Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Osciloscop analogic foarte mic

Mikrosha
 Share

Recommended Posts

Zapînd prin tîrg, am găsit la un nene un tub CRT foarte mic, cu diagonala de aproximativ 1cm. Provine de la o cameră video, şi era... ăla unde băgai ochiul să vezi ce filmezi. Nu ştiu cum se cheamă.

M-am gîndit că ar fi un proiect foarte drăguţ să fac din el un osciloscop.

L-am găsit împreună cu un montaj, care genera deja tensiunile pentru tub. Asta mi-a simplificat mult munca. Practic ce rămîne de făcut este o bază de timp, două amplificatoare, şi trigger.

M-am apucat de proiectat schema şi a ieşit cam aşa.

Posted Image

Baza de timp e făcută cu un 555 şi o sursă de curent constant. Baza de timp se schimbă prin comutarea unui condensator.

Amplificatoarele trebuie să fie în curent, şi nu în tensiune, deflexia nefiind electrostatică, ca la tuburile de osciloscop. De asemenea trebuie să fie stabile pe sarcină puternic inductivă.

Triggerul încă merge prost, dar poate să afişeze o imagine stabilă.

Stingerea încă n-am făcut-o.

Posted Image

Banda e destul de mică, fiind limitată de deflexia electromagnetică. Cam 10KHz. Cam inutil de mică.

Cutia aleasă este de la un ceas rusesc de mînă. Mi se pare că intră totul la fix. Urmează să pun butoanele pe carcasă.

Posted Image

Posted Image

Păreri? :da

Provine de la o cameră video, şi era... ăla unde băgai ochiul să vezi ce filmezi. Nu ştiu cum se cheamă.

"Vizor electronic", spre deosebire de "vizorul optic" care creaza imaginea cu lentile si eventual cu oglinzi.Mai nou, se face cu un LCD cu dimensiuni mici.Felicitari, sunt invidios!

I-am pus comutatorul pentru baza de timp, cu 10 valori, de la 2s pînă la 4ms.

De asemenea, comutatorul de trigger, în dreapta sus.

În imagine, am pus degetul la intrare, şi afişează brum de 50Hz. Atenuatorul încă nu e montat.

Posted Image

• 2 weeks later...

Prin `82 a adus cineva la reparat un TV portabil cu ecran mic(nu chiar asa ca al Dvs.) si avea ca accesoriu o lupa care se monta pe ecran si marea imaginea de cca 4-5 ori.

Am lucrat multi ani la o firma din Bistrita.La, laboratorul de electronica era un osciloscop foarte mic care avea in dreptul ecranului tubului catodic o lupa care se putea si demonta.Ecranul tubului catodic avea dimensiunile de aproximativ 60mm x45mm. Oricum osciloscopul lui @Mikrosha este o bijuterie.Felicitari.Foarte fain. :aplauze

Edited by GEO 53 BN