Jump to content
ELFORUM - Forumul Electronistilor
Sign in to follow this  
cristybadea

Tv Samsung model CK-5062AT

Recommended Posts

Am luat acest tv si are defecta bobina de deflexie.Am probat 2 bobine pe el dar cu ambele am ceva distorsionari ale imaginii in partea de sus.Pe bobina originala scrie Samsung hfk DSE-1992LL(1) iar pe cea cu care functioneaza ceva mai bine scrie 153-1108 KC30..Pot modifica ceva la cea din urma sau trebuie sa caut alta si daca da,cu ce cod.Multumesc

Spune concret eventual poza cu imaginea asta deformata.Eu am pus multe deflexii dealungul timpului si daca impedantele sunt apropiate se pot fenta usor.

Am schimbat consii din BV dar defectul persista si tind sa cred cu mai mare siguranta ca bobina este de vina

parerea mea e ca,este diferenta destul de mare de impedanta intre bobina de deflexie originala si cea montata,1 incercati punerea in paralel cu bobina de vertical a unei rezistente de 500 ohmi 1 kohm 2-3w,ori scoateti rezistenta ce este deja montata pe placa in paralel cu bobina vertical si cresterea valorii ei,2-daca bobina deflexie vertical permite cuplati infasurarile bobinei vertical in serie obtinand asfel o impedanta mai mare ce permite o desfasurare mai mare a dimensiuni imaginii,totusi sper sa aiba colegul dreptate si sa fie ceva condesatori,sau poate a-ti uitat sa montati masa pe tresa tubului success

sper sa va ajute,rezistenta e montata demonstrativ,bobina pe care am facut pozele este deja la o impedanta destul de mica ,de aceea in paralel are doar cca 3-4 ohmi,pentru montajul dv ar trebui sa depaseasca 10 ohmi in paralel,in cel mai rau caz o alta bobina deflexie

post-30991-139829785825_thumb.jpg

post-30991-139829785832_thumb.jpg

post-30991-139829785838_thumb.jpg

Ce rezistenta avea bobina veche pe V si cat are cea montata?

dupa cum spuneam mai sus prin tatonare,400 ohmi 1k,eu personal asa pacaleam aceast fenomen,bine inteles unde se putea,ce din poza e de cativa ohmi(am monato ca idee)

Mai bine daca ar spune exact ce rezistente au cele doua.Apoi acum am vazut pozele si in prima se vade ca mai are filtraje pe recuperate linii defecte(dungile din lateral stanga verticale)

dungile laterale sant din cauza bobinei ce vine in serie cu bobina de orizontal,bobina ce este montata pentru a reduce orizontalul la dimenisiunea dorita,prin montarea mai multor spire se reduce orizontalul prin scoaterea spirelor se mareste orizontalul,bine inteles exista si variante ajustabile cu miez ferita,prin filet,dar nu este exclusa si varianta condesatorilor,oricum nu cred ca trebuie sa va explic dv,,domnule dan"" ps .sora mea a cumparat acum cca 10 ani un tv samsung 54cm cu aceste linii laterale ,care merge si acuma fara probleme fara interventii,daca doriti va pot atasa si poze,eu nu eram acasa cand a cumparat acest tv,sa-mi dau cu parerea

Eu nu ma refeream la marimea imaginii pe H(cu bobine am ajustate cu grmada asa panand sau luand bobina sau spire) ci la faptul ca in prima poza pe ecran in partea stanga se vad 3-4 dungi verticale pe vreo 10 cm din ecran.Alea sunt din cauza filtrajelor din recuperate linii cred ca acolo unde face 12V.

Bobina originala are 14ohmi pe cadre iar cealalta are 10ohmi.Pentru dl dan cod acele dungi cred ca sunt din cauza la camera telefonului ca m-am tot uitat la imaginea tv-ului si nu am zarit nicio dunga.In plus am schimbat toti conzii din etajul BV + alti 7 conzi de pe barile de tensiune furnizate de sursa.multumesc

daca infasurarile bobina de vertical sant in paralel,ar trebui sa le legatin serie si cred ca va merge