Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Subwoofer (Genius 5000) - ramane fara bass

Guest Merdiso
 Share

Recommended Posts

Guest Merdiso

Buna ziua, electronisti. Detin un Genius 5000 care in curand implineste 7 ani de existenta ... deci da, e batran, urmeaza sa-l schimb, dar cum voi face "upgrade" la toate perifericele in curand as fi vrut sa-l mai pastrez putintel. De vreo doua luni de zile, bass-ul nu prea mai doreste sa se manifeste, totul e perfect timp de cateva minute, dupa care moare subit dintr-o data, indiferent de volum. M-am gandit ca supraincalzirea ar putea fi o problema, dar aceasta supraincalzire ar fi trebuit sa apara de la inceput, nu dupa mai mult de 6 ani.Tatal meu, fost electrician (nu se mai repara televizoarele ca pe vremuri in ziua de azi :da), l-a desfacut aseara (si eu idiot, nu m-am gandit sa fac niste poze), dar, surprinzator, nu pare nimic defect cel putin dpdv vizual, integratul TDA7294 arata foarte bine, nu am gasit condensatori scursi/umflati/fisurati, difuzorul si transformatorul merg si potentiometrul de volum iese din calcul. De asemenea, am incercat toate iesirile posibile, rezultatul e fix acelasi.Eu, cel putin, m-am gandit ca daca problema ar fi venit de la difuzor, transformator si chiar final n-as mai fi avut deloc bass, n-ar fi mers o perioada si dupa ar fi cedat.E drept ca dupa ce l-a desfacut si l-a testat aproape o ora in continuu inca mergea bine, desi etajul de amplificare se incalzea simtitor, problema a fost cand i-a pus capacul si am conectat si satelitii, cedand la 10-15 minute dupa reinstalarea in birou.A mai intalnit cineva o astfel de problema ? Am cautat pe tot Google-ul dar n-am mai gasit pe nimeni cu astfel de simptome, la toata lumea bass-ul disparea complet, nu dupa o perioada de timp. :sparge: Merita sa incerc sa schimb integratul TDA sau problema, cel mai probabil, este alta ?M-am gandit si sa instalez un ventilator mic de calculator in zona radiatorului.O zi buna, multumesc in avans !

Guest Merdiso

Mersi de raspuns, si taica-meu s-a gandit tot la schimbarea lui, crezand ca mai degraba TDA-ul are vina principala ci nu temperatura destul de ridicata a componentelor PCB-ului, chiar daca, din ce-am auzit, daca TDA-ul e defect nu se mai aude bass-ul deloc sau se aude vag, in cazul de fata e cat se poate de plin/profund ... pana dispare.

Guest Merdiso

Daca ma costa atat doar un final cred ca ma sacrificam 6 luni si stateam doar pe casti in timpul asta, ideea e ca as vrea sa "ciupesc" ceva de Black Friday, am vazut ca Genius au lansat un model nou care, cel putin pe hartie, pare bazat mai mult pe calitate decat pe cantitate, inspre deosebire de sistemele vechi alde 5000, 5005, 5050 si 6000 care-s excelente pe parte de bass, dar inaltele si mediile nu sunt tocmai reusite. Bine, la pretul de 350-400 ron nici nu poti avea pretentii, la 680 discuti altfel: http://www.site.ro/boxe/boxe-genius-sw-hf51-5200

La banii astia e drept ca se gaseste Microlab FC 730, dar am nevoie ca toti satelitii sa fie montati pe perete, deci doar Genius-ul ramane valabil.

Problema e ca, fiind asa nou si avand un pret mai "premium", foarte putini romani l-au cumparat pana acum, am vazut ceva pareri de la polonezi, care-l lauda. Imi place ca satelitii fata au doua canale si fiecare cate 20W RMS, in timp ce subwoofer-ul, chiar daca nu e tocmai capabil, avand 50W e multumitor pentru un "balcon spart" ca al meu.

Daca nu vine vreun forumist cu o idee "trasnita" in urmatoarele zile, voi schimba integratul, voi monta un mic ventilator in spate si sper sa rezolv problema asa, daca nu, castile ma asteapta .... :cry:

1. Ca sa cumperi Geniusu ala, intra pe price.ro si cauta dupa model ,sorteaza dupa pret ca il gasesti mai ieftin in alta parte.2.Pasta o aplici "intre" integrate si radiator[pui pe ele...exact ca la pc , pe procesor ],n-ai de ce sa o aplici in alta parte unde nu ai radiator,ca scopul ei ,asta e sa conduca "caldura".

Guest Merdiso

Nu prea se gaseste mai ieftin, a fost reducere la evoMAG la 500 ron, dar nu aveam problema asta atunci. Oricum nu-l cumpar chiar acum.Multumesc de ajutor, baieti, seara buna.