Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Sergiu_FKU

Problema ELECTROMURES 2X15 WATT

Recommended Posts

Salut, am o mica problema cu amplificatorul meu electromures 2x15watt. Ascultam o melodie la volum mediu si dintr-o data a cazut tot, defapt cum a fost , a inceput sa nu mai mearga numai o iesire la el, dupa 2 - 3minute nu a mai mers nici cealalta, eu cred ca s-au dus finali dar nu sunt sigur... voi ce ziceti?

Merita sa bag bani in restaurare ? sau sa iau alt kit de 2x500watt sa bag in el (bine amu aia or fi 2x100watt dar totusi..)

Nu sunt sigur as vrea sa il restaurez ca cu el am copilarit, dar pe alta parte nu stiu costurile si daca mai gasesc finali, ce ziceti de kit-ul acesta ? http://www.mivarom.ro/catalog/product_i ... 00w-p-4495

Apropo cum se face un filtraj la curent innainte sa intre in amplificator, trafu` original al electromuresului necesita oare o punte redresoare? e de 2x30V cred ca ar fi chiar bun pt kitul acela . Sau daca aveti careva un kit (functional) la pret mai bun lasati mesaj . Macar dupa 32 de ani de munca a murit la datorie :cry:

parerea mea este sa te apuci ca il faci pe asta originalul 2x15w ca a fost de calitate la viata lui,ce vrei tu sa cumperi sunt numai facaturi,cica 2x500w vrajeala curata 2x10w mai era de crezut

ce amplificator este frate ? electromures Mobra ? Dacia sau Lastun ? are si el o denumire un model etc ?vrei sa-l modifici in 2x500w fara a stii modelul amplifului ! :101

Ia frumos un multimetru şi cu schema în faţă verifică tensiunile începînd cu sursa şi terminînd cu T101,201. Nu are rost să-l îmbunătăţeşti cu vre-un chit de cacao, nu că ar fi el prea bun, că nu e, ci munceşti prea mult ptr acelaşi rezultat, tot 2x15W vei scoate din trafo ăla.Parcă era cel mai tare amplif acum cîteva zile...

din cate stiu acest amplif are in corectia de ton integratele A741 2x7terminale,finali 2N3055H si este alimentat simetric la 2x20vcc

Poate avea orice trz finali npn în capsulă TO3 cu Uce >40V, Ic>5A şi Pd>50W. Chiar şi BUxxx.

Salut domnu` Zal, ideea e ca da pt mine e cel mai bun amplificator :da chiar daca unii ma vor considera ciudat :nebunrau: . Dar daca tot s-a ars de ce sa nu incercam ceva nou? Stiti cum se zice : "Incercarea moarte n-are" . Asa ca let`s do it. In seara asta o sa ma pun sa masor tot, si v-as fi recunoscator daca mi-ati da o schema .

Totusi as vrea niste informatii despre chinezaria asta , astia zic ca scoate cel putin 120watt , ce sa cred :nas: . Mersi George. :da

Decat sa iei porcaria aia de kit de care zici, mai bine iti iei un kit cu tda7294.

ai trecut peste singurul lucru pe care, initial, trebuia sa-l intelegi !!!!....transformatorul acestui amplificator nu este proiectat sa duca mai mult decat are acum in carca !?...iar daca vrei sa construiesti alt amplif pe acceasi structura, e alta treaba ! :nas:

gigiones , cam asta e ideea , alt amplificator, sa ramana doar carcasa electromures , mai am un traf de 2x30 Vcc credca are 3 kg :da . Ce zici de TDA`urile alea?. P.S : Daca nu merge nici ala, socru`meu e electrician si imi face pe moment unu de cat trebuie :freaza: