Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Help: Senzor umiditate si Arduino


Vizitator pippogsm

Postări Recomandate

Vizitator pippogsm

Salut.

 

Sunt incepator in ale electronicii, asa ca sper sa ma puteti ajuta.

 

Am un senzor de umiditate recuperat dintr-o imprimanta laser, modelul este HSU-07P (am reusit sa gasesc datasheet pentru ceva asemanator aici: http://www.szhdk.com.cn/downloads/2007618164231.pdf).

 

L-am conectat la Arduino astfel:

 

Arduino Senzor

GND <-----------> GND (pin 3)

5V <-----------> VCC (pin 1)

A0 <-----------> Output (pin 2 - aici am pus si 47uF si 100kohm in paralel, la GND)

 

Problema este ca in circuit, pe output la senzor am 0V (nu se schimba voltajul nici daca deconectez doar Output de la Arduino).

 

Daca alimentez senzorul separat de la o alta sursa, fara sa fie conectat la Arduino, am aprox. 2V (si se schimba daca, de exemplu, suflu spre senzor). Deci separat, senzorul pare sa functioneze corect.

Tot alimentat separat, daca il conectez la Arduino (GND si output), voltajul cade imediat la 0V.

 

Nu stiu incotro sa o apuc :)

Link spre comentariu
  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Daca incerci pe un breadboard, fii sigur ca ai contacte bune la alimentarea senzorului. De asemenea, anumite breadboard au intrerupte alimentarile +si- la jumatatea breadboard si trebuie puse jumpere. Ai 5V intre Vcc si GND la senzor cand este conectat la Arduino?

Link spre comentariu
Vizitator pippogsm

Daca incerci pe un breadboard, fii sigur ca ai contacte bune la alimentarea senzorului. De asemenea, anumite breadboard au intrerupte alimentarile +si- la jumatatea breadboard si trebuie puse jumpere. Ai 5V intre Vcc si GND la senzor cand este conectat la Arduino?

M-am gandit la varianta asta, asa ca am incercat si fara breadboard, cu firele conectate direct pe Arduino.Am masurat (si cand facusem cu breadboard-ul) direct pe placuta senzorului si am 5V acolo (atat la conector, cat si la pinul 8 al unui IC 2903 de pe placa, pare sa fie asta http://www.st.com/web/en/resource/techn ... 000534.pdf).Multumesc.
Link spre comentariu
Vizitator pippogsm

poate pinul pe care vrei sa il legi la aurduino nu este declarat intrare, ci este iesire.

Salut Costi,

 

Codul pe care incerc sa-l folosesc este copiat din unul din exemplele ce vin cu Arduino, arata cam asa:

 

const int analogInPin = A0;int sensorValue = 0;int outputValue = 0;void setup() {  Serial.begin(9600); }void loop() {  sensorValue = analogRead(analogInPin);              outputValue = map(sensorValue, 0, 1023, 0, 255);    Serial.print("sensor = " );                         Serial.print(sensorValue);        Serial.print("\t mapped = ");        Serial.println(outputValue);     delay(500);                     }
Intr-adevar nu am specificat ca pinul este input (dar nici in exemplul lor nu este specificat, poti vedea File -> Examples -> 03.Analog -> AnalogInOutSerial). Poate analogRead(analogInPin) face si acest lucru?

 

Oricum voi incerca diseara sa pun pinMode(analogInPin, INPUT) in void setup() sa vedem daca are vre-un efect.

 

Acum ca ma gandesc mai bine.... De ce ar conta asta, daca problema mea apare fara sa leg pinul de Output al senzorului la Arduino?? :(

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Vizitator pippogsm

deci, sa inteleg ca daca ii dai 5V din arduino, cu out-ul senzorului in aer nu ai nimic pe iesire, dar daca alimentezi senzorul, tot cu 5V din alta sursa, cu out-ul in aer ai semnal pe iesire?Daca este asa, sigur faci ceva gresit cand il alimentezi de la arduino.

Ai inteles perfect, exact asta se intampla.Am verificat de multe ori conexiunile si par a fi corecte. Iau 5V si GND de pe Arduino, din sectiunea Power (langa pinii A0-A5). Si cu si fara condensator si rezistenta, aceeasi poveste: alimentat din Arduino, nimic pe iesire. Alimentat din alta sursa, am 2-2.5V. Am masurat sursele cu un aparat Brymen BM867s si am asa:Arduino - 4.99VSursa - 5.1VNu cred ca poate fi acel 0.11V.Plus ca am mai facut un test: am alimentat senzorul din sursa externa cu care functiona corect si am incercat sa conectez GND in comun cu arduino si pinul Output la A0.In clipa in care pun GND in comun, Output pica deja la 0V, asa ca degeaba il mai pun la A0.Nu mai inteleg nimic.Multumesc pentru rabdare.
Link spre comentariu
Vizitator pippogsm

In clipa in care pun GND in comun, Output pica deja la 0V, asa ca degeaba il mai pun la A0.

Cat e tensiunea (masurata!) a sursei cand pui GND in comun si outputul se duce in 0?
E primul lucru pe care-l masor, imediat ce ajung acasa :)O sa revin dupa 18:00, multumesc.
Link spre comentariu
Vizitator pippogsm

In clipa in care pun GND in comun, Output pica deja la 0V, asa ca degeaba il mai pun la A0.

Cat e tensiunea (masurata!) a sursei cand pui GND in comun si outputul se duce in 0?
Nu pot edita, asa ca postez iar. Am facut niste masuratori, astfel:Senzorul alimentat de la sursa separata: 4.5 miliamperi iar pe pinul Output al senzorului am 2V.Tot cu senzorul alimentat de la sursa separata: incerc sa conectez GND si la Arduino in acelasi timp: raman 4.3 miliamperi de la sursa (ampermetrul este pe GND intre sursa si senzor acum), voltajul pe Output cade la 0.Daca incerc sa alimentez senzorul direct de la Arduino, 4.5 miliamperi, nimic voltaj pe Output la senzor (0.0044V ca sa fiu exact).Gresesc atunci cand presupun ca, daca as vrea sa functioneze senzorul alimentat separat si sa il conectez la Arduino, trebuie sa pun si pinul Output si pinul GND? Adica Arduino si senzorul trebuie sa aiba GND comun?
Link spre comentariu

raman 4.3 miliamperi de la sursa (ampermetrul este pe GND intre sursa si senzor acum), voltajul pe Output cade la 0.

Nu curentul prin senzor, tensiunea sursei ma interesa.Ca arata ca si cum ai avea un scurt pe undeva cand conectezi senzorul la Arduino. Drept pentru care sursa intra in protectie si senzorul ramane fara alimentare.Ma rog, asta e valabil in cazul surselor cu o protectie oarecare la scurt.
Link spre comentariu

In principiu, orice circuit alimentat din sursa externa trebuie sa aib GND comun cu arduino ca sa poti citi ceva de pe el.Ma gandesc sa nu fie de la alimentarea placii Arduino problema ta... Daca alimentezi Arduino prin cablul USB, se intampla sa mai dea rateuri. Pune-i alimentator de 9v/1A (in cazul in care nu ai deja... am "ghicit" si eu).

Link spre comentariu
Vizitator pippogsm

Am incropit niste desene:1) schema_OK.jpg - in cazul asta pe output (firul albastru) am 2v, pare ok2) 0v_1.jpg - pe output (A0 arduino) am 0v3) 0v_2.jpg - la fel, pe output (A0 arduino) am 0v. In cazul asta, daca deconectez A0 si GND de la arduino, am iar 2v (e practic circuitul schema_OK.jpg). Imediat ce pun GND la arduino (fara A0), pica output-ul la 0v.

post-84326-139829793619_thumb.jpg

post-84326-139829793626_thumb.jpg

post-84326-139829793636_thumb.jpg

Link spre comentariu
Vizitator pippogsm

Nu curentul prin senzor, tensiunea sursei ma interesa.Ca arata ca si cum ai avea un scurt pe undeva cand conectezi senzorul la Arduino. Drept pentru care sursa intra in protectie si senzorul ramane fara alimentare.Ma rog, asta e valabil in cazul surselor cu o protectie oarecare la scurt.

Liviu, am conectat aparatul de masura in serie pe alimentarea senzorului (adica pe GND la sursa am pus o sonda a aparatului, iar a 2-a sonda am pus-o pe GND la senzor). Deci senzorul se alimentaza prin aparatul de masura, nu e corect?EDIT: scuze, cred ca acum am inteles, vrei sa masor tensiunea nu curentul, am fost neatent :( Sursa nu intra in protectie (este o sursa de pc, sigur are protectie, testat). Am masurat in toate testele si tensiunea la intrare, si este mereu 5V.

In principiu, orice circuit alimentat din sursa externa trebuie sa aib GND comun cu arduino ca sa poti citi ceva de pe el.Ma gandesc sa nu fie de la alimentarea placii Arduino problema ta... Daca alimentezi Arduino prin cablul USB, se intampla sa mai dea rateuri. Pune-i alimentator de 9v/1A (in cazul in care nu ai deja... am "ghicit" si eu).

Ai ghicit bine, am incercat cu Arduino alimentat doar din USB si senzorul din Arduino, sau cu Arduino din USB si senzorul extern.Incerc si cu un alimentator pe Arduino, revin cu rezultatul.Multumesc!
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum



×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări