Sari la conținut
ELFORUM - Forumul electronistilor

Un alt ESR-metru


Postări Recomandate

Programator USBASP-AVR  pe el scrie v2.0  Ceva identic cu poza.Daca masor cu multimetru pinii de masa numai intre1si 3 imi arata continuitate si fatade pinii5si7 unde are o oarecare rezistenta .8 nu este conectat.

n-am folosit cablu acela ,am legat firele direct de la programator.

post-201519-0-99583600-1425132250_thumb.jpg

Editat de ionel1959
Link spre comentariu

 Acum am avansat cu el si n-as vrea sa renunt.Nu stau in loc de el ca am mai multe modele dar vreau sa vad daca iese ceva.Cat m-am chinuit mai bine luam gata facut.Autorul acestui topic avea de vanzare.Dar a fost placerea mea sa-mi bat capul.Pe primul il am ,al doilea masoara numai esr.

Editat de ionel1959
Link spre comentariu

 

 

pinii 1 3 5 si 7i-am legat pe toti la masa;.8 am inteles ca e NC  iar restul am montat cum a zis FLORIAN mai sus cu fire din mufa din imagine..Nu stiu daca trbuie legat RST la +5V mi-e frica sa nu fac vreo boacana.Eu cred ca ori attiny 2313 proasta calitate(dela Miv**om) ori l-am blocat eu.La mine nu-l recunoaste ,al doilea led vad ca palpaie cand fac comenzi.Posted Imageusbasp_10pin.jpg

Am verificat programatorul mai atent si se pare ca pin5 si7 nu este masa: pin8-nc  .pin5=RXD  pin.7=TXD.Pe programator scrie V2.0.Ce sa-i fac sa mearga si la mine ?

Editat de ionel1959
Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...

R1 si R2 sint de 43k respectiv 300 ohmi, se vede pe desenul cu dispunerea componentelor pe cablaj.

 

Afisaje 2x8 se gasesc la C**met, dar nu lucreaza decit cu firme nu si cu persoane fizice, probabil ca se mai gasesc si in alta parte. Nu cred ca poate fi gasit cu mult mai jos de 15 lei.

 

Diode am folosit 3v3 pentru ca din acestea am gasit la indemina, oricum curentul celor doua generatoare se ajusteaza fin din rezistentele din emitoare.

 

p.S. am mai facut unul, pe un pcb ceva mai mare decit primul pentru un coleg care il dorea pe o placa mai aerisita (in cazul in care ar fi nevoie sa-l depaneze). personal consider ca este mai simplu de facut altul.

 

MOS am folosit IRF3415, tot din motivul ca din astia am pe stoc.

 

Posted Image

Semireglabilul de sub lm393 este cumva r9 in schema?de cat l-ati pus?

Link spre comentariu
  • 1 lună mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Va salut. Am o intrebare catre dumneavoastra cei care ati construit un ESR metru si ati ajuns la stadiu final. Care este valoarea totala a costurilor pe care le-ati avut pentru construirea unui astfel de montaj, nu mai pun timpul petrecut pentru definitivarea montajului (cablaj,corodare, gaurire, verificare, scrierea hex, etc...).

Intrebarea vine intrucat mi-am propus construirea unui asemenea montaj sau cumpararea unui ESR gata facut care ar ajunge la cca. 15 USD = 55 RON durata de expeditie fiind cam la 1 luna http://www.ebay.com/itm/12864-LCD-Mega328-SMD-DIP-Transistor-Tester-Diode-Triode-Capacitance-ESR-Meter/251658786455?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D31193%26meid%3D826260c0ff814ff886d86384697c524c%26pid%3D100005%26rk%3D5%26rkt%3D6%26sd%3D181511136552&rt=nc

Link spre comentariu

Dacă vă intereseaza numai măsurarea rapidă a esr-ului si a capacităţii condensatoarelor electrolitice...ar fi bine să cumparaţi numai acest tip de aparat(adică esr-metru)...acela ...la care aţi ataşat linckul de pe ebay...e un super multi tester ...(nu am chiar acelaşi model) dar vă pot spune că acel aparat nu are protectie la supratensiuni accidentale la bornele de măsura ...si cum condensatorii mai pot fi si incărcaţi...il defectaţi in scurt timp...

Sunt esr-metre vândute la sectiunea bazar a forumului...incercaţi acolo...si nu cred că veti astepta o lună până îl veti primi! :rade:

Se merită să incercaţi să-l construiţi singur numai daca aveţi dotările deja existente...adica dacă aveţi:solutie de corodare ,imprimantă laser,bormasină mică,programator petru soft(s.a.m.d).....si nu în ultimul rând experienţă in construcţii electronice!

Editat de elmar
Link spre comentariu

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.Termeni de Utilizare si Ghidări