Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
Guest

Samsung GT-E2200

Recommended Posts

Guest

Ma intereseaza driverele necesare utilizarii unui cablu pentru date USB, pentru ridicarea pe calculator a fotografiilor facute cu telefonul din titlu. Cautarile facute de mine pe Internet, au fost inutile. Stie cineva, ceva concret?!

Eu zic ca sa salvezi pozele pe card si dupa sa copiezi cardul pe calculator tinand cont de performantele camerei ,nu prea ai ce vadea din pozele alea pe PC...da na ma rog..Primary VGA, 640 x 480 pixelsVideo Yes, [email protected]

Guest

Nu prea am de ales in acest moment. Caut o solutie cat mai la indemana sa pot face poze pe care sa le utilizez pe forum. Nu vreau sa fac fotografii artistice, ci doar unele suficient de clare. Am rugamintea sa detaliezi procedura cu salvarea pozelor pe card. Eu am un card de la un aparat foto defect. In ce fel l-as putea folosi?

Va salut,Procedura de copeire pe card ar trebui sa fie simpla. In directorul de imagini (unde se pot vedea imaginile mici cu denumirea acestora) trebuie sa un buton "options". La apasarea acestui buton se deschide un dialog care are si optiunea "copy" > Selected/Multiple > copy to > memory card.

Guest

Nu inteleg despre ce este vorba. In imagine (facuta cu o camera web) este meniul telefonului cu submeniul "fisiere" unde sunt stocate si imaginile foto. Se vede ca pe pozitia 6, exista si optiunea "cartela de memorie". Problema este ca nu stiu cum arata si cum se insereaza aceasta cartela. Eu nu am la dispozitie decat un cablu adaptor, de la iesirea telefonului, la USB-ul calculatorului.

Prima data ar trebui sa identificati locul unde se insera cardul de memorie si sa-l introduceti in locas. Dupa introducere ( care ar trebui sa se faca destul de usor daca ati nimerit pozitia corecta ) , puteti intra in acea optiune de pe telefon ca sa vedeti ce contine cartela....Cu cablul de date puteti abia apoi sa conectati telefonul la calculator , care in functie de telefon , il va recunoaste in mod automat in cel mai fericit caz ( uneori la unele telefoane trebuie setat din meniu sa fie vazut de pc ) . Daca il recunoaste , pc-ul va instala in mod automat driverele necesare si apoi va deschide o fereastra din care puteti allege de exemplu optiunea " open folder to view files " si vi se va deschide pe monitor continutul cardului . De acolo e simplu de copiat pozele in calculator cu celebra succesiune de comenzi "copy " apoi "paste " intr-un fisier al pc-ului.... Multa bafta si daca mai aveti nelamuriri va stau la dispozitie..

Guest

Dupa cum inteleg, cardul de memorie este unul specific si trebuie procurat. Am un dispozitiv Bluetooth, pe care telefonul nu il "vede".

Telefonul are slot de card de tip microsd.Scoateti capacul spate si o sa vedeti slotul pe lateral.Cardul de memorie e cam cat unghia degetului mare. Laptop-urile au slot SD, prin urmare va trebuie un adaptor SD microSD. Atunci cand se cumpara un nicroSD, de obicei vine si cu un adaptor. Referitor la Bluetooth, telefonul nu vede dispozitivul pentru ca e posibil sa nu fie vizibil.

Guest

Da, se pare ca si in instructiuni indica la fel.