Jump to content
ELFORUM - Forumul electronistilor

Samsung S4 i9500 - clona mai diferita

Recommended Posts

Buna seara ! Stimati domni , mai zilele trecute mi-am luat un Samsung S4 i9500 , o clona zic eu . Dar ce este curios se misca bine si raspunde la mai multe coduri test ca si originalul . Aici ma refer la codul meniu test *#0*# la care imi afiseaza meniu test , dar curios apare radiofm . Ar mai fi o problema si cu seria IMEi : cel de pe spatele telefonului sub baterie , nu corespunde cu cel rezultat dupa tastarea lui *#06# si nici cu cel aratat de hardwareinfo iar antutu benckmark nu imi recunoaste device-ul si totusi in test imi da un scor de 17050 puncte . Ce dracie de telefon o mai fi si asta , nu-mi pot da seama ...........poate ma luminati si pe mine cu vre-o parere , poate ati mai intalnit sau avut astfel de telefoane . Am atasat si cateva foto spre exemplificare , la nevoie va stau la dispozitie si cu alte informatii , fie foto fie tehnice . Multumesc !

post-36845-139829792802_thumb.jpg

post-36845-139829792812_thumb.jpg

post-36845-139829792822_thumb.jpg

post-36845-139829792832_thumb.jpg

Nu contrazic , insa am avut si clona chinezeasca dar nu avea aceleasi optiuni pe meniu , nu raspundea la meniul de control etc, am si unul original pe care il folosesc eu si vad ca acesta de 200 lei se apropie foarte mult de cel original . Asta ma roade pe mine ............ sa stiu cate ceva despre el , poate cineva a avut asa ceva si stie mai multe !

Nu am desfacut deoarece daca il desfac pe ala bun , originalul pierd garantia . Insa am dat capacele din spate jos la ambele si m-am uitat la cei doi conectori sau cum s-or numi de sub capac , ambii sunt aurii . Zic asta deoarece citisem tot pe aici cum ca daca sunt argintii telefonul e fals . Uneori ma intreb daca nu cumva am cumparat un telefon ''adevarat'' adica original pe nimic ! :)) Am mai vazut pe net modele de Samsung S4 cu nume de i9502 , 9505 , 9506 etc. ma gandesc sa nu fie unul ok amsamblat pe unde dracu stie ..... !