiometrii buni,mai ales cel de pe volum),care este net superior acelor TDA-uri dubioase de pe Miva.In alta ordine de idei,ar trebui sa mearga cu trafo de la A350,dar nu la potentialul maxim al integratelor.

Am vrut sa il repar, dar nu mai era nimic pe el, nici corector e ton si potenţiometre, buntoane nimic, mai era transformator , cond de filtrare si puntea .. ca altfel normal ca il reparam ce naiba, ma crezi prost. :ras:

e cam mult +/-33V pentru 7294. eu mai mult de 28V nu le-as da, mai ales ca nu stii de pe ce "vas" provin. am reusit sa ard 7294 la doar +/-24V (si culmea, cablajele erau cele cu care vin, deci nu a fost vreo eroare de cablaj sau altceva). acum, fiecare face cum vrea.

Daca te referi la scurt pe iesire, da, am facut si nu s-a intamplat nimic, de asemenea si protectia termica merge asa cum trebuie.Eu am luat doar integratele, nu kituri gata facute, iar schema folosita a fost una simplificata la maxim, cu pinii 9 si 10 conectati direct la V+, fara a folosi mute si stand-by.

Guest KoX4Ever

modoran am luat si eu din buzau si la cel mai mic scurt intentionat sau ars,cela de la mivarom nu sau ars.aveau si ei din ala ca cele luate de mine din dacia da la 4 lei nu 15 si cel mai scump era cel de 7,5 lei

Sa stii ca am facut si eu chestia asta cu un kit luat de la Adelaida, am facut scurt pe iesire si a iesit fum in integrat , trebuie sa fii foarte atent cu ele ca is pretentioase rau.. :nas:

• 10 months later...

Am schimbat la cateva sisteme audio cu sateliti aceste integrate si nu am gasit la nici unul, care a fost avariat, sa scoata integratul curent continuu pe iesire si sa coaca diful de bas

Integratele erau coapte de-a binelea, au iesit flacari din ele

Pentru o mai mare siguranta ai putea sa ii faci o protectie cu releu sa fii sigur ca protejezi boxa

https://sites.google.com/site/quasisdiyaudiosite/dc-detect-speaker-protection